DOĞAL YÖNTEMLER İLE SAÇ RENGİNİ DEĞİŞTİRMEK

DOĞAL YÖNTEMLER İLE SAÇ RENGİNİ DEĞİŞTİRMEK

Vücudumuzun bakıma en çok ihtiyaç duyan yerlerinden biri olan saçlarımız oldukça kırılgan, hassas ve çabuk yıpranan yapılardır. Dökülmesi, saç uçlarının kırılıp yıpranması, yeterli gürlükte olmaması, hızlı yağlanması gibi pek çok sorun kişiden kişiye değişmektedir. Ancak saç konusunda ortak noktada buluşmak oldukça kolaydır. Çünkü her insan bu sorunlardan bir tanesine mutlaka sahiptir. Saç sağlığını tehdit eden en büyük etkenlerden birisi de saç boyalarıdır. İçinde bulundurdukları çeşitli kimyasallar ile zehir saçmaktadırlar. Ama yine de çoğu insan böyle bir değişikliğe başvurmaktan vazgeçemez. Beyazlayan saçlar, değişiklik isteği gibi pek çok neden bizleri saç boyamaya iter. İşte bu noktada bitkisel saç boyaları devreye girmekte. Saçlara zarar vermeden renklendiren aynı zamanda bakım yapan bitkisel saç boyaları oldukça popülerleşmiştir.

Bitkisel saç boyası nedir?

Piyasada satılan doğal ya da organik olarak adlandırılan bitkisel boyalar bulmak mümkündür. Ama bu konuda güvenilir markaları bulmak biraz zor olabilir. Bu yüzden sizlere evde kendinizin rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bitkisel saç boyalarından bahsetmek istiyoruz. Ama şunu bilmelisiniz ki bitkiler ile hazırladığınız saç boyasından alacağınız sonuç kimyasal saç boyalarından aldığınız sonuçlar kadar kalıcı ve parlak renkler olmayacaktır. Ama saç ve saç derinizin sağlığı açısından oldukça ideal maddelerdir.

Bitkisel saç boyaları nelerdir?

Bilinen en eski bitkisel saç boyası kınadır. Kınagiller familyasının çiçekli bir bitkisi olan kına yeşil toz haliyle tanınmakta. Bu tozu elde etmek için kına çiçeği kurutulup öğütülüyor. Koyu renk saçı olanlar için saç boyamada en çok tercih edilen bitkisel yöntemlerin başında yer alıyor. Açık renk saçlar için daha çok kullanılan yöntem ise kurutulmuş papatyadır. Saça renk vermekten daha çok mevcut renk daha açık ve parlak bir hale getiren bir malzemedir. Koyu renk saçlara uygulandığında ışıl ışıl sarı renkler vermez ancak saça doğal ışıltılar kazandırır. Daha önceden boyanmış saçlar üzerinde de etkisini gösterdiği bilinmektedir. Kurutulmuş papatya çayının etkisini göstermesi için güneş ışığından yardım alması gerekmektedir. Hem kınayı hem de kurutulmuş papatyayı aktarlardan rahatlıkla bulabilirsiniz. Veya ilkbaharda topladığınız papatyaları kurutarak kendi papatyalarınızı elde edebilirsiniz. Hem kına ile hem de kurumuş papatya ile saç renginizi değiştirmeye karar verdiğinizde hazırlayacağınız bitkisel boya karışımlarının daha etkili olması için içerisine ceviz, karanfil, siyah çay ve adaçayı ekleyebilirsiniz.  Demlendiğinde renk bırakan bu bitkisel gıdalar hazırlayacağınız boya için de bir renk katkısı oluşturacaktır. Üstelik eklediğiniz bu malzemeler saç derisini temizlerken aynı zamanda daha sağlıklı saç köklerine kavuşmanıza yardımcı oluyor.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir