DOĞAL SABUN NASIL ANLAŞILIR?

Sabunlar

DOĞAL SABUN NASIL ANLAŞILIR?

Sabunun ana maddesi yağdır. Doğal sabunlar potasyum hidroksit ya da sodyum hidroksitin yağlarla karıştırılarak yapılmasından meydana gelir. Öncelikle bir sabunu almadan önce ambalajlı markalı bir ürünse o ürün organik diye satılıyorsa sabunun üzerinde organik olduğuna dair belgenin bulunması lazımdır. Aynı zaman da son kullanma tarihi içeriğin de hangi yağların hangi kimyasalların kullanıldığı yazılmalıdır. İçeriği belli olmayan markalardan ürün almaktan kaçının.

Katı bir sabun yapmak istiyorsanız yağın içerisine sodyum hidroksit su ve belirli esansiyel yağlar katarak sabununuzu oluşturursunuz. Ancak daha sıvı içerikli sabun yapmak istiyorsanız potasyum hidroksit ile yağ suyu karıştırır arap sabunu tarzı sabunlara yapmış olursunuz. Bu maddelerin dışında ürünlerin içine beyazlatıcı, kıvam arttırıcı, köpük yapıcı ya da koruyuculuğunu arttırıcı ürünler girerse bu tarz ürünler organik olmaktan çıkar.

Alacağınız sabunda bu tarz içerikleri araştırmalısınız bunların dışında içeriği olan sabunları almamalısınız. Bunların yanın da sabun da kullanılan yağ da çok önemlidir. Öncelikle sabuna kullanılan yağ organik ise sabun organik eğer doğal bir yağ ise sabun doğal olur. Bu iki içerik arasın da fark vardır. Organik yağlar oldukça pahalıdır. Kilolarca üründen çok az miktar da ürün elde edilir. Bu yüzden bu tarz yağlardan yapılan sabunlar da oldukça pahalıdır. Organik diye ucuza satılan sabunlara lütfen inanmayınız. Doğal olan kimyasal içeriklerden uzak durmak daha sağlıklı cilt ve saça sahip olmak istiyorsanız kullanacağınız sabunun fiyatının belirli bir miktarın üzerinde olacağını unutmamalısınız.

BİR SABUNUN DOĞAL OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Organik sabunlar kimyasal içerikli sabunlara göre daha az köpürürler. Çünkü kimyasal içerikli sabunların içerisine köpük arttırıcı kimyasal maddeler koyarlar. Bu tarz maddeler cildinizi kuruttuğu gibi aynı zamanda cildi yaşlandırıcı etkiye de sahiptirler. Sanılmasın ki organik sabunlar daha az köpürdüğü için temizleyici etkisi daha azdır. Böyle bir durum söz konusu değildir. Doğal sabunların kokuları çok yoktur. Ancak bazı lavanta, gül ya da Hindistan cevizi gibi koku bakımından yüksek ölçülere sahip yağların sabunlarının kokuları çoktur ve hoş kokuludur. Bu tarz sabunların dışın da yani yağının doğal olarak hoş kokusu olmayan yağlardan elde edilen sabunların kokuları da hoş değildir. Bu yüzden bu tarz sabunları alırken kokusuna göre almayınız. Çünkü yağı hoş kokmayan hoş kokulu sabunların içerisine parfüm vardır ve bu cildiniz için zararlıdır.

Sabununuzu aldığınız da sabununuzun çok kurumuş dağılan dökülen bir yapısının olmamasına özen gösterin. Bu tarz sabunlar bozulmaya yüz tutmuştur. Bunların yanın da genellikle doğal sabunlar açık yeşil beyaza yakın sabunlardır. Sabunun rengi de kullanılan yağlara özlere göre değişiklik gösterir.

Doğal sabunları kullanım alanlarına göre hem bebeğiniz hem de kendiniz için saçınız ve vücudunuz için kullanabilirsiniz. Kimyasal içerikli sabun ve şampuanların aksine doğal sabunlar kişiler de kaşıntıya, egzama gibi deri hastalıklarına neden olmaz.