GUATR HASTALIĞININ SAÇLARA ETKİSİ

GUATR HASTALIĞININ SAÇLARA ETKİSİ

GUATR HASTALIĞININ SAÇLARA ETKİSİ

Tiroid hastalığı hormonların az ya da çok çalışmasından kaynaklanan bir hastalık türüdür. Tiroid hormonlarının normal değerden az olduğun da hipotirod çok olması ise hipertoid ya da zehirli guatr olarak adlandırılır. Hipotiroid durumlar da vücut metabolizması yavaşlar cilt kurur. Metabolizmanız yavaşladığın da saçlar da dökülme meydana gelir açın oluşma hızı yavaşlar saçlarda ki doğal yağların azalmasıyla saçlar da matlaşma meydana gelir. Bu nedenle saç dökülmesi olur. Hızlı çalışan guatr da saçlar daha dayanıksız bir hal alır. Saçlar çabuk yıpranır.

Eğer hipotroidinizvarsa saçlarınızı uzatmaya çalışsanız da uzatamayabilirsiniz. Saçlarınız da dökülmeler meydana gelebilir. Guatra bağlı saç dökülmeniz varsa düzenli hap kullanımın da bu etkiler ortadan kalkar ancak kökler de aşırı zedelenme olmuş ve tedaviye geç başlanmışsa o bölgeler de saçlar tekrar çıkmayabilir. Bunların yanında saçları güçlendirmek için biyotin hapları da kullanabilirsiniz. Haplarınızı düzenli kullandığınızdan emin olun aynı zaman da her gün aç karnına yediniz bir tutam dere otu da guatrınıza oldukça iyi gelecektir. Hatta düzenli kullanım da ilaç kullanma dozunuzu da düşürecektir.

Saçlarınız da dökülme meydana geldiyse evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz kürlerle saçlarınızı eski sağlığına getirebilirsiniz. 20 adet karanfili bir bardak kaynayan suyun için de 12 dakika demleyin. Elde ettiğiniz karanfil çayının soğumasını bekleyin. Bu çayı saç diplerinize yedirin. Düzenli olarak bu çayı her gün saçlarınıza sürün. 1 haftanın sonun da bu uygulamayı hafta da iki daha sonraları on beş günde iki defa tekrarlayın. Erkek tipi saç dökülmeniz varsa karanfilleri demlemek yerine kaynatın. Kullandığınız karanfilin 1. Sınıf olmasına dikkat edin. Kalitesi ne kadar iyi olursa etkisi de o kadar güçlü olacaktır.

Malzemeler:

20 adet karanfil

1 bardak kayna su

Bir diğer kür olarak 1 litre kaynayan suyun içine 2 tutam lavanta atın. Kullandığınız su kaynamaya yakın sıcaklıkta olmalıdır ama lavantayı kaynatmamalısınız. Bu tarz sıcaklıkta ki suyun içine attığınız lavantaları demlemelisiniz. Yaklaşık 4- 5 dakika uygun bir süredir. Daha sonra lavantaları süzerek lavanta çayını soğumaya bırakınız. Saçlarınız kirliye öncelikle kendi saç tipinize en uygun organik yapılı bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Daha sonra tüm saçınıza saç diplerinize masaj yaparak lavanta çayını uygulayınız. 1 saat bekletiniz. Daha sonra şampuan yada sabun kullanmadan sadece suyla saçlarınızı durulayın. Yukarı da bahsettiğimiz oranlar saçlarınızın uzunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Saç dökülmeniz durana kadar bu kürü haftada bir defa düzenli bir şekil de uygulayın.

Malzemeler:

2 tutam lavanta

1 litre kaynamaya yakın su

Yukarı da bahsettiğimiz kürlerden birini düzenli olarak kullandığınız taktir de olumlu etkilerini göreceksinizdir. Ancak bu kürlerin beraber kullanımının nasıl bir sonuç vereceği ile ilgili bir bilgi yoktur. Önerilen yöntem seçeceğiniz bir kürden memnun kalmadığınız taktir de diğer kürü denemenizdir.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir