DÜZ SAÇA SAHİP KİŞİLER HANGİ ÜRÜNLERİ KULLANMALI? NASIL BAKIMLAR YAPMALI?

DÜZ SAÇA SAHİP KİŞİLER HANGİ ÜRÜNLERİ KULLANMALI? NASIL BAKIMLAR YAPMALI?

DÜZ SAÇA SAHİP KİŞİLER HANGİ ÜRÜNLERİ KULLANMALI NASIL BAKIMLAR YAPMALI

İnsanlar da en çok rastlanılan saç tipi düz saçtır. Bu saç tipi diğer saçlara göre daha kolay şekil alan bir türdür. Ancak bazı düz saç tipleri vardır ki şekil alması çok zordur. Genellikle maşa vs. gibi dalga yapıcı ürünler bu saçlar da pek etkili değildir. Bu yazımız da düz saçlardan memnun olan kişilerin nasıl saçlarındaki düzlüğü koruyabileceğini ya da saçlarından memnun değillerse nasıl dalga ya da diğer saç modellerini yapabileceklerini inceleyeceğiz.

Öncelikle saçlar ister kıvırcık ister düz ister dalgalı olsun en önemli şey saçın sağlığıdır. Saç sağlıksız ise saçların hangi türde olduğunun hiçbir önemi yoktur.  Sağlıklı saç parlar ışıldar. Kişinin suratına anlam verir. Saçlarda ki sağlık öncelikle kişinin metabolizmasının düzenli çalışmayışıyla başlar. Metabolizmanı yavaşsa saçlarınız da yavaş uzar. Bunların yanın da vücudunuz için gerekli vitamin ve mineralleri almadığınız taktir de saçlarınıza dışarıdan istediğiniz bakımı yapın saçlarınız sağlıklı olmayacaktır. Vücudunuz için gerekli olan vitamin ve mineraller için taze sebze meyve ve hayvansal gıdaları aldığınızdan emin olun. Eğer besinlerden yeteri kadar sağlayamıyorsanız bunların yerine besin takviyeleriyle de vücudunuzu düzenleyebilirsiniz.

Saçlarınızı içeriden besledikten sonra dışarıdan beslemekte çok önemlidir. Saçlar keratin yapılıdır. Yüksek ısılar da ya da kimyasal maddelerle rahatlıkla yapıları bozulabilir. Bunun için saçlarınıza gerek kalmadıkça kurutmamalısınız ya da ısı etkili saç şekillendiricilerden kullanmamalısınız. Bu ürünler yerine saçlarınızı ısı etkisi olmadan saçlara şekil veren bigudi ya da örme gibi yöntemlerle saçlarınıza şekil verebilirsiniz. Eğer saçlarınızı sıkça boyuyor devamlı rengini değiştiriyorsanız saçlarınız yıpranır şekil alması zor hale gelebilir.  Boya ve saç açıcılar da yüksek oranda ki kimyasal yüzünden saçlarınızın yapısı bozulur ve saçlarınız düz olduğu halde dalgalı ya da kabarık hale gelebilir. Bu yüzden gerek olmadıkça saçlarınızı boyamamalısınız ya da sıkça saç renginizi değiştirmemelisiniz.

Düz saçlarınızdan memnunsanız ve yıkama sonrası saçlarınız da oluşan düzlüğün diğer günlerde de devam etmesini istiyorsanız saçlarınızı nemliyken kabarmayı önleyici ve düzleştirici etkili ürünler kullanmalısınız. Ya da saçlarınız nemliyken avucunuza bir miktar sıktığınız saç köpüğünü saç diplerinize gelmeyecek şekilde uyguladığınız da saçlarınız da ki düzlük daha uzun süre devam edecektir.

Saçlarınızın düzlüğünden hoşnut değilseniz daha kabarık havalı saçlara sahip olmak istiyorsanız duştan sonra saçlarınızı kuturken başını yere doğru eğerek ellerinizle saç diplerinizi havalandırarak kurutursanız saçlarınız normalden daha kabarık gösterişli gözükecektir. Bu işlemi yaptıktan sonra saç diplerinize krepe yaparak ya da saç diplerinize bir miktar sabitleyici saç spreyi sıkarak da saçlarınız da ki volümü koruyabilirsiniz. Şampuan ve saç kreminizi de düz saçlar için değil daha volüm verici ürünler tercih ederseniz saçlarınızı daha kolay şekillendirirsiniz. Saçtaki en önemli şey sağlıktır. Sağlık olmadan saçın rengi ve şekli önemli değildir bu unutulmamalıdır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir