DOMATES SUYUNUN FAYDALARI

DOMATES SUYUNUN FAYDALARI

İçerisinde yer alan vitamin ve mineral zenginliğinden dolayı domates herkesin de bildiği gibi çok sağlıklı bir besin çeşidi olmaktadır. A, K, B1, B6, B2, B5, B3 vitaminlerinin yanı sıra; magnezyum, fosfor ve demir gibi cilde ve vücuda iyi gelen mineralleri de içerisinde barındırmaktadır. İşte bu yüzden sadece domates değil, domates suyunun faydaları bir hayli fazla olmaktadır. Hem cilt bakımında kullanılmakta hem de besin olarak tüketildiğinde vücuda yarar sağlamaktadır.

İçerisinde yer alan vitaminlerin yanı sıra C vitamini de domatesin içerisinde olmakta ve bu sayede kişilerin
bağışıklık sistemleri düzenli domates tüketimi sonrasında oldukça kuvvetli bir hale gelmektedir. Aynı havuç gibi göz ile ilgili sorunların oluşmasına engel olmaktadır. Bunların yanı sıra içerisinde yer alan A vitamini sayesinde diş ve kemik sağlığını da korumaktadır.
Domates suyunun faydalarından biri de kilo vermek isteyen kişilerin tüketmesi gerekmektedir. Düşük sodyumlu ve yüksek lif kaynaklı olan domates suyu, vücudun zayıf düşmesini engellemekte ve açlık hissini azaltmaktadır. Bunların yanı sıra, diğer besinlerden alınması gereken pek çok vitamini ve minerali sadece domates suyu ile karşılamak mümkün olmaktadır. İçerisinde yağ oranı çok fazla olmadığından, uzmanlar tarafından da fazlası ile önerilmektedir.
Domates suyu, bol miktarda anti oksidanlar ile dolu olup vücudun daha enerjik ve daha genç kalmasına yardımcı olmaktadır. Bir bardak kahve yerine bir bardak domates suyu içilmesi hem daha sağlıklı hem de daha fazla enerjik olunmasına yardımcı olmaktadır.
Domates suyunun özünde bulunan likopen sayesinde özellikle erkeklerde ortaya çıkan prostat kanserinin
önlenmesinde de etkili bir besin olmaktadır. Aslında domates pek çok kanser hücresini öldürmekte etkili olan bir besindir. Ayrıca domateste bulunan su ve liflerin kişilerin kolon sağlıklarını da korumada etkili bir rol oynamaktadır.
Belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan kalp rahatsızlıklarının oluşumunu da engellemektedir. B6 vitamini, potasyum, folat ve niasin kalp rahatsızlıklarını önlemektedir.
Özellikle çocukların gelişiminde kemik sağlığı oldukça önemli bir nokta olmaktadır. Doğru bilinen yanlışlardan biri de kemik sağlığının sadece sütten yapılabileceği olmaktadır. Ama sadece süt değil, domates suyu da içerisinde yer alan K vitamini sayesinde kemik sağlığına oldukça iyi gelen bir besin olmaktadır.
Domates suyunun faydalarından bir diğeri ve sonuncusu da cilde ve saçlara verdiği ışıltılar olmaktadır. Özellikle saç bakımında domates suyu tercih edilmektedir. Evde hazırlanan maskeler ile saçların daha sağlıklı
uzamasına yardımcı olduğu gibi; saçların daha canlık ve daha parlak gözükmesinde de etkili olmaktadır.
Domates Suyu Hakkında
Bilinmesi Gerekenler

Domates suyunun faydalarının yanı sıra bir de tüketirken dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusu olmaktadır. Bunlardan ilki domatesin içerisinde yer alan sodyum mineralinden kaynaklanmaktadır. Sodyum; sinirlerin normalden daha fazla çalışmasına ve buna bağlı olarak da kan basıncının dengelenmesine neden olmaktadır. Ancak normalden fazla tüketilen sodyum, yüksek kan basıncından dolayı kalp rahatsızlıklarının oluşmasına da yol açmaktadır. Bu yüzden domates tercihinde doğal ve sodyumu azaltılmış domateslerin tercih edilmesi gerekmektedir.
Domatesin kendisi faydalı olsa da yaprakları yararlı değil, tam tersi fazlası ile zararlı olmaktadır. Yapraklardan dolayı zehirlenmeler fazlası ile görülmektedir. Zehirlenmelere bağlı olarak; kusma, ishal, baş dönmesi sağlık
sorunları ortaya çıkmaktadır.
Her ne kadar uzmanlar bol miktarda yiyin deseler de, domates ya da domates suyunun tüketimi yaş ve sağlık durumu gibi durumlarda değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden mutlaka bir uzman ile görüşerek, domates tüketim miktarının belirlenmesi gerekmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir