DEFNE YAĞI VE DEFNE YAĞININ FAYDALARI

DEFNE YAĞI VE DEFNE YAĞININ FAYDALARI

DEFNE YAĞI VE DEFNE YAĞININ FAYDALARI

DEFNE YAĞI

Defne esansiyel yağının yararları: Antiseptik, antibiyotik, anti-sinirsel, anti-spazmodik, analjezik, aperatif, büzücü, ateş düşürücü ilaç, böcek ilacı, sakinleştirici, tonik madde gibi onlarca özelliğe sahiptir.

Defne ağacı Karayip adalarından tüm dünyaya yayılmış olduğuna inanılır. Defne otu din, kültür, ve ilaçlar da Antik Roma ve Yunanistan’da önemli bir yer tuttu.

Bu yağın bilimsel adı laurusnobilisdir .Defne yağı taze yapraklarından buhar damıtmayoluyla elde edilir. Defne esansiyel yağının ana bileşenleri alfa pinen, alfa terpinol, beta pinen, kavikol, geranil asetat, eugenol, limonen, linalol vardır, metil kavikol, mirsen ve neraldir.

Antiseptik: Defne yağı yaraların mikrop kapmasını önler. Yaralar da şiddetli kasılmalar da, kramplar, nefes darlığı, ağrı, ve hatta deliliğe neden olan hastalıklara karşı etkilidir. Bu yağın antiseptik özelliği sayesin de vücuduenfeksiyonlara karşı korur yaraları ve ağrılı durumları önlemeye yardımcı olurken, bakteri gelişimini de engeller.

Antibiyotik: Bu yağ, aynı zamanda antibiyotik özellikleri ile  detanınır. Yani, etkin bir şekilde bu enfeksiyonlara karşı vücudu korunması, vücuttaki büyüyen biyotik herhangi bir tür (mikrop, bakteri ya da mantarların büyüme) inhibe eder. Antibiyotik olarak, bu yağın kullanılmasının bir avantajı daha vardır. Defne yağı tamamen güvenlidir ve (çok ağır dozlarda kullanılmadığı sürece) ağır olarak karaciğer, kalp ve diğer iç organları etkileyen piyasada mevcut olan antibiyotikli ilaçların aksine, hiçbir olumsuz yan etkisiyoktur.

Anti-Nöraljik: Boğazlar da, kulaklar da, bademcik, burun, gırtlak, yutak tabanı ve şiddetli ağrı şikayetlerini düzenli kullanım da azaltır. Bu özelliği nedeniyle yeme, gülme, bağırma, çiğneme ya da bu bölgede herhangi bir başka heyecan veya hareket  sonucuuyarıldığında şişmeye eğilimli kan damarları çevresinde ki Dokuzuncu Kranial Sinir basısına neden olmaktadır. Defneesansiyel yağı ağrılar da rahatlama sağlar analjezik ve sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Bir analjezik olarak, etkilenen bölgede ağrı hissini azaltır. Sonra, bir büzücü olarak, ağrıya acil yardım veren, kranial sinir üzerindeki baskıyı giderir, kan damarlarında daralmaya neden olur.

 

Anti-spazmodik: Krampları, öksürük, ağrı, ishal, sinir rahatsızlıkları ve kasılmalar solunum yolları, kaslar, sinirler, kan damarları ve iç organlarda aşırı bir daralma olan spazma neden olan rahatsızlıkların, bazılarıdır. Bu hastalık, yukarıda anlatılanlara neden olmaz, ancak aşırı olan durumlar dabazen de ölümcül olabilir. Örneğin, solunum sisteminde aşırı derecede ki spazmlar birisini nefes nefese bırakabilir ya da kelimenin tam anlamıyla onları öldürebilir. Defne uçucu yağı kasılmaları rahatlatır ve ilgili tehlikeleri veya rahatsızlıkları önlemek için spazmı rahatlatmayayardımcı olur.

Analjezik: Defne esansiyel yağı ağrıyı azaltır, ve öksürük ve soğuk algınlığı, viral enfeksiyonları, burkulma kaynaklanan ağrılarda da özellikle etkilidir. Kalp, sindirim sistemi ve sinir sistemine zarar veren piyasada mevcut olan ağrı kesici haplardan, çok çok daha iyidir.

DEFNE YAĞININ SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir