DOMATES İLE CİLT BAKIMI

Cilt Bakım

DOMATES İLE CİLT BAKIMI

Kişilerin cilt bakımı yapmak için çok fazla zamanları olmasa bile cilt bakımında kullanılacak pek çok ürcilt-icin-domatesün bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin çoğu, cilt bakımında gereken doğallık için yeterli olmamaktadır. Her cilt tipi için ayrı bir bakım ve buna bağlı olarak ayrı bir ürün gerekmektedir. Bu da belirli bir zaman sonrasında kişileri maddi açıdan zorlamaktadır. Aslında pek çok kişi bilmese de, domates ile cilt bakımı yapılabilmektedir. Evde bulunan ve besin değeri vitamin veya mineral bakımından zengin olan pek çok besin ile cilt bakımı yapmak mümkün
olmaktadır. Hem maddi olarak daha avantajlı hem de kişiler evde kendi hazırladıklarından daha doğal olmaktadır. Ancak herkes bildiğine göre bir maske hazırlamaması gerekmektedir. Cilt tipi bilinmeden uygulanan maskeler sonucunda ciddi anlamda cilt sorunları ortaya çıkmaktadır. İlk olarak bir uzman ile görüşerek, cilt tipi belirlenmeli ve sonrasında gereken maskelerin uygulanması gerekmektedir.

Domates içerisinde yer alan C ve E vitaminleri sayesinde ölü hücrelerin ciltten ayrılmasında ve cildomates-ile-cilt-bakimidin yenilenmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra, kalp ve damar hastalıklarının da çoğuna iyi gelmektedir. Bu yüzden domates ile cilt bakımı yapmak hem fiziken hem de cilt için oldukça yararlı olmaktadır.

Domatesin Cilt Bakımında Kullanımı

  • Domates ile cilt bakımında ilk olarak bilinmesi gereken durum, cildin parlamasına fazlası ile yardımcı olmaktadır. Parlamanın yanı sıra içerisinde bulunan E vitamini sayesinde de cildin daha geç kırışmasına ve yaşlılık belirtilerinin daha geç ortaya çıkmasında da etkili olmaktadır. Bu etkilerinden dolayı ciltte yer alan hücrelerin yenilenmesine ve buna bağlı olarak cildin daha ışıltılı gözükmesine de olanak sağlamaktadır.
  • Domates içerisinde likopen olmakta ve bu likopen cildin içerisinde antioksidan oluşmasına ycilt-lekelerine-karsi-domatesardımcı olmaktadır.
  • Ciltte yer alan sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmelerinde de etkili olan domates, ayrıca içerisinde barındırdığı A, C, E ve K vitaminleri sayesinde de sivilce, siyah nokta ya da akne oluşumunu da engellemektedir. Bunun için bir de domates ile maske hazırlanmaktadır. 1 adet domates kabukları soyularak, püre haline getirilmeli ve ciltte yer alan aknelerin üzerine sürülmelidir. Yarım saat süre ile ciltte beklettikten sonra, ılık su ile durulanması yeterli olmaktadır. Domates püresinin içerisine konulan salatalık suyu da sivilcelerin daha hızlı geçmesine yardımcı olmaktadır.
  • Domates ile cilt bakımında özellikle yaz aylarında cilt, güneş ışınlarından dolayı fazlası ile kurumakta ve buna bağlı olarak solgunlaşmaktadır. Hem bunu engellemek hem de cildin daha ışıltılı olabilmesi için domates
    ve yoğurt ile maske hazırlamak mümkün olmaktadır. 1 adet domates püre haline getirilmeli ve üzerine 3 yemek kaşığı yağsız yoğurt konularak karıştırılmalıdır. Daha sonra cilde sürülmeli ve bir süre bekledikten sonra ciltten arındırılmalıdır. Domates cildi rahatlatırken, yoğurt ise içerisinde yer alan protein ile cildin daha sağlıklı ve domates-maskesiyumuşak gözükmesine yardımcı olmaktadır.
  • Yaz aylarında cildin güneş ışınlarından kurumasının yanı sıra, bir de yanmamak için domates ile maske hazırlanabilmektedir. 2 adet domatesin suyu çıkarılmalı ve içerisine birkaç damla Hindistan cevizi suyu konularak karıştırılmalıdır. Daha sonrasında elde edilen karışımı bir sprey kutusunun içerisine koyarak, yaz boyu kullanabilirsiniz. Ancak sıcak havalarda karışımı 3 günde 1 yenilemek gerekmektedir. Aksi takdirde domates bozulmakta ve cilde zarar vermektedir. Gün içerisinde birkaç kez ve düzenli kullanım sonrasında cilt, güneşin zararlı etkilerinden korunmakta ve yenilenmektedir.