CİLT TİPİ NASIL BELİRLENİR?

Cilt Bakım

CİLT TİPİ NASIL BELİRLENİR?

Hemen herkesin cilt renginin farklı olduğu gibi cilt tipi de birbirinden farklıdır. Bu sebeple de, her ürün herkese iyi ya da kötü gelmeyebilmektedir. Kişilerin ciltlerine yapacakları bakımlarda ya da yaşadıkları cilt problemlerine karşı hazırlayacakları kürlerde, cilt tiplerini bilmeleri son derece büyük bir önem teşkil etmektedir.

cilt-tipi-nasıl-belirlenir

Cilt tipinin bilinmemesi, yanlış ürün kullanımına ve bu da çok daha ciddi sorunları beraberinde getirebilmektedir. Cilt tipi belirlenmesinin ne denli büyük bir öneme sahip olduğunun farkında olan kişiler, cilt tipi nasıl belirlenir? Sorusunu da büyük bir sıklıkla sormaya devam etmektedir.

Hassas Cilt Tipi

Hassas cilt tipine sahip olan kişilerin ciltleri çok daha çabuk gerilebilmekte ve kişiler ciltlerini sıklıkla kuru hissedebilmektedir. Kaşıntı ve yanma gibi problemler ile sürekli olarak karşı karşıya kalan kişilerin ciltlerinde kırmızılık ve pullanma gibi sorunlar da meydana gelebilmektedir. Hassas cilt tipine sahip olan kişilerin cilt bakımı yaparken de son derece dikkatli davranmaları gerekmektedir.

cilt-tipi-belirleme-yöntemleri

Cilt bakımı sırasında kullanılacak olan ürünlerin içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı bulunan alerji, ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu cilt tipine sahip olan kişilerin ciltlerine herhangi bir sabun ya da alkol içerikli ürünleri sürmemeleri, cilt sağlıkları açısından son derece büyük bir önem teşkil etmektedir.

Normal Cilt Tipi

Bu cilt tipine sahip olan kişiler, aynı zamanda cilt tipleri arasında en şanslı olan kişilerdir. Genellikle yüz bir peçete ile silindiğinde bir kalıntı gelmemek ile birlikte, kişiler ciltlerini çok daha esnek ve canlı da hissedebilmektedir.

cilt-tipleri-nelerdir

Günlük cilt bakım rutini sayesinde uzun yıllar boyunca parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşabilen normal cilt tipine sahip kişiler, bakım ürünlerini kullanma konusunda da diğer cilt tiplerine nazaran çok daha rahat olabilmektedir. Makyaj temizleme ürünleri arasında yer alan miseler sular kullanılabilmekte olup, yağlı ve kuru cilt tipine sahip kişilerin kullandığı bakım kürleri de uygulanabilmektedir.

Yağlı Cilt Tipi

Bir peçete yardımı ile oldukça kolay bir şekilde cilt tipi belirlenebilmektedir. Peçete yüze değdirildiğinde yanak, burun ve alın gibi bölgelerde bulunan yağ, peçeteye geçebilmektedir. Bu da kişinin cilt tipinin yağlı cilt tipi olduğunu göstermektedir.

cilt-tipine-göre-bakım-önerileri

Sürekli olarak sorun yaşayan cilt tipleri arasında bulunan yağlı cilt tipi, sürekli olarak parlak görünürken aynı zamanda geniş gözeneklere de sahiptir. Az karbonhidrat tüketimi ve su bazlı ürünler ile düzenli olarak cilt bakımının yapılması, bu cilt tipinin diğer cilt tiplerine nazaran daha geç yaşlanmasını da sağlamaktadır. Bu sebeple de içeriğinde kesinlikle yağ bulundurmayan makyaj temizleme ürünleri ve alkol içeren temizleme toniklerinin kullanılması oldukça uygun olmaktadır.

Kuru Cilt Tipi

Peçetenin cilde temas ettirilmesi ile peçeteye herhangi bir yağ ya da başka bir kalıntı geçmeyen bu cilt tipinde, cilt sürekli olarak kuru ve gergin hissedilmektedir.

cilt-tipi-belirlemenin-önemi

Soluk bir görüntüye de sebep olan kuru cildin, devamlı olarak güçlü nemlendiriciler ile nemlendirilmesi de gerekmektedir. Kuru cilt tipine sahip olan kişilerin düzenli bir şekilde cilt bakımlarını yerine getirmemesi halinde, kısa süre içerisinde ciltte kırışma ve ince çizgiler de meydana gelebilmektedir.

Karma Cilt Tipi

Karma cilt tipi, en yaygın cilt tiplerinden birisidir. Bir peçete yardımı ile yapılan kolay cilt tipi belirleme testinde, karma cilt tipli kişilerin yalnızca burun ve alın bölgesi olarak da tabir edilen T bölgesinde yağlanmaların olduğu görülebilmektedir. Diğer cilt tipleri gibi genel olarak yapılan cilt bakım rutinlerinin yanı sıra karma cilt tiplerinde daha çok bölgesel uygulamalar söz konusudur. Yanaklar ve göz çevresi bölgelerine kuru ciltler için üretilen yoğun nemlendirici içeren ürünler kullanılırken, alın ve burun bölgesine yağlı ciltler için üretilmiş olan su bazlı ürünler kullanılmaktadır. Böylelikle ciltteki yağ dengesi sağlanır ve cilt daha canlı bir görünüme kavuşmuş olur.