EN SIK KARŞILAŞILAN CİLT PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

EN SIK KARŞILAŞILAN CİLT PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

EN SIK KARŞILAŞILAN CİLT PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜMLERİ
Cilt-bakimi-ve-maskeler

 

Cilt lekeler, birbirinden farklı sebeplerden ortaya çıkabilen problemlerdir. Genellikle epilasyon(ağda, lazer vb.) sonrasında direkt olarak güneş ışığına çıkmak, ağda yaptırırken ağdanın yüksek ısıda olması ve cildin zaman içerisinde deformasyona uğraması cilt lekelerinin de meydana gelmesine sebep olmaktadır.

Evde hazırlanabilecek birbirinden farklı maske ile birlikte bu lekelerin görünümleri bir nebze de olsa hafifletilebilmektedir. En sık karşılaşılan cilt problemleri ve çözümleri, kişilerin kendi evlerinde oldukça kolay bir şekilde hazırlayabilecekleri maskelerden oluşmaktadır.

Cilt Problemlerine Yönelik Doğal Maskeler

  1. Koyu renkli lekeler için maskeler:

    limon içerisinde bulunan sitrik asit, cilt üzerindeki koyu lekelerin renklerinin açılmasını sağlamaktadır. Yarım limonun suyu sıkılır ve bir pamuk yardımı ile lekeli olan bölümlerin üzerine sürülür. Sürülen bu limon suyunun kurumasının ardından ılık su ile yıkanır ve cilt tipine uygun olan bir nemlendirici ile cilt nemlendirilir. Kişilerin ciltlerinde herhangi bir alerjen durumlara yol açmadığı takdirde her gün düzenli olarak uygulanabilmektedir. Bu uygulamanın sonuçları ise, 2 ya da 3 hafta sonrasında ortaya çıkmaktadır. koyu-renkli-lekeler-icin-limon-maskesi

  2. Siyaha yakın renkteki lekeler için maske:

    siyaha yakın koyulukta olan lekeler için, birçok kozmetik firmasının da kullandığı maydanoz oldukça etkili olabilmektedir. Bir demet maydanoz saplarından ayrılır. Elde edilen maydanozlar ılık bir su ile yıkanır ve ince ince doğranır. Bir çay kaşığı limon ve yine bir çay kaşığı bal ile karıştırılır. Temizlenmiş ve kurulanmış olan cilt üzerine hazırlanan maske, göz çevresine gelmeyecek şekilde uygulanır. 15 dakika kadar beklemesi gereken bu maske, süre sonrasında nemlendirilmiş bir havlu yardımı ile temizlenir. Nemlendirici ile bolca nemlendirilen cilt, bu maske ile birlikte çok daha aydınlık bir görünüme de kavuşmuş olmaktadır. Siyaha yakın koyuluktaki cilt lekeleri için hazırlanan maydanoz maskesi, haftada bir ve en az fazla iki kere uygulanabilmektedir.      siyaha-yakin-lekeler-icin-maske

  3. Cilt lekeleri için tereyağı maskesi:

    tereyağı, sütten yapılan bir üründür. Bu sebeple de içerisinde bol miktarda laktik asit bulunmaktadır. Laktik asit, cilt lekelerinin rengini açmada son derece etkili olan da bir maddedir. Bu sebeple de piyasada yer alan çok sayıda kozmetik ürünü içerisinde de bu gibi maddeler bulunmaktadır. Tereyağının yanı sıra aynı zamanda domates içerisinde de cildin rengini açan önemli maddeler bulunmaktadır. Bu sebeple de cilt lekeleri için hazırlanacak olan bu maskede tereyağı ve domates birlikte bulunmaktadır. Oda sıcaklığına getirilmiş olan 4 tatlı kaşığı tereyağı ve 2 tatlı kaşığı domates suyu, homojen bir görüntü elde edilene kadar iyice karıştırılır. Hazırlanan bu maske, daha çok cilt üzerinde bulunan lekelerin üzerine masaj yaparak sürülür. 20 dakika bekletilen maske, ılık su yardımı ile temizlenir. Cilt tipine uygun olan nemlendirici ile de cilt bolca nemlendirilir. Bu maskenin, haftada iki kez düzenli olarak uygulanması halinde uzun vadede oldukça etkilidir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir