Çördük Yağı Ve Faydaları

Şifalı Bitkiler

Çördük Yağı Ve Faydaları

çördük yağı

Çördük esansiyel yağının yararları : büzücü, uyarıcı, anti-Spasmodic, anti-romatizmal, antiseptik, gaz giderici, cicatrisant, sindirim, idrar söktürücü,  balgam söktürücü, hipertansif, yatıştırıcı, terletici, tonik, ateş düşürücü ilaç gibi özellikleri vardır

Çördük uçucu yağı adı çördük adı verilen bir çalıdan yaprak ve çiçeklerinin buhar damıtma yardımı ile ekstre edilmesinden  edilmiştir. Botanik dünyada, adıyla bilinen Hyssopus otu .Bu çalı ağırlıklı olarak Akdeniz bölgesinde yetişen ve antik çağlarda  kutsal bir bitki olarak biliniyordu.

Çördük,  dezenfektan ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, açıkça bir arındırıcı madde olarak bile Eski Ahit’te yer verildi. Çördük uçucu yağ bileşenleri başkanı Alpha Pinene, kamfen, Beta Pinene, Sabinene, mirseni, Limonen, pinokamfon, Iso-Pinocamphene, Gamma Terpineol, Cineole ve Thujone gibi sağlık açısından yararlı bileşikler vardır.

Bu uçucu yağ tıbbi özellikleri ile eski insanlarda da doğru bir şekilde kullanıldı . Ayrıca, çördük yağının, aşağıdaki tıbbi özellikleri de vardır.

Büzücü:  Çördük uçucu yağı, bir büzücü olarak, diş etleri, kas ve bacaklarda, karın, bağırsak, cilt, dokularda  ve kan damarlarında büzüşme yapar. Bu pek çok açıdan size yardımcı olabilir. Bu tüm hızla kan damarları kasılarak, yaşnedeniyle aşağı sarkma gevşetmeyi önler  veya dişler, kırışıklıklar, ve kanama kaybını engeller.

Antispazmodik: Çördük uçucu yağı, kasılma öksürük ,spazm gibi durumlarda rahatlama sağlar.Bağırsak, akut karın ağrısı, kas kramplarına faydalıdır.

Anti-romatizmal: Çördük yağı dolaşımını teşvik eder, romatizma, artrit, gut, ve şişme gibi zayıf kan dolaşımı ile ilişkili hastalıkları tedavisine yardımcı olur.

Antiseptik: Bir yara kesin yada sürtme ile cilt tahrişi yaralarında ilk akla gelen yağdır.Tetenoza karşı da yararlıdır.  Bir antiseptik bir madde olduğundan,  yaralarda gelişen enfeksiyonları önler.

Diüretik: Çördük esansiyel yağı da fazla su ve sodyumu vücuttan atar, kan basıncında azalma yaratır detoks etkisi de vardır. idrara çıkmayı sağlar ve idrar miktarının sıklığını arttırmaktadır.Diğer faydaları da vardır. Çördük uçucu yağı sindirime yardımcı olur,  kalbi sağlıklı tutar ve aynı zamanda gaz oluşumunu azaltır.

Uyarıcı: Çördük yağı vücudun içinde çalışan tüm sistemleri uyarır. Bu sinir, dolaşım, sindirim, endokrin, nerural ve boşaltım sistemleridir. Bu durumda, bir bütün olarak vücudun metabolizmasını uyarır ve uygun tüketiminde  besinlerin emilimine yardımcı olur. Ayrıca uyarır ve bağışıklık sistemini aktive eder , enfeksiyon ve hastalıklara karşı vücudu korur.

Ateş düşürücü ilaç: Enfeksiyonlarla mücadelede ateşi azaltır. Ateş vücutta toksin birikimi nedeniyle olduğunda, bu yağ idrar yoluyla vücuttan toksinlerin kaldırılmasını teşvik  eder ve ateşi azaltır. Çördük yağı da çok yüksek ateş durumlarında bir kişinin sıcaklığınıaşağı indirir.

Diğer Yararları: Bu yağ öksürük, soğuk algınlığı, grip, kabakulak, bademcik ve boğaz ağrısı gibi bronşit, astım, egzema, dermatit ve inflamasyon üzerindeki gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanan hastalıklara karşı çok etkilidir.

Bu yağ,  sinirleri uyarabilir pinokamfon adlı bir bileşik içerir , epilepsi veya gebelik sırasında insanlar kullanımından tarafından kaçınılmalıdır.

çördük yağının faydaları