EVDE SAÇ BOYAMA TEKNİKLERİ

EVDE SAÇ BOYAMA TEKNİKLERİ

EVDE SAÇ BOYAMA TEKNİKLERİ

Ev de  kullanacağınız saç boyaları doğal içerikli olmadığından, çok sağlıklı olmasa da en az kimyasal içereni  tercih edilmelidir. Bu boyaların içerisinde saç tellerine boyanın sabitlenmesin sağlayacak pigmentler bulunur. Bunlar kimyasal özellikte olduğundan, saçlar da  bazı yıpranmalaraneden olabilir.

Saç boyama sırasında nelere dikkat etmeliyiz ?

Boyalar uygulandıkları bölgele de içerisin de bulunan kimyasal maddeler nedeniyle ciltte kaşıntıya neden olabilirler. Saçlarını düzenli olarak boyayan kadınların saç uçlarında kurumalar ve kırılmalar kısaca nem kayıpları yaşanabilir. Boyamanın amacı saçlara uzun süreli olarak renk vermektir. Erken saç boyatan kişiler, erken dönemdeler de  saçlarının yıpranmasına neden olurlar. Bu yüzden saçlar gerekmedikçe boyanmamalıdır aksi taktir de geri dönülemeyecek sonuçlar yaşanabilir.

Başlar da boyanın asıl amacı beyaz renkte ki saçların kapatılmasıdır. Saç kınalarının daha sağlıklı olmasına rağmen, renk alternatifi olmadığından günümüz teknolojisin de boyalar tercih edilmektedir. Boyaların markaya göre farklılık göstermesi, kullanılan malzemeden malzemenin kalitesinden kaynaklanmaktadır. Bazı boyaların renkleri daha iyi renk oluşumunu sağlamaktadır aynı zaman da daha kalıcıdırlar. Kişilerin isteklerini karşılayabilen boyalar daha çok tercih edilmektedir. Kadınlar genellikle başkalarında olmayan daha doğal gözüken renkleri saçlarına uygulamak isterler.

Boyaların yanında bulunan antioksidan yardımıyla saç renklerini açmak mümkün olmaktadır ancak oksidanlar saça zor zarar vermektedir. Ancak evde yapılacak boya işlemlerin de dikkatli olmak ta fayda vardır. Dipten uca doğru uygulanan bu yöntem, saçları yıpratacaktır saçların yapısını bozacaktır. Yıpranmış olan saçların yeniden eski hale gelmeleri, belli bir süre ve bakımdan sonra düzelmektedir. Boyama esnasında saçlarınızın bir miktar zarar göreceğini unutmamalısınız. Saç boyalarındaki kimyasallardan korunmak için, sürekli olarak bitkisel yağları saçlarınıza düzenli olarak uygulamanız gerekir.

Ayda bir kez yapılan boyamayı, daha uzun sürelere uzatarak saçlarınız da ki yıpranmayı azaltabilirsiniz. Beyaz saçları bulunmayan bayanlar uzun sürelerde saç boyamayı tercih etmemeli saçlarının yapısını bozmamalıdırlar. Bazı kişilerde kızarıklık, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar gösteren boyalar, böyle bir olumsuz durum  anında hemen yıkanmalıdır. Bu şekilde hassas cilde sahip olanlara kına ve doğal saç boyaları kullanmalıdırlar.

Evde saç boyama nasıl yapılır?

  • Öncelikle hangi saç rengini istediğinizi ve saçınıza uygun olabilecek bir tonu seçmelisiniz.
  • Saçlarınızda beyazlar varsa, beyazları kapatabilecek özellikteki boyaları tercih etmelisiniz. Koyu renk saçlarınıza direk olarak sarartıcı içeren renkler tercih etmeyiniz. Bunu yaparsanız turuncu renklerde bir saça sahip olursunuz.
  • Doğru saç boyasının seçiminden sonra, saçlarınızın bu kimyasal işleme hazırlanması gerekecektir. Saçların sağlıklı olması daha başarılı sonuç alınmasına neden olur. Boyamadan önceki hafta E vitamini, B vitamin, avokado yağı, hint yağı, Hindistan cevizi ,badem yağı gibi ürünlerle saçınıza bakım yapmalısınız. Saçlarınızda kırıklar varsa bunları düzenli olarak kestirmelisiniz. Çok kuru olan saçlara boya yapmamalısınız.
  • Saç boyasının rengini doğru olarak tercih ettiğinize göre, kullanmanız gereken boyalar yıkanınca çok çabuk çıkan türden olmalıdır. Bu tür boyalar 30 yıkama boyunca canlılıklarını koruyabilirler. Boyanızın içerisinde bakım paketi varsa, boyamaya başlamadan saçlarınıza bakım yapmalısınız.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir