GRİ BEYAZ SAÇLARI ÖNLEMEK MÜMKÜN MÜ?

GRİ BEYAZ SAÇLARI ÖNLEMEK MÜMKÜN MÜ?

GRİ ,BEYAZ SAÇLARI ÖNLEMEK MÜMKÜN  MÜ?

Erken ağaran saçlarınızı antik dönemlerden gelen bitkiler ve bitkisel yöntemlerle önleyebiliriz.

Gri saçın yada beyazlaşan saçın tedaviden çok nedenini bilmeli ve önlemeliyiz. Saç rengi, melanosit denen bizim saç köklerinin içinde bulunan minik saç pigment hücreleri tarafından üretilir. Biz yaşlanarak pigment yapmayı durdururuz, bu yüzden melanositlerin aktivitesi giderek azalır. Yeni kıllar, saçlar  pigmentsiz olarak gri olarak büyür.

Her birimizin  gri saçlarının çıkmaya başlayacağı genetik olarak belirlenmiş bir zamanı vardır. Hiçbir şey gri  saçın oluşumunu durduramaz,ama saçın erken ya da normalden daha çabuk grileşmesine neden olan bazı koşullar vardır.

 • Tiroid bozuklukları.  Grave hastalığı, Hashimoto hastalığı, hipertiroidi ve hipotiroidi gibi durumların erken gri saç ile bağlantılı olduğu görülmüştür.
 • Vitamin B12 eksikliği. Düşük kalorili bir beslenme nedeniyle olabilir. B12 vitamini esas olarak et, yumurta ve sütte bulunur. Mide, Crohn hastalığı, çölyak hastalığı, balık tenyası, ya da ince bağırsakları etkileyen hastalıklar, (gastrik bypass cerrahisi gibi) mide veya ince bağırsak dahil ameliyatlar nedeniyle, B12 vitaminini bağırsaklar absorbe edemez bir duruma düşebilir. İnce bağırsak da aşırı bakteri üremesi, ya da  bir otoimmün reaksiyonu veya bir genetik kusur, içsel faktör olarak adlandırılan bir protein eksikliği bu durumu yaratabilir.
 • Vitiligo. Cildiniz  erken beyazlaşan bölgeler gri saçla kendini belli eder, nedeni melanosit kaybetmesi ile oluşan  bir durumdur.
 • Erken menopoz
 • Sigara. Sigara içmek erken gri saç oluşumu ile bağlantılı olmuştur.

Geleneksel Çin tıbbı (TCM) ve Ayurveda , Hindistan’ın geleneksel tıbbı, prematür gri saçın altta yatan bir rahatsızlığı yansıttığını düşünülür.

Saç, TCM göre, kan kalitesini ve böbreklerin gücünü yansıtır. Böbrekler ve kan onların batı fizyolojisine göre  TCM de daha geniş bir role sahiptir.

Kan ve böbrekleri güçlendirmek için düşünülen gıdalar:

 • Hijiki yosun
 • Pekmez
 • Siyah susam
 • Isırgan
 • Buğday çimi
 • Klorofil

Bu gıdalar da aşırı miktarda tavsiye edilmez . Örneğin, (deniz yosunundan) iyot aşırı miktarda alımı prematür gri saç oluşumunun bir nedeni olan tiroid problemlerine yakalanma riskini artırabilir.

Önlemek için gıdalar, TCM göre, aşırı et, süt ve tuzu

Saçınızın doğal rengini geri getirmek için iddia birçok ticari ürün, böbrek ve kanı güçlendirmek için TCMnin kullandığı otları içerir.

 

Günümüzde binlerce ürün binlerce tedavi bulunmaktadır, ilaçların ,şampuanların, saç kremlerinin, serumların ,kürlerin, ilaçların hapların, diğer farklı tedavi yöntemlerinin temeli bitkilerdir. Hepsinin içinde aktif olarak bulunan özler doğal yollardan elde edilip raf ömrünü arttrmak için çeşitli kimyasallar eklenir. Aktif maddeler laboratuar ortamlarında  bitkilerden ayrıştırılır. Doğal  yolları deneyin, alerji testinizi yapın. İçerisinde doğal özlerin olduğu kimyasalların en zararsızlarını içeren bakım ürünleri kullanın. Vitamin kombinasyonlarını da günlük diyetinizden eksik etmeyin. Dışardan beslediğiniz kadar iç hastalıklara ve hormonlara da dikkat ediniz.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir