Folik Asit ve Gri Saç (Beyaz Saç)

Folik Asit ve Gri Saç (Beyaz Saç)

Folik Asit ve Gri Saç (Beyaz Saç)

Folik asit, bir çok bedensel süreçler için gereklidir. Bu vitaminin eksikliği saçınızın büyümesini yavaşlatabilir ama aynı zamanda saçların gri renge dönüşmesine neden olabilir. Yaş veya genetik ile oluşan gri saç geri alınamaz iken sizin folik asit düzeylerini artırmanız ile bu vitamin eksikliği ile ilgili gri saç rengi genellikle normal rengine döner. Saç ve vitamin endişeleriniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Folik Asit Eksikliği Belirtileri

Folik asit ya da vitamin B-9 hafif bir eksikliğine neden olan durumlar genellikle, bazı ilaçlar veya alkolizm, irritabl barsak sendromu veya çölyak hastalığı gibi durumlardır. Gri saça ek olarak, bir folik asit eksikliği de iştahınız, diş eti iltihabı, dil iltihabı, nefes darlığı, ishal, sinirlilik ve zihinsel tembellik darlığına neden olabilir. Ayrıca bazı anemi türleri yanı sıra ağız ve peptik ülsere de yol açabilir.

 

Folik Asit Önemi

Folik asit vücutta kullanılabilir enerji haline tükettiğiniz besinleri dönüştürmek için B vitamini kompleksi, diğer sekiz üyesi ile çalışır. Ayrıca saç köklerinin bulundu olanlar dahil bölünmesi ve hücrelerin büyümesine yardımcı olur, genetik materyal, DNA ve RNA, üretiminde yardımcı olur. Bu dönüş normal saç büyümesine yol açar, hem de saçların genel sağlık durumunu korur.

Kaynaklar ve RDA

Yetişkinler için folik asit  400 mcg ve sağlıklı bir diyet yoluyla en iyi bu vitamini almanın yoludur . B-9 iyi kaynakları koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, şalgam, pancar, bira mayası, kök sebze, kepekli tahıllar, buğday tohumu, somon ve avokado gibi güçlendirilmiş tahıllar ve tahıl gevrekleri. Ayrıca, kendi başına veya bir multivitamin ya bir ek şeklinde folik asit kullanabilirsiniz. B-12 eksikliği çok fazla B-9u kamufle edilebilir ancak, bunu önlemek için birlikte B-kompleks vitaminleri tüm almak en iyisidir.

Gri Saç İçin Diğer Nedenler

Sizin gri saçınızfolik asit eksikliğinin sonucu değilse,  sigara gibi diğer faktörler, bazı hastalıklar ve ilaç tedavileri neden olabilir. Ancak, çoğu gri saç yaş ve kalıtım sonucudur  ve bu durumda, hiçbir besin veya vitamin takviyeleri azaltmayacak veya ağarmayı durdurmayacaktır. Ama eğer saç aniden ya da açıklanamaz şekilde gri olduysa ya da onunla birlikte başka belirtiler yaşarsanız, sizin ağaran saçlarınızın altta yatan nedenini belirlemek için tıbbi yardım isteyin etti.

Eğer saçlarınız beyazlamaya başladıysa ve bu surum sizin için anormallik teşkil ediyorsa en kısa zamanda doktora başvurmalısınız. Grileşen saç  folik asit eksikliği hariç çoğu durumda tedavi edilemez saçın geri dönüşü zor olur. Bu süreci yavaşlatabilirsiniz gerek doktor kontrolünde gerekse doğla yöntemlere başvurarak bu sorunu kontrol altında tutabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir