GÖZENEK SIKILAŞTIRMAK İÇİN DOĞAL MASKELER

Cilt Bakım

GÖZENEK SIKILAŞTIRMAK İÇİN DOĞAL MASKELER

Yüz bölgesinde yer alan gözeneklerin açık olması cildin kirlenmesine, yağlanmasına ve buna bağlı olarak siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Cilt gözeneklerin genetik olarak açık olabilir. Ancak sürekli güneşe maruz kalmak ya da gereken koruma cilde uygulanmaz ise gözenekler daha çok açılmakta ve gozenek-sikilastirici-dogal-maskelerbuna bağlı olarak da cilt problemleri ortaya çıkmaktadır. Cilt yüzeyinde oluşan ölü deriyi yenilemek gözeneklerin açılmasına yardımcı olmaktadır. Haftada bir ya da 2 haftada bir mutlaka cilde buhar banyosu uygulamak ve gözeneklerin derinlemesine temizlemek gerekmektedir. Bu sayede pek çok şikayet ettiği sivilce ya da siyah nokta oluşumu engellenmektedir. Gözenek sıkılaştırmak için doğal maskeler de cildin yenilenmesine ve temizlemesin yardımcı olmaktadır.

Doğal Maske Tarifleri

Maske 1:

 • 2 yumurta
 • 2 yemek kaşığı un
 • 1 salatalık

Hazırlanışı; 2 adet yumurta bir kap içerisinde kırılmalı ve çırpılmalıdır. Üzerine un konulara

200308821-001

k çırpılmaya devam edilmelidir. Ayrıca bir kap içerisinde de salatalıklar ezilmelidir. Daha sonra bütün malzemeler bir araya getirilmeli ve birbirine karışana kadar çırpılmaya devam edilmelidir. Hazırlanan maske hemen uygulanmalı ve geri kalan atılmalıdır. Sürülen maske cilt bölgesinde 10 dakika boyunca bekletilmeli ve sonrasında ılık su ile durulanmalıdır.

Un, ciltte yer alan fazla yağı almakta ve yumurta da içerisinde yer alan vitaminler sayesinde cildi beslemektedir.

Maske 2:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı; Bal ve yoğurt bir kap içerisine konularak karıştırılmalı ve krem kıvamına gelince gözeneklerin üzerine sürülmelidir. Maskeyi sürdükten sonra birkaç dakika beklemeli ve durulanmalıdır. Yoğurt, laktik asit içerdiği için cilt üzerinde oluşan ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra bal da, anti bakteriyel özelliğe sahip olup, cildin yenilenmesine ve temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu maske gözenek sıkılaştırmak için doğal maskeler arasında en çok tercih edilen maskeler arasında olup, düzenli kullanım sonrasında göz ile görülür değişiklikler meydana gelmektedir.

Maske 3:

 • 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi tozu
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Hazırlanışı; malzemeler bir kap içerisine konularak, iyice karıştırılmalıdır. Cilt temizlenyumurta-maskesimeli ve üzerine hazırlanan maske sürülmelidir. 20 dakika boyunca ciltte bekleyen maske, durulanmalı ve ardından bir nemlendirici ile cildin nemlendirilmesi gerekmektedir.

Maske 4:

 • 2 adet orta boy salatalık
 • 1 talı kaşığı gül suyu

Hazırlanışı; salatalık soyulmalı ve suyu çıkarılmalıdır. Suyu çıkarılan salatalığın içerisine gül suyu da eklenerek karıştırılmalı ve cilde uygulanmalıdır. 20 dakika bekledikten sonra, bol su ile durulanması gerekmektedir. Salatalık, açık ve büyük olan gözeneklerin kapanarak sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra, salatalığın içerisinde yer alan silis, cildin daha temiz ve daha parlak gözükmesine de yardımcı olmaktadır.

Maske 5:

 • 2 yemek kaşığı şeker
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı; belirtilen ölçüden ayarlanmış şeker ve zeytinyağı bir kap içerisinde karıştırılmalı ve üzerine birkaç damla da limon suyu konularak karıştırılmaya devam edilmelidir. Elde edilen maske temizlenmiş cilt bölgesine sürülmeli veyumurta-aki-maskesi 30 saniye cildi ovaladıktan sonra bol su ile durulanması gerekmektedir. Ancak kişilerin bu maskeyi uygulamadan önce dikkat etmesi gereken bir nokta olmaktadır. Bu da limon pek çok kişide cildi rahatsız etmektedir. Maskeyi uygulamadan önce mutlaka cildin ufak bir bölgesinde uygulamalı ve sonrasında eğer bir alerji durumu yok ise maske uygulanması devam etmektedir.

Maske 6:

 • 1 yumurta akı
 • 2 çay kaşığı limon suyu

Hazırlanışı; genel olarak bu maske karma cilde sahip olan kişiler için uygun bir yöntem olmaktadır. Yumurta akı ve limon suyu karıştırılmalı ve cilde sürülmelidir. 5 dakika bekledikten sonra bol su ile durulanarak, ciltten arındırılmalıdır.