ELMA SİRKESİYLE CİLT BAKIMI SAÇ BAKIM

ELMA SİRKESİYLE CİLT BAKIMI SAÇ BAKIM

ELMA SİRKESİYLE CİLT BAKIMI

Elma meyvesinin birçok alanda sayılamayacak kadar faydası bulunur. En başta sağlık için gerekli olan bu meyvenin cilt üzerindeki etkileri tartışılmazdır. Ciltteki lekelerin görünümünü düzgünleştirir, daha sıkı ve gergin bir cilt oluşturur. Elma sirkesiyle cilt bakımı yapılırken su ile karıştırılmasına çok dikkat edilmelidir. Su ile karıştırılan elma sirkesi ph seviyesini daha iyi ayarlar. Cilt temizliğinde elma sirkesi buhar banyosu olarak da kullanılabilir. Bir miktar elma sirkesi ve kaynar su karıştırılıp; yüz bu karışıma tutulur. Elma sirkesinin anti bakteriyel özelliği, buhar ile birleşerek yüzdeki lekelerin rengini açar. Gözenekleri açan elma sirkeli buhar maskesi; ciltte sivilce oluşumundan lekelere kadar birçok cilt sorununa iyi gelir.

Elma sirkesi varis sorunu olan ciltlere de oldukça faydalıdır. Elma sirkesine bastırılan bir bez sıkılarak varisli bölgelere sarılır. Bacak bölgelerindeki varislere çok iyi gelen bu bakım her gün tekrarlanabilir. Elma sirkesiyle cilt bakımı konusunu oldukça ilgilendiren bir diğer konu da saç derisi bakımıdır. Saç derisinin mikroplardan arınması, gözeneklerin hava alması için, elma sirkesi kürü uygulanabilir. Yarım çay bardağı elma sirkesi saç durulanırken bir kova içerisine boşaltılır. Elma sirkesi ve su karışımıyla saçlar durulanır. Saç derisinin daha sağlıklı olması açısından bu kür uygundur.

Vücut üzerinde oluşan çeşitli yağ bezelerine de iyi geldiği bilinmektedir. Yağ bezesinin üzerine her gün bir pamuk yardımıyla uygulanan elma sirkesi; bir süre sonra bezenin kaybolmasını sağlar. Sivilcelerin hemen kuruması istenirse; gece yatmadan önce aspirin un haline gelinceye kadar ezilir. Elma sirkesi yardımı ile sivilcelerin üzerine sürülür. Bu karışım sabaha kadar sivilcelerin küçülmesini sağlar. Elma sirkesiyle cilt bakımı konusunda saç derisi de önemlidir. Saç derisi kepek üretmeye başladığında elma sirkesi ve su karışımı kepeklenmenin önüne geçer. 3 kere bu işlem uygulandığında kepeklerde büyük oranda azalma görülmüştür. Elma sirkesi bazı hassas ciltlerde geçici kızarıklıklara yol açabilir. Değişik bir tepkimeye yol açtığında kullanımı bırakılmalıdır. Özelliklede yağlı ciltli insanların tercih etmesi gereken elma sirkesi; kuru ciltler için uygun değildir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir