Erkeklerde saç dökülmesi ciddi kayıplara neden olur. Genellikle 25 yaşından itibaren görülen dökülmeler şiddeti arttıkça 40 yaşına kadar sizi hayli mutsuz edebilir. Bazı erkeklerde bölgesel saç dökülmeleri 50 yaşına kadar devam eder.

Erkeklerde Bölgesel Saç Dökülmesi ve Nedenleri

bolgesel-sac-dokulmesi1- Kalıtımsal Sebepler:  Erkeklerde görülen bölgesel dökülmeler genellikle kalıtımsaldır. Babadan veya dededen geçen özellikler sizinde belli bir yaştan sonra böyle bir sorunla karşılaşacağınıza işaret eder. Erkeklerde bulunan DHT hormonu sayesinde saçlarda yer yer dökülmeler başlar. Önemli olan ilk dökülmelerin görüldüğü zaman bitkisel tedavi yöntemlerine yönelmek ve bitkisel şampuanlar kullanmaktır.

2- Yaşlanma: Yaşlanma ile birlikte erkeklerde bölgesel saç dökülmeleri artış gösterir. Özelliklede tepe kısımlarında dökülme gittikçe artar. Kelliğe kadar gidebilen bu durum belli yaşta azalma gösterir ve durur. 60 yaşındaki bir insanın saçları dökülmeyi durdurur. Erkeklerde bölgesel dökülme 50 yaşına kadar görülür. Daha sonra geriler.

3- Aşırı Stres: Bayanlarda olduğu kadar erkeklerde de saç dökülmesini tetikleyen sebeplerden biri strestir. İş hayatında daha aktif olan erkekler zamanla daha çok yıpranırlar. Bu yüzden strese girmeleri de normal karşılanır. Vücut düzenleri bozulur ve saçlar olağandan daha hızlı dökülmeye başlar. Üstelik bu dökülmeler şakak kısımlarından ve tepe bölgesinden olduğu için tehlikelidir.

erkeklerin-saclari-neden-dokulur4- Hormonal Bozukluklar: Hormonal bozukluklar erkeklerde bölgesel dökülmelere neden olur. Bazı erkeklerde ergenlik dönemlerinden 25 yaşına kadar sakal ve bıyık çıkmadığı görülür. Bunun nedeni hormonlarda olan düzensizliktir. Erkeklerin hormon düzensizliği vücutlarını çok etkiler. Yeterli çalışmayan hormonlar saçların daha seyrek ve dökülmeye daha meyilli olduğunu gösterir. 30 yaşına kadar bölgesel dökülme görülen erkeklerde hormonsal sorunlar olabilir. Uzman hekim tarafından incelenmeye alınması şarttır.

5- Kansızlık Hastalığı: Anemi; yani kansızlıkta erkeklerde bölgesel dökülmelere olanak sağlar. Anemi olan bayanların daha fazla olduğu bilinir. Fakat bu kanı yanlıştır. Erkeklerde de kansızlık saçların bölgesel dökülmesine neden olur. Bölgesel dökülme sorunu olan birçok erkeğin kan değerlerini baktırmadığı saptanmıştır. Sizde bölgesel saç dökülmenizin sebebini bulamamışsanız kan değerlerinizi ölçtürebilirsiniz.

erkeklerde-sac-dokulmesi6- Şeker Hastalığı: Erkeklerde görülen saç dökülmesinin şeker hastalığına da bağlı olabileceği tespit edilmiştir. 30lu yaşlardan önce şiddetli şekilde bölgesel dökülme sorunu yaşayan erkekler üzerinde yapılan araştırmaya göre bir kısmında bu soruna rastlanmıştır. Sizinde şeker hastalığınız olabilir ve bunun farkında olmayabilirsiniz. Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan erkeklerde bölgesel saç dökülmesine rastlanabilir.

7- Aşırı Protein Alımı: Alınan ilaçlar ve aşırı dozda uygulanan protein takviyeleri saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Spora meraklı ve sporla iç içe olan erkeklerde aşırı derecede vitamin yüklemesi için ilaçlar alırlar. Bu ilaçların aşırı şekilde kullanılması bölgesel dökülmelere neden olur. Kullanılan takviyeler dozunda olmalıdır. Hem vücut hem de saçlarınız için dengede vitamin alımı yeterlidir.

8- Saç Şekillendiricileri: Saçlarına her gün jöle vb şekillendirici kullanan genç erkeklerde görülen bölgesel dökülmeler ciddiye alınmalıdır. Saç derisi ile direk temas halinde olan bu ürünler, derinin tıkanmasını sağlar. Saç telleri nefes alamadığında öncelikle yanlardan daha sonra tepe kısımdan dökülmeye başlar. Saçlarda görülen bölgesel dökülmelerin tepe ve şakak kısımlarından olması hava ve diğer maddelerle daha çok etkileşim içinde olmasından kaynaklanır. Saçlara kullanılan jöle gün bitiminde ılık su ve şampuan ile yıkanmalıdır. Saç kaybı görmeye başladığınız anda bu maddelerin kullanımını bir süre ertelemelisiniz. Saçınıza şekil vermek isterseniz bir süre limondan faydalanabilirsiniz. Doğal şekillendiriciler her zaman daha iyi sonuçlar verir. Üstelik sağlıklı olmasından kimse şüphe duymaz. Saçlarınızı kaybederseniz geriye dönüşü çok zordur. Bu yüzden dikkatli ve özenli davranarak onlara iyi bakmalısınız.

sac-dokulmesi-sampuan-erkek

Saç Dökülmesi Şampuan Erkek

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir