DOĞAL SAÇ BAKIMI

DOĞAL SAÇ BAKIMI

DOĞAL SAÇ BAKIMI

Kişilerin kendilerini iyi hissetmek için fiziksel olarak iyi görünmeye ve beğenilmeye ihtiyaçları olmaktadır. Giyimin yanı sıra kişileri iyi hissettiren bir diğer fiziksel görünüş ise saçlardan geçmektedir. Saçlar ne kadar temiz ve bakımlı biberiye-ile-dogal-sac-bakimiolursa kişiler kendilerini daha iyi hissederler. Saçların iyi olması için kişilerin saçlara özel bir bakım ile bakması gerekmektedir. Saç bakımı ne kadar basit gözükür ise gözüksün aslında düşünüldüğünden daha ince detayları olmaktadır. Alınan saç bakım ürünleri doğal olarak nitelendirilse de, belirli bir süre sonra saçları yıpratmaktadır. Saçlara uygulanan her işlemde saçların yapısını ve sağlığını bozmaktadır.  Saçlara sürekli işlem uygulamak, şekil vermek ya da saç ürünleri kullanmak yerine bir süre saçlara hiçbir işlem uygulamadan kullanmak gerekmektedir. Kendi haline dönmesi beklenmelidir. Kuaför ya da saç bakımı yapan yerlere gitmek yerine kişiler kendileri de doğal saç bakımı yapabilmektedir.

Saçlar da aynı vücut gibi karmaşık ve belirli düzeni olan bir nokta olmaktadır. Hafife alınsa da, belirli noktalar uygulanmadığı takdirde dengeler şaşmakta ve kişiler zor duruma düşmektedir. Saç dengesini hava kirliliği, sigara ve alkol, yanlış beslenme, saça çok fazla işlem uygulanması ve en önemlisi sıcaklıdogal-sac-bakimi-icin-vitaminlerk bozmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılan ürünler ve kişilerin kendi saç yapısını tanımaması sonucu da saçlara zarar vermektedir. Saç bakımı yapmadan ya da saçlar için bir ürün almadan önce kişilerin ilk yapması gereken saç tipini bilmesi gerekmektedir. Saç tipi derken saç derisinin nasıl olduğu olmaktadır. Kuru, yağlı, hacmini kaybetmiş gibi saç derisinde nasıl bir sorun var ise o soruna yönelik çözümlerin uygulanması daha sağlıklı olmaktadır. Bu yüzden kişilerin genel olarak dikkat etmesi gereken ilk nokta saç ve saç derisine dikkat etmesi gerekmektedir. Daha sonrasında oluşan sorunlar için ise sorunu belirleyerek, çözüm bulunması gerekmektedir. Doğal saç bakımı için kişilerin kuaföre ya da saç merkezlerine gitmelerine gerek olmamaktadır. Basit sorunlar için evde kendileri hazırlayacakları basit maskeler ve
kürler ile bakım tamamlanmaktadır. İlk olarak saçların sağlıklı kalabilmesi için basit noktalardan bahsedeceğiz. Daha sonra da doğal saç bakımı için maske ve kürler hakkında bilgi vereceğiz.

Saç Bakımı İçin Yapılması Gereken Tüyolar

 • Kişilerin hayatlarını daha sağlıklı ve uzun süre geçirmeleri için düzenli ve dengeli beslenmeleri gerekmektedir. Kişilerin sağlıklarına dikkat etmeleri aslında saçların sağlığı açısından da çok önemli bir nokta olmaktadır. Vücudun daha sağlıklı olması için tüketilen besinlerde yer alan vitamin ve minerallere ihtiyaç olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Saçların da daha sağlıklı, parlak ve hacimli gözükmesi için A, E, B ve C vitaminlerine ihtiyacı olmaktadır. Bunun yanı sıra potasyum, demir, çinko ve magnezyum gibi minerallerinde vücuda alınması gerekmektedir. Tüketilen yağlı besinler, alkol, sigara gibi maddelerin tüketilmesi de saçların sağlığını
  Limon Kabuğu Yağı Faydaları

  Limon Kabuğu Yağı Faydaları

  bozmaktadır.

 • Saç bakımı demişken bakımdan önce dikkat edilmesi gereken nokta saç derisinin temizliğinden geçmektedir. Saç derisi ne kadar temiz olursa olsun saç sorunları en aza inmektedir. Saçların yıkanırken saç derisine özen gösterilerek yıkanması gerekmektedir.
 • Doğal saç bakımı aslında basit bir işlem gibi dursa da, küçük ayrıntılara dikkat edilmediği sürece saçların sağlığı etkilenmektedir. Örneğin; saçların yıkanışı bile önemli bir ayrıntı olmaktadır. Duş alırken kişilerin dikkat etmesi gereken etkilerden biri de, su sıcaklığı olmaktadır. Saçlar yıkanırken suyun sıcaklığı fazla olur ise, saç derisi belirli bir süre sonra kurumakta ve saçlar koparak dökülmektedir. Bunun yanı sıra, saç derisi kuruduğundan vücut bunu bir tehdit olarak algılamakta ve gereğinden fazla yağ üretmektedir. Bu da saç derisinde aşırı yağlanma sorununu beraberinde getirmektedir. Saç derisinde yer alan yağ salgılarına sebum adı verilmekte ve mutlaka belirli bir denge ile saç derisinde yer alması gerekmektedir. Bu yüzden saçların yıkanırken ılık su ile yıkanması, daha sonra da saç derisinde ki kan dolaşımını hızlandırmak için soğuk su ile durulanması gerekmektedir.
 • Saç bakımı hakkında tüyolardan biri de saçların ne kadar sıklık ile yıkandığısac-bakimi-sirke-maskesindan geçmektedir. Saçların her gün yıkanması demek, saç derisinin bu temizliğe alışması ve belirli bir süre sonra her gün yağlanması demektedir. Kişilerin bunu önlemek adına en az 1 gün ara ile yıkanması gerekmektedir. Saçların her gün yıkanması sonucunda saç derisinde yağlanma sorunu ortaya çıkmaktadır. Saç derisi günlük hava kirliliği gibi
  sebeplerden dolayı kirlendiğinde de bir gün sadece su ile durulamak yeterli olmaktadır. Şampuan kullanılmasına gerek olmamaktadır. Saç derisinde yağlanma yaşayan kişiler, vakitleri olduklarında en az 3 gün saçlarını yıkamazlar ve yağlanmanın artmasını bekledikten sonra saçlarını yıkarlar ise belirli bir süre sonra saçlar eski sağlıklı haline dönmektedir.
 • Saçların daha rahat açılması ve daha rahat taranması için kullanılan saç kremlerinin kullanılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Saç kremi uygulanırken kremin saç derisine değil, saç uçlarına sürülmesi gerekmektedir. Saç derisine sürüldüğü takdir de belirli bir süre sonra saç derisinde kepek oluşumu olmaktadır. Bunu engellemek için dikkatli bir şekilde kullanmak gerekmektedir.
 • Saç bakımı için tüyolardan biri de, kadınların saçlarına uyguladıkları işlemlere dikkat etmelerinden geçmektedir. Kullanılan saç düzleştiricisi, maşa ya da fön makineleri yüksek ısı ile uygulandığından saçlara zarar vermektedir. Yüksek sıcaklık saçların yapısını bozmaktadır. Özellikle saç uçları zarar görmektedir. Bu yüzden buna dikkat etmek ve sürekli kullanılmaması gerekmektedir.kuru-sac-bakimi-isirgan-otu
 • Kadınların yanı sıra erkeklerde saçlarını şekillendirebilmek için jöle ve vax kullanmaktadır. Bu tarz ürünler içerisinde yer alan maddelerden dolayı saçlara zarar verebilmektedir. Gün içerisinde bu ürünler eğer kullanılır ise gün sonunda mutlaka saç yapısından arındırılması gerekmektedir.
 • Saçların yıkandıktan sonra hemen yıkanması demek saçların kırılmasına ve kopmasına neden olmaktadır. Saçlar ıslakken zarar görmeye çok yatkın olmaktadır. Bu yüzden saçların ıslakken değil, nemli ya da kuru halde iken taranması daha sağlıklı olmaktadır.
 • Saçların ıslakken taranmasının yanlış olmasının yanı sıra saçların ıslakken kurutulmasında yanlış olmaktadır. Saçlara bir anda ısı verilmesi, saçların kırılmasına ve koparak dökülmesine yol açmaktadır. Bu yüzden saçları fön makinesi ile kurutmak yerine kendi halinde kurutulması gerekmektedir. Saç kurutma makinesi kullanılması gereken durumlarda da sıcak tarafı değil, soğuk tarafının kullanılması gerekmektedir.
 • Kadınlar saçlarını toplamaktan ya da şekil vermekten hoşlanırlar. Ancak saçların sürekli toplanması ya da sıkı
  bir şekilde toplanarak gece yatılması saç derisine zarar vermektedir. Sıkı bir şekilde toplanan saçlar, deriden çekilmekte ve kopmaktadır. Bu yüzden çok fazla saçların toplanmaması, toplanacaksa da çok sıkı olmaması gerekmektedir.

Doğal Saç Bakımı İçin Evde Uygulanacak Maskeler

 1. ZEYTİNYAĞI ve YUMURTA MASKESİ
 • 2 yumurta
 • 5 yemek kaşığı zeytinyağızeytintagli_sac_maskesi

Belirtilen malzemeler bir kap içerisinde karıştırıldıktan sonra saç diplerine sürülmeli ve bir bone ya da streç film
yardımı ile sarılmalı ve 15 dakika boyunca bekletilmektedir. 15 dakika boyunca bekletildikten sonra durulanmalıdır. Haftada 1 kez uygulanması yeterli olmakta ve belirli bir zaman sonra göz ile görülür değişiklik görülmektedir. Saçlar daha parlak ve canlı gözükmektedir.

 1. SAÇ DERİSİNDE OLUŞAN KEPEK SORUNU İÇİN ELMA SİRKESİ
 • 1 fincan elma sirkesi

Saçlar yıkandıktan sonra elma sirkesi ile tekrardan durulanmaktadır. Ancak elma sirkesinin keskin bir kokusu olduğundan kişiler bunu pek fazla tercih etmemektedir. Elma sirkesinin kokusu saçlar ıslakken çok fazla olsa da, kurutulduktan sonra koku git gide azalmaktadır. Bu yüzden şampuandan önce de kullanılması etkisini göstermektedir. Elma sirkesinin kepek sorununu çözmesinin yanı sıra saçların parlak gözükmesinde de payı olmaktadır.

 1. YUMUŞAK SAÇLAR İÇİN SAÇ MASKELERİ: kişilerin kendi saç türlerine bilerek maske hazırlamaları dogal_sac_bakim-maskelerihem sorunların çözülmesine hem de yanlış bir işlem uygulanmamasına neden olmaktadır. 3 tip saç türü olmaktadır. Saç türlerine göre malzemeler yer almaktadır. Aşağıda yer alan ve saç türlerine göre kategorilendirilen otlar bir tence içerisine konarak kaynatılmalı ve 10 dakika boyunca bekletilmektedir. Daha sonra süzülmekte ve her karışımın içerisine ayrı ayrı elma sirkesi konularak karışım tamamlanmaktadır. Saçların yıkanma işlemi bittikten sonra, elde edilen karışım ile bir kere daha durulanmaktadır. Haftada 2 ya da 3 kez uygulandığı takdirde kişiler belirli süreler sonra göz ile görülür sonuçları elde etmektedir.
 2. Kuru Saçlar İçin Yumuşaklık Kazandıran;
 • Isırgan otu
 • Mürver çiçekleri
 • Papatya
 • Kara kafes otu
 1. Yağlı Saçlar İçin Yumuşaklık Kazandıran;
 • Nane
 • Limon kabukları
 • Limon otu
 1. Normal Saçlar İçin Yumuşaklık Kazandıran;
 • Biberiye
 • Isırgan otu
 • Mürver çiçekleri
 • Dulavratotu kökü

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir