DEREOTU YAĞI VE FAYDALARI

DEREOTU YAĞI VE FAYDALARI

DEREOTU YAĞI VE FAYDALARI

DEREOTU YAĞI

Dere otu yağı karakteristik odunsu, otsu ya da limoni bir kokusu olan renksiz veya açık sarı rengi bir sıvıdır. Bu yağın gazının ve buharının solunması, merkezi sinir sistemi depresyonunun tedavisine yardımcı olur.

Dere otu yağı  talimatlarauygun olarak kullanıldığında, çocuklar ve hassas cilde sahip olanlar da dahil olmak üzere herkes tarafından gönül rahatlığıyla kullanılabilir. 

Dere otu Yağının yararları:

1) Böcek kovucu olarak :
Dere otu yağı gibi sivrisinek, kara sinek, pire gibi böcekler uzaklaştırır ve sokması önler.Dere otu yağı,  bu özelliği nedeniyle, zehirli olmayan doğal böcek kovucu olarak genellikle tercih edilen bir seçimdir. Dere otu yağı açık ev alanlarında bir tablet veya pellet şeklinde ve ağaçlar ve çalılar etrafında da kullanılabilir. Ayrıca dere otu yağı yağı hayvanlarda ki pire ve keneyi kovmak için de kullanılabilir. Dere otu yağıyağı ve sedir ağacı yağı ilebirlikte  sivrisinekleri uzaklaştırmak için kullanılabilir.

2) Aromaterapi:
Dere otu yağı, bir uçucu yağdır. Fiziksel nitelikleri ısıtıcı ve mentollüdür. Ağrılı kas ve eklem hastalıklarını giderir dere otu yağı  baz yağ içinde uygun bir şekilde seyreltilir ve deriye uygulandığında, bu sıcaklık hafif bir his oluşturur. Dere otu yağı aroması nedeniyle sinir yorgunluğuna yardımcı olabilir. Ayrıca migren ve baş ağrısında ki baskıyı azaltır. Dere otuyağı sedir ağacı, portakal, sardunya, limon ve bergamot ile iyi kombine olur.

3) Büzücü:
Dere otu yağı doğru kullanıldığın da yağlı ciltler için sıkılaştırıcı olarak kullanılır. Cildinize sürmeden önce bir damla cildinize dökün ve bekleyin. Bir pamukyardımıyla  iki damla limon yağı  veya üç damla dere otu yağını uygulayın ve nazikçe fazla yağı silin.  Sonra normal yüz rutininizi uygulayın.

Malzemeler:

2 damla limon yağı

3 damla dere otu yağı

4) Parfüm olarak
Dereotu yağı en çok kullanılan parfüm yağlarından biridir ve bileşenlerisitronellal ve geranioldir. Parfümler de yaygın olarak kullanılır.

 

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir