DOLGUN SAÇLAR İÇİN EVDE HAZIRLANABİLEN KÜRLER

DOLGUN SAÇLAR İÇİN EVDE HAZIRLANABİLEN KÜRLER

Dolgun, parlak ve uzun saçlar, hemen her kadının saç konusundaki en büyük hayallerinden birisidir. Herkes tarafından beğenilen sağlıklı saçlara sahip olabilmek, düşünüldüğünden çok daha kapsamlı ve oldukça da zor bir işlemdir. Bu sebeple de kadınlar, dolgun saçlar için evde hazırlanabilen kürler konusunda son derece hummalı bir araştırma içerisine girmektedir. Herkesin saç yapısı birbirinden farklı olabilmekte olup, dolgun saçlar için de farklı kürleri denemesi gerekebilmektedir. Bu kapsamda yapılması gerekenlerin düzenli periyotlar halinde ve uygun metotlar halinde gerçekleştirilmesi de, son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Dolgun Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

Dolgun saçlara ulaşabilmek için kadınların öncelikle beslenme düzenlerine büyük bir özen göstermeleri gerekmektedir.

Yeteri kadar su tüketmenin yanı sıra sağlıklı besinler tüketmek, saç sağlığı açısından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Stres, saç dökülmesinin önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple de stresli bir yaşamdan uzak durmak, saçların dökülmesini ciddi oranda engellemekte ve böylelikle de saçların daha dolgun görünmesine de vesile olmaktadır.

Kuaförlerde yapılan saç bakımları, her ne kadar saçların daha bakımlı görünmesini sağlasa da bu görünüm kısa süreli olmaktadır. Kimyasallar, saçların yapısını belirli bir süre içerisinde bozabilmekte ve bu sebeple de sık sık yaptırılmasından uzak durulmalıdır. Aynı zamanda özellikle de yaz aylarında güneş ışığının direkt olarak saça maruz kalması ve klor gibi etkenler de saçın dolgun görünümünü kaybetmesine neden olabilmektedir.

Gün içerisinde, ortalama 100 tel saçın dökülmesi normal bir sayıdır. Fakat herhangi bir sebepten dolayı bu sayının artması, saçın azalmasına ve dolayısıyla da hacimsiz görünmesine sebep olmaktadır. Normalin üzerinde görülen saç dökülmelerinde, kişilerin bir uzmana görülmesi oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Dolgun Saçlar İçin Bakım Kürleri

Dolgun saçlara sahip olabilmek için evde hazırlanabilecek birtakım bakım kürleri söz konusudur. Düzenli kullanım ile birlikte bu kürler, saçların çok daha dolgun bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Dolgun saçlar için bakım kürleri ise şöyledir:

Son yıllarda hemen her bakım kürü içerisinde yerini almayı başarmış olan Hindistan cevizi yağı, dolgun görünen saçlar için de kullanılmaktadır. Kaliteli bir Hindistan cevizi yağı, saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Saçta yarım saat kadar beklettikten sonra ise ılık bir su ile yıkanır. Bu kür ile birlikte saçlar nemini yeniden kazanarak hem dökülmeler engellenir hem de saçların çok daha dolgun bir görünüme sahip olması sağlanır. Hindistan cevizi yağı ile yapılan saç bakım kürünün, haftada bir defa yapılması önerilmektedir.

Bir tutam ebegümeci otu öğütüldükten sonra, bir adet yumurtanın beyazı karıştırılır. Saç diplerine masaj yaparak uygulanan bu maske, saçta 1 saat bekletilmelidir. Süre sonunda saç ılık su ile yıkanır ve saçın kendiliğinden kuruması sağlanır. Ebegümeci, saçın temizlenmesini sağlarken aynı zamanda içeriğinde bulunan maddeler sayesinde saçın daha hacimli ve dolgun görünmesini de başarılı bir şekilde sağlar.

Bir yemek kaşığı mayonez ve briyantin, temiz bir cam kap içerisinde homojen olacak şekilde karıştırılır. Elde edilen bu homojen karışım, saç diplerine masaj yaparak sürülür.

Saçlara çok daha başarılı bir şekilde nüfuz edebilmesi için streç ya da bir saç bonesi de kullanılmalıdır. Yarım saat bekletildikten sonra ılık su ile yıkanması gereken bu maske, haftada yalnızca bir kez uygulanmalıdır.

Ev yapımı olan kaliteli bir yoğurt, saç derisine yavaş ve nazik hareketler ile masaj yaparak sürülür. Yoğurdun içerisinde bulunan maddeler, saçın temizlenmesine ve mikroplardan arınmasını sağlar. Bu da saçın zaman içerisinde daha parlak ve dolgun görünmesini başarılı bir şekilde sağlamaktadır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir