DOĞUM ÇANTASI NASIL HAZIRLANMALI?

DOĞUM ÇANTASI NASIL HAZIRLANMALI?

Doğum öncesi yapılan hazırlıklardan biri de doğum çantası hazırlamaktır. Heyecanlı bir serüven olan doğum süreci çok fazla strese yol açmaktadır. Bu yüzden ebeveynler her ayrıntıyı önceden düşünerek buna göre hazırlık yapmaktadırlar. Özellikle erken doğum ihtimali yüzünden doğum çantası önceden hazırlanması gereken unsurlardandır. Ancak bu çantanın içine nelerin konacağı, nasıl bir çanta seçilmesi gerektiği anne adaylarının merak konularındandır. Anne olmak bir kadının hayatındaki en mucizevi, en özel, en güzel ve en önemli deneyimlerindendir. Anne olmak büyük bir kazanım olmasının yanı sıra çok farklı, eğlenceli ve heyecanlı bir deneyimdir. Bu yüzden anneler doğum öncesi hazırlıkların kusursuz olarak tamamlanmasını ister.

Doğum çantası ne zaman hazırlanmalı?

Doğum çantası muhakkak ki her anne adayının çok önem verdiği bir husustur. Bebeğin doğum vakti gelmeden bir iki ay önce hazır olması gerekir. böylece daha sonra fark edilebilecek eksiklerin tamamlanması için gerekli süre kazanılmış olur.  Doğum çantası hazırlamak için temel ihtiyaçların dışında doğumun gerçekleşeceği hastaneden anne ve bebek için gerekli olacak ihtiyaçlar hakkında bilgi almakta fayda vardır.  Doğum çantası anne ve bebek için ayrı ayrı olmak üzere iki adet hazırlanabilir. Hazırlanan çantaların içinde bulunan malzemeler hastanede kalacak refakatçi veya eşle birlikte yerleştirilmelidir. Herhangi acil bir durumda annenin yanında bulunacak kişiye kolaylık sağlaması açısından bunun yapılması önemlidir.

Doğum çantasında neler olmalıdır?

Çantayı hazırlamadan önce ihtiyaçlarınızı yazdığınız bir liste oluşturmanız size oldukça fayda sağlayacaktır. Çantaya konacak giysilerin mevsim şartlarına uygun olarak seçilmesi gerekir. Anne adayı için doğum sonrası gerekli olan eşyaların başında önden açılabilen pijama veya geceliktir. Altı kaymayan terlikler, pamuklu yüksek bel iç çamaşırı, pamuklu çorap gibi kıyafet parçaları da çantaya yerleştirilmelidir. Anne adayı kişisel bakım eşyalarını da çantasına eklemelidir. Diş macunu, tarak, toka, şampuan, duş jeli, havlu peçete, alkolsüz ıslak mendil ve tırnak makası gibi. Bunların dışında emzirme için uygun sütyen, göğüs pompası ve hijyenik kadın pedi gibi malzemeler doğum çantasında mutlaka bulunmalıdır. Bunların yanında hamilelik sürecinizde yapılan kan tahlilleriniz, idrar tahlilleriniz, doğum takip kartı gibi belgeleri de yanınızda götürmelisiniz. Taburcu olduktan sonra giymek için rahat bir kıyafet ve ayakkabıyı çantanın en altına yerleştirebilirsiniz. Bebek için çantaya koymanız gereken malzemeler ise şöyledir: yeni doğan bebek bezi, zıbın veya tulum, kısa kollu ve uzun kollu badiler, çorap, battaniye, önlük, havlu, ıslak mendil, alt değiştirme örtüsü, şapka, biberon ve emzik.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir