EMZİRME DÖNEMİNDE YAŞANAN MEME BAŞI SORUNU

EMZİRME DÖNEMİNDE YAŞANAN MEME BAŞI SORUNU

EMZİRME DÖNEMİNDE YAŞANAN MEME BAŞI SORUNU

Doğumdan sonra her anne, bebeğini en iyi şekilde beslemek ve büyütmek istemektedir. Bu sebeple de sütünün yettiği kadarıyla bebeğini kendi sütü ile de beslemeye devam etmektedir. Bebeğin çok daha sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayabilmesi için, rahat bir emzirme dönemini geçirmek de son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Emzirme dönemi, anne ve bebek arasındaki ilişkiyi oldukça kuvvetlendirse de bu süreçte birbirinden farklı sorunlar da meydana gelebilmektedir.

Emzirme döneminde yaşanan meme başı sorunu, çok fazla sayıda anne için oldukça sıkıntılı bir durum olabilmektedir. Bu durum, genellikle doğru emzirme tekniklerinin bilinmemesi ya da uygulanamamasından kaynaklanabilirken aynı zamanda bebeğin annesini doğru bir şekilde emmemesinden dolayı da ortaya çıkabilmektedir.

Meme Ucu Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Emzirme döneminde yaşanan en sık sorunlardan biri olan meme ucu sorunu, anne ve bebek açısından oldukça sıkıntılı olabilmektedir. Fakat kısa süre içerisinde ortadan kaldırılabilen bu problem ile birlikte oldukça sağlıklı bir şekilde emzirme dönemi geçirmek de mümkün olabilmektedir. Bu sebeple de annelerin meme ucu bakımı nasıl olmalıdır? Konusunda, eksiksiz bir bilgiye sahip olmaları son derece büyük bir öneme sahip olabilmektedir.

Meme ucu bakımı, düşünüldüğünden çok daha büyük bir öneme sahiptir. Bu sebeple de annelerin hem rahat bir emzirme dönemi geçirmesi hem de bebeğini sağlıklı bir şekilde emzirebilmesi için meme ucunun sağlıklı olması gerekmektedir. Bu sebeple de emzirme döneminde dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle olmalıdır;

Annelerin, meme başlarını sürekli olarak silmemesi gerekir. Emzirme öncesinde ya da emzirme sonrasında meme başlarının herhangi bir bez ile silinmesi, meme başının daha da kurumasına sebep olabilir. Bu sebeple de gün içerisinde yalnızca bir kez temiz ve nemli bir bez ile silinmesi, çok daha sağlıklı olmaktadır.
Meme ucu bakımı sırasında, nemlendirme son derece büyük bir öneme sahip olabilmektedir. Bu sebeple de doktorun önerdiği kremlerin kullanılması gerekmektedir. Böylelikle hem daha sağlıklı bir süreç geçirirken hem de doku onarımı daha kolay olabilmektedir.

Meme ucunun sürekli olarak nemli olması, hızlı bir şekilde bakteri oluşumunu da beraberinde getirmektedir. Bebeklerin emmediği zamanlarda da meme ucundan süt gelebilir ve bu da meme ucunun nemli kalmasına sebep olabilir. Bu sebeple de pamuklu iç çamaşırlarının kullanılması, bu süreçte son derece uygun olabilmektedir.
Meme Ucu Tedavisi

Emzirme dönemi boyunca bebeğin sürekli olarak annesini emmesi, meme ucunda birtakım tahribatları da beraberinde getirebilmektedir. Bu da annenin meme ucunda doku sorunlarını oluşturmakta ve anneleri rahatsız edebilmektedir. Meme ucu tedavisi ise, annelerin bu süreç içerisinde birtakım hususlara dikkat etmesi ve önerileri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi ile gerçekleşebilmektedir. Annelerin dikkat etmesi gereken hususlar ise şöyledir;

Dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır.
Bebeğin doğru teknikler ile emzirilmesi gerekmektedir.
Her iki memenin de ağrıması durumunda, öncelikle daha az ağrıyan memeden emdirilmelidir.
Emzirmeye başlamadan önce, meme ucu hafif sıkılarak çıkan süt meme ucuna sürülmelidir.
Pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı.

Çökük bir meme ucuna sahip olunması durumunda, emzirmeye başlamadan önce meme ucuna birtakım masajlar yapılabilmektedir. Gün içerisinde sıklıkla doğru hareketler ile yapılan bu masajlar, kısa süre içerisinde meme ucunun normale dönmesini de sağlamaktadır.
Bebeğin annesinin meme ucunu kavrayamaması durumunda, eczanelerde satılan birtakım ürünler ile bu sorun ortadan kaldırılabilir. Fakat bu gibi ürünleri satın almadan önce kalitesine ve içeriğine dikkat edilmesi de son derece büyük bir önem arz etmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir