Elemi Esansiyel Yağı

Elemi Esansiyel Yağı

Elemi esansiyel yağının  faydalarından bazıları : antiseptik, analjezik, balgam söktürücü,  gibi özellikleri vardır.

Elemi Filipinler, tropikal ormanlar ve bazı komşu ülkelerde bulunan bir ağaçtır. Onun botanik adı Canarium Luzonicumdur . Elemiye ait uçucu yağ Elemi ağacından elde edilen sakızının buhar damıtma ile ekstre edilir; bu yağın ana bileşenleri dipenten, elemicine, elemol, limonen, felandren ve terpineol.

Bu yağ, sabun, kozmetik, parfüm ve boya endüstrisi ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, bu yağ aslında mumya, mumyalama için eski Mısır’da da kullanıldığı sanılıyor.

Elemi Esansiyel Yağının Faydaları

Tartışmasız en önemli ayrıntılar ,Elemi Esansiyel Yağı tıbbi özellikleri, aşağıda açıklanmıştır.

Antiseptik: Büyük olasılıkla, bu eski Mısır’da mumyalama işleminde kullanılan elemi  yağıantiseptik özelliği dolayısıyla kullanıldı. Antiseptik özelliği septik ve tetanoza karşı koruma sağlamak ile birlikte, mikrop, bakteri, mantar ve virüsler de dahil olmak üzere, mümkün olan her türlü enfeksiyonuna karşı koruma sağlar.Bu yaraların korunması için  sadece geçerli değildir; Bu yara, ülser veya diğer potansiyel tehlikeli durumun  olup olmadığı durumlarda,  idrar enfeksiyonları, mesane, idrar yolları, kolon, böbrek, bağırsak, mide ve diğer iç organları önlemede etkilidir.

Analjezik: Hepimiz bir analjeziğin  ne olduğunu biliyoruz, ve biz de  yan etkileri olduğunu da biliyoruz. Herhangi bir yan etkisi olmadan etkili bir şekilde tüm fonksiyonları gerçekleştirebilecek bir analjezik  iyi olmaz mıydı? Peki, elemi  Uçucu Yağı tam anlamıyla analjezik özelliklerinin tümüne sahiptir. Bu soğuk algınlığı, ateş, veya burkulma ile ilgili ağrılarda  etkilidir. Ayrıca  baş ağrısı, migren, kas ağrısı, eklem ağrısı ve kulak ağrısına yardımcı olur.

Balgam söktürücü:  bronşlar, soluk borusu ve akciğerler dahil olmak üzere solunum yolları, balgam veya nezle birikimi , akciğer ve burun tıkanıklığı, öksürük gibi sorunlarda rahatlama sağlar ve balgamı dışarı atar.  Ayrıca, tıkanıklıkları temizler ve daha kolay bir solunum ortaya çıkarır.

Uyarıcı:Uyarıcı etkisi yaygındır. Bu, vücuttaki hemen hemen tüm fonksiyonları uyarır. Bu dolaşım, endokrin bezleri, mide içine, safra ve diğer mide suyu deşarj hormonlarının ve enzimlerinin salgılanmasını uyarır.Bundan başka, beyin, kalp atışı, solunum, bağırsak peristaltik hareketi ve adet akıntıları, hem de süt salgılanması sağlayarak uyarı verir. Östrojen ve progesteron gibi bazı hormonların üzerindeki uyarıcı etkileri sayesinde süt salgısı düzenlenir.

Tonik: Bir tonik gibi solunum, sindirim, kardiyovasküler, dolaşım, sinir, boşaltım, sinir ve endokrin sistemleri gibi vücuttaki işleyen tüm organik sistemleri etkiler ve vücudun büyüme ve düzgün işleyişine yardımcı olur. Aynı zamanda, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Başka  mütevazı görünümlü yağdan daha ne  istenebilir ki?

Hamile ya da değilseniz her durumda kullanmadan önce mutlaka hekiminize başvurun, uzun süreli kullanımdan kaçının. Yağı kullanmadan önce yağa karşı duyarlılığınızın olup olmadığını anlamak için yağdan bir miktar bileğinizin iç kısmına sürün kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı gibi olumsuz etkiler görmediğiniz taktir de yağı güvenle kullanabilirsiniz.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir