DOĞUM PLANI YAPMANIN ÖNEMİ

DOĞUM PLANI YAPMANIN ÖNEMİ

DOĞUM PLANI YAPMANIN ÖNEMİ

Hemen her kadın, ileride sağlıklı ve mutlu bir şekilde hamilelik geçirmek istemektedir. Eski zamanlarda bu durum, günümüze nazaran çok daha zor olsa da, kadınlar artık birbirinden farklı imkânlardan faydalanabilmektedir. Bu sebeple de doğum planı ve bunun gibi önemli hazırlıklar artık çok daha kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Doğuma nasıl hazırlanılması gerektiği, doğum anında annenin nasıl bir durum içerisinde olması gerektiği ve doğum sonrasında yapılması gerekenler son derece kapsamlı işlemleri de beraberinde getirebilmektedir. Herhangi bir planın olmaması durumunda ise, doğum son derece kargaşalı bir hal alabilmektedir.

Doğum planı yapmanın önemi, annenin doğum esnasında kendisini çok daha rahat hissetmesini sağlarken aynı zamanda bütün bu süreç içerisinde çok daha bilinçli bir şekilde hareket de edebilmesini sağlamaktadır. Bu sebeple de son yıllarda hemen her anne adayı, kendisine ait bir doğum planına sahip olmak istemektedir. Doğum planı, özellikle de normal doğum yapacak olan anne adayları için çok daha büyük bir öneme sahip olabilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da, rahat bir hamilelik süreci ve çok daha kontrollü bir doğum sonrası yaşamak istenmesi durumunda doğum planının yapılması, oldukça etkili olabilmektedir.

Doğum Planı Nasıl Yapılır?

Doğum planı hazırlarken, öncelikle annenin isteklerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Söz konusu olan doğumun daha rahat ve mutlu bir şekilde gerçekleşebilmesi için, annenin isteklerinin yerine getirilmesi son derece büyük bir önem arz etmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı doğum planı nasıl yapılır? Sorusu, çok fazla sayıda ebeveyn tarafından yöneltilmeye devam etmektedir. Doğum planı hazırlanırken anne ve bebek için farklı listeler hazırlanabilmektedir. Aynı zamanda daha etkili bir liste hazırlayabilmek için bir doğum koçundan da destek alınabilmektedir. Hazırlanan bu planın, doğumu yaptıracak olan doktorun bilgisinde olması da son derece önemlidir. Böylelikle son anda doktorun uygun görmeyeceği herhangi bir durumun ortaya çıkması da engellenebilmektedir.

Anne İçin Doğum Planı;

Doğuma girerken veya isteğe bağlı olarak doğum sırasında annenin yanında kimin durmasını istiyorsunuz?
Doğum esnasında ve sonrasında size profesyonel bir doğum fotoğrafçısının çekmesini istiyor musunuz?
Oda içerisinde sizin rahatlamanıza yardımcı olacak herhangi bir eşya istiyor musunuz?
Doğum öncesinde hangi ilaçları almak istiyor ya da istemiyorsunuz? ( Bu sorunun cevabı muhakkak doktor bilgisinde verilmelidir.)
Doğum esnasında, olağan dışı durumların gerçekleşmesi ve doğumun normal doğum olmaması halinde epidural istiyor musunuz?
Bebeğin göbek bağını kimin kesmesini istiyorsunuz?

Bebek İçin Doğum Planı;

Bebek doğduktan ve temizlendikten sonra ilk olarak kime verilmesini istiyorsunuz?
Bebeğiniz ile geçireceğiniz o ilk saniyede, etrafınızda kimlerin olmasını istiyorsunuz?
Bebeğinizi ilk nasıl bir ortamda emzirmek istiyorsunuz? Emzirme hakkında herhangi bir desteğe ihtiyaç duyuyor musunuz?
Bebeğinizin bebek bakım odasında mı yoksa sizin odanızda mı uyumasını istiyorsunuz?
Bebeğinizi sizden başka kim kucağına alabilir?
Bebeğin erkek olması durumunda, sünnetinin hastaneden çıkmadan olmasını istiyor musunuz?
Yeni doğan bebeğinizin dışında başka çocuklarınız da var ise onlar ile kimler ilgilenecek?
Bebeğinizin fotoğrafını çekilmesini istiyor musunuz?
Anne ve bebek için hazırlanan bu doğum planları, hem anne hem de bebeğin bu süreci çok daha rahat ve planlı bir şekilde geçirmelerini sağlama konusunda son derece avantajlı olabilmektedir. Oldukça heyecanlı bir süreç olan bu doğum öncesi ve sonrasında, her iki tarafında kendisini rahat hissedebilmesi oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bütün bunların bilincinde olan anne adayları, son yıllarda doğum planı hazırlamanın önemi konusunun bilincinde olmakta ve bu planı büyük bir keyif ile hazırlamaya da devam etmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir