Evde El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Evde El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yazın sıcakta kışın ise soğuktan el ve ayaklar tahriş olmaktadır.  El ve ayak bakımına gerekilen özen gösterilmediği takdirde cansız ve güçsüz bir görünüme neden olmaktadır.

El Bakımı Nasıl Olmalıdır?

El bakımında, soğuk ve sıcak havalar sürekli ellerle temas halinde olduğu için kurumaya ve çatlamalara neden olmaktadır. Bunun için günlük nemlendiricilerle el bakımının yapılması gereklidir. Yapmanız gereken tek şey; gece uyumadan önce bir kabın içine zeytin yağını koyarak, ellerinizi kabın içerisinde bir müddet bekletin. 10 dakika sonra ellerinizi kurulayıp pamuklu eldiven taktıktan sonra yatın. Sabah uyandığınızda ellerinizin pamuk gibi olduğunu göreceksiniz.

 

Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ayak bakımında da aynı şekilde dikkat edilmelidir. Sürekli pedikür yapılmalıdır. Yazın bakımlı ve sağlıklı ayaklarla sandaletlerinizi rahatlıkla giyebileceksiniz. Normalde uzmanlar pedikürü dört haftada bir yapılmasını yeterli görürken, yaz aylarında en fazla üç haftada bir yapılmasını önermektedir. Ayak bakımında da tırnak temizliğine önem verilmelidir. Pedikürden önce ojelerin çıkarılması gereklidir. Tırnak temizliği yapıldıktan sonra limonlu ve sabunlu suyun içinde 10 dakika kadar ayaklarınızı bekletin. İş hayatından sonra bütün gününü ayakta geçiren insanlar, ayaklarını dinlendirmesi gereklidir. Bunun için; küçük bir leğenin içine sıcak su ve deniz tuzu katarak karıştırın ve ayaklarınızı 10 dakika boyunca bekletin. Daha sonra çıkartarak krem ile masaj yapın.

Dikkat Edilmesi gerekenler:

-Ayak tırnaklarınızı mümkün olduğunca düz kesmeye dikkat edin.

-Ayak tırnaklarınızın uzaması için kesinlikle etlerinizi kesmeyin

-Ponza taşı ile ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Kan dolaşımınıza yardımcı olacaktır.

 

Elleriniz sizin için kıymetliyse daha önceden paylaşmış olduğumuz ve yine evdeki imkanlarla hazırlayabileceğiniz “El Bakım Losyonu Nasıl Yapılır?” adlı makelemizi mutlaka inceleyin. Bu ve benzeri birçok faydalı cilt bakımı içeriklerine “cilt bakım” kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir