E VİTAMİNİN SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

E VİTAMİNİN SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

E VİTAMİNİN SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Yağda çözülebilme ve antioksidan özelliğine sahip olan E vitaminin, saymak ile bitmeyecek kadar çok faydası bulunmaktadır. Cilt bakım kürlerinin yanı sıra aynı zamanda saç bakım kürleri içerine de eklenerek birbirinden farklı kürler hazırlamak mümkündür. İnsanların sağlıklarında da oldukça olumlu ve büyük etkilere sahip olan E vitamini doktor kontrolü altında kapsül halinde ya da birtakım besinlerden de temin edilebilmektedir.

e-vitamini-gerekli-midir

Ay çekirdeği, acı biber, badem ve fıstık, E vitamini açısından oldukça zengin olan besinlerdir. Oldukça fazla sayıda faydaya sahip olan E vitamini, saç bakımında da son derece yaygın bir şekilde kullanılmaya da devam etmektedir. E vitaminin saça faydaları nelerdir? Sorusunun cevapları ise şöyledir:

  • E vitamini, saç köklerini besler ve saçın ihtiyaç duyduğu nemi de başarılı bir şekilde saça verir.
  • Saç köklerini güçlendirmesi sebebi ile saçların koparak dökülmesini engellediği gibi aynı zamanda yeni saçın çıkmasını da desteklemektedir.
  • E vitamini, kan dolaşımını hızlandıran bir etkiye de sahiptir. Bu da saçların çok daha hızlı ve bir o kadar da sağlıklı bir şekilde uzamasına da olanak tanımaktadır.                                                                                                         e-vitaminin-saça-etkisi
  • Saçta oluşan kırıkların sağlıklı bir şekilde onarılması için, E vitamini oldukça etkili olabilmektedir. Saç kırıklarının onarılması ile birlikte saçlar çok daha dolgun ve parlak bir görünüme de kavuşabilmektedir.
  • Saç derisinin derinlemesine bir şekilde temizlenmesini de sağlamasından dolayı, birçok saç detoksu kürlerinde de bulunmaktadır. Saç derisinin temizlenmesi ile birlikte saçlar çok daha gür ve canlı bir görünüme sahip olabilmektedir.

E Vitamini Nasıl Kullanılır?

Saç için oldukça büyük faydalara sahip olan E vitamini, saça farklı çeşitlerde uygulanabilmektedir. Vücut içerisine genellikle besinler yardımı ile alınan E vitamini, saç ve cilt maskeleri içerisine ampuller ile uygulanmaktadır. Eczanelerde ve diğer birtakım yerlerde E vitamini ampulleri satılmaya devam etmektedir. E vitamini nasıl kullanılır? Sorusuna karşılık olarak dikkat edilmesi gereken hususlarda, saçın nemli ve temiz olmasıdır.

Hand holds a box of vitamin E

Nemli ve temiz olan saç üzerine hazırlanan E vitamini maskesi uygulanmalıdır. Böylelikle saç derisinde bulunan foliküller açık bir konumda olabilmekte ve E vitamini çok daha etkili bir şekilde saç köklerine nüfuz edebilmektedir.

E Vitamini Maskeleri

E vitamini ile beraber birbirinden farklı maskeler hazırlanabilmektedir. Genel olarak direkt bir şekilde E vitamini uygulanmamaktadır. Oldukça keskin ve ağır bir kokusu bulunması sebebi ile saça iyi gelen bir diğer yağlardan biri olan lavanta yağı ile birlikte kullanılmalıdır. Saç derisinin kuvvetlenmesi, onarılması ve genel saç bakımının eksiksiz bir şekilde yapılabilmesi için genellikle B vitamini, A ve C vitaminleri ile de E vitamini maskeleri hazırlanabilmektedir. Saçın ihtiyacı olan diğer vitamin ve yağlar, E vitamini ile karıştırılır. Saç diplerine masaj yaparak tüm saça uygulanan E vitamini maskeleri, bir streç film yardımı ile saça sabitlenir. Böylelikle saç, streç film sayesinde ısı yardımı ile maskenin çok daha etkili ve yoğun bir şekilde saça nüfuz etmesini sağlamaktadır.

e-vitamini-saça-nasıl-uygulanır

Yaklaşık 3 ya da 4 saat saçta beklettikten sonra ılık su yardımı ile saç durulanabilir.

Evde oldukça kolay bir şekilde hazırlanabilen bu maske, 1 aya kadar haftada bir ya da iki defa olacak şekilde saça uygulanabilmektedir. E vitamini maskelerinin tam anlamı ile etkisini gösterebilmesi için, E vitamini içeren besinlerin de tüketilmesi ve kişilerin sağlıklı beslenmelerine de olabildiğince dikkat etmeleri gerekmektedir. Böylelikle düzenli kullanım sonrasında saçlar çok daha parlak, gür ve sağlıklı bir görünüme kavuşabilmektedir.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir