CİLT VE CİLT HASTALIKLARI

CİLT VE CİLT HASTALIKLARI

CİLT VE CİLT HASTALIKLARI

Cilt yaklaşık 20 metrekarelik toplam alana sahip vücudun en büyük organıdır. Cilt mikroplardan bizi korur, vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur ve dokunma, ısı ve soğukluk hissi verir.

Cilt üç katmandan oluşmaktadır:

• Epidermis, derinin en dış tabakasıdır, su geçirmez bir engel oluşturur aynı zaman da deri tonu oluşturur.
• Dermis, epidermis altında, sert bağ dokusu, saç folikülleri ve ter bezleri bulunur.
• Daha derin deri altı dokusu (hipodermis) yağ ve bağ dokusundan oluşur.
Cildin rengi pigment melanin üreten melanosit adı verilen özel hücreler tarafından oluşturulur. Melanositler, epidermis de bulunur.

Başlıca cilt hastalıkları bitkisel tedavi yöntemleri

  Döküntü : Cildin görünümünde herhangi bir değişiklik olmadan cildin kuruyarak pul pul dökülmesidir. Cilt tahrişinden dolayı döküntüm olabilir. Ayrıca kuru ciltlerde ya da aşırı sıcak veya soğuğa maruz kalmış ciltlerde de bu sorun yaşanabilir.

Dermatit : Deri iltihabı için genel bir terimdir. Atopik dermatit (egzama türü) en sık görülen şeklidir.

Egzama : Kaşıntılı deri döküntüleridir. Nedeni deri iltihabıdır (dermatit). En sık olarak, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkar.

Sedef hastalığı : Deri döküntülerine neden olabilir otoimmün bir durumdur. Ciltte renk açılmaları olur. Ciltte pullu plaklar halin de en sık görülme şeklidir.

Kepek : Kafa derisinin pul pul olduğu bir durumdur. Seboreik dermatit, sedef, egzama gibi durumlar da kepeğe neden olabilir.

Akne : En sık görülen cilt durumudur, İnsanların 85% inin hayatında bir dönem de meydana gelmiştir.

Selülit : Genellikle bir enfeksiyon nedeniyle dermis ve derialtı dokuların iltihabıdır. Kırmızı, sıcak, genellikle ağrılı deri döküntüsü şeklin de.

Ciltte apse (çıban veya kan çıbanı): Bir lokal deri enfeksiyonudur.Deri altında irin birikmesinde oluşur. Bazı apseler ilaçlar ile tedavi edilebildiği gibi bazıları ise cerrahi müdahale gerektirebilir.

Rosacea : Yüz de kırmızı bir döküntüye neden kronik bir cilt hastalığıdır.Rosacea akne gibi görünebilir, ve günümüz de neyin neden olduğu tam olarak anlaşılamamıştır.

Siğiller : A virüsü cildi bozar ve cilt oluşurken, virüs cildin aşırı büyümesine neden olur. Böylelikle siğiller oluşur. Siğiller kimyasallar, yapışkan bant veya dondurma ile evde tedaviyöntemiyle ya da bir doktor tarafından tedavi edilebilir.

Melanom : Cilt kanserinin en tehlikeli türüdür. Güneş hasarı ve diğer nedenlerden melanom oluşabilir. Bir cilt biyopsisi ile melanomu tespit edebilirsiniz.

Bazal hücreli karsinom : Cilt kanserinin en yaygın türüdür. Daha yavaş yayılır, çünkü bazal hücreli karsinomMelanomdan daha az tehlikelidir.

Seboreikkeratoz : İyi huylu, genellikle kaşıntılı siğillerdir. Rahatsız edici bir durumda iseseboreikkeratoz, bir hekim tarafından çıkarılabilir.

Aktinikkeratoz : Güneşe maruz kalan deride oluşan pullu deridir. Aktinikkeratoz bazen kansere ilerleyebilir.

Kurdeşen : Aniden deri de ortayaçıkan kabarık, kırmızı, kaşıntılı lekelerdir .Kurdeşen genellikle alerjik bir reaksiyon sonucu ortaya çıkar.

Doğal yöntemlerle evde hazırlanabilecek cilt bakım kürlerini incelemek için diğer sayfaya eçebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir