Ciltte Meydana Gelen Morlukların Nedenleri

Ciltte Meydana Gelen Morlukların Nedenleri

Ciltte Meydana Gelen Morluklar

Cilt çok hassas bir yapıya sahip olmakla birlikte en ufak bir travma da bile etkilenebilmektedir. Ciltte meydana gelen morarmalar aslında çok dikkat edilmesi gerekilen bir sağlık sorunudur. Daha çok çarpma, vurma, düşme vb. olaylardan sonra vücutta kendisini göstermektedir. Hasar gören vücutta görülmesi çok normaldir yani beklenen bir durumdur aslında. Ancak çoğu zaman vücut herhangi bir darbe yada bir travma almaksızın kendiliğinden de vücutta oluşabilmektedir.

Cilt Morluklarının Nedenleri

Darbe almadan vücutta meydana gelen morlukların nedeni ciddi hastalık belirtileri olabilmektedir. Genellikle morlukların darbe sonucu oluştuğu bilindiği için insanlar bu durumu pek önemsememektedir. Birkaç haftaya geçebilecek bir sorun gibi gözükmektedir. Ancak meydana gelen morluklar ciddi sağlık sorunlarının habercisidir. Kan hastalıkları, hemofili, lösemi vb. rahatsızlıklar ciltte morluklara neden olabilmektedir. Bununla birlikte burunda kanama, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı gibi belirtiler de ciltte meydana gelen morlukların bazı nedenleridir.

Ciltte meydana gelen morarmalara sıklıkla karşılaşılan diğer bir neden ise kullanılan ilaçların yan etkilerinden de kaynaklanmaktadır. Bu yüzden ilaç kullanmadan önce yan etkilerine bakılmalı ve oluşabilecek olan morluklara dikkat edilmelidir.  Ağrı kesiciler, Aspirin, antibiyotikler ve antidepresan ilaçlarının kullanımına dikkat edilmelidir. Bu ve buna benzer ilaçların yan etkilerinde ciltte morarmalar görülebilmektedir.

Sağlığınıza gereken önemi gösteriniz. Cildinizde çıkan en küçük bir morluk başka hastalıkların sinyalini vermektedir. Ciltte meydana gelen morluklarda en kısa sürede bir hekim tarafından kontrol edilmelidir.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir