GÜNEŞ YANIĞINA İYİ GELEN YÖNTEMLER

GÜNEŞ YANIĞINA İYİ GELEN YÖNTEMLER

GÜNEŞ YANIĞINA İYİ GELEN YÖNTEMLER

Güneş ışınlarının iyileştirici durumları olsa da uzun süre güneşe maruz kalmak cilt rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Aslında aradaki dengenin en iyi şekilde kurulması ve uzun süre güneş altında kalınacaksa mutlaka bir koruyucu kullanılması gerekmektedir. cilt, güneşe uzun süre maruz kalırsa hassaslaşmakta ve kullanılan bir sabun bile cilde gunes-yanigizarar vermektedir. Özellikle yaz aylarında tatile gidip dönüldükten sonra belirli doğal ürünler ile maskeler hazırlayarak hem kurumuş cildi yeniden nemlendirebilirsiniz hem de ölü deriyi ciltten atarak cildi temizleyebilirsiniz.

Cilt uzun süre güneş ışığına maruz kaldıktan sonra ve herhangi bir koruma yok ise yanmaktadır. Özellikle hassas ve beyaz tenli cilde sahip kişilerin yüksek faktörlü bir güneş kremi ile ciltlerini korumaları gerekmektedir. Biraz önce de söylediğimiz gibi güneş pek çok noktada vücut ve cilt sağlığı için iyi bir formül olmaktadır. D vitamini kaynağı olmak ile birlikte kemiklerin beslenmesinde de payı olmaktadır. Bu yüzden gereken bakım ve koruma işlemi yapılmanın yanı sıra güneş yanığına iyi gelen yöntemleri uyguladıktan sonra, rahat bir şekilde güneşlenebilirsiniz.

Güneş Yanıklarında Hangi Durumlarda Doktora Gidilmeli?

 • Baş dönmesi başlamış ve baygınlık durumu oluşmuş ise,
 • Baş ağrısı ve yanık ağrıları ertesi günde geçmiyor ise,yaniklara-nasil-mudahale-etmeli
 • Aşırı susuzluk durumu var ise,
 • İdrar sorunu yaşıyor ve idrarınızı yapamıyor ise,
 • Nabzınız çok hızlı ya da normalden daha hızlı nefes alamıyorsanız,
 • Mide bulantısı, yanık bölgelerinin olduğu yerde isilik ya da ateşin artması gibi durumlarda,
 • Gözleriniz ışığa karşı hassaslaşmış ise,
 • Yanığa rağmen vücut ısınız düşük ise,
 • Kusma ya da ishal durumu var ise,
 • Su toplamaları artmış ve bu topların üzerinde enfeksiyonlar oluşmuş, ağrılar artmış ise mutlaka bir uzman ile görüşülmesi gerekmektedir. Bu belirtiler yanığın derecesinin fazla olduğu anlamına gelmektedir.

Güneş Yanığına Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Güneş yanıklarına işlem uygulamadan önce yanığın hangi derecede olduğuna bakarak uygulanması gerekmektedir. Yanlış bir uygulama sonucunda, yanık olan bölge daha çok zarar görmekte ve izler kalmaktaynisafa-cicegi-tedavisiadır. Bu yüzden ilk olarak basit işlemlerin uygulanması, olmuyor ise doktor ile görüşmek gerekmektedir. Genel olarak tercih edilen ilk yöntem yoğurt olmaktadır. Özellikle yanık bölgelerinde su toplamalar var ve günden güne iyileşmiyor dikkatli olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra, risk almak isteyenler için güneş yanığına evde uygulanabilecek belirli yöntemler olmaktadır.

 • 3 ya da 4 adet çay poşetini kaynar bir suyun içerisine koymalı ve çayın demlenmesi beklenmelidir. Çay demlendikten sonra su mutlaka ılıyana kadar bekletilmektedir. Su ılıdıktan sonra, bir parça kumaşı suya batırıp, yanmış bölgenin üzerine bırakın. Eğer, kumaş parçası yanığı acıtıyor ise, çayogurt-ile-gunes-yanigi-tedavisiy poşetleri ile de bu işlem yapılmaktadır. Geceden yapılırsa, kişiler bu çay karışımı ile daha rahat uyumaktadır.
 • Güneş yanığının yeni olduğu ve henüz soyulmaya başlamadığı dönemlerde C vitamini ve antioksidan bakımından zengin olan domates, kiraz gibi besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre, bu dönemlerde vücudun su ihtiyacı fazla olmakta ve bu şekilde daha iyi karşılandığı söylenmektedir.
 • Eğer yanık çok ciddi değil ise, aktarlarda yer alan aynısefa çiçeği merheminin iyi geldiği söylenmektedir. Ancak yanık ciddi ise, bitkisel tedavi çok fazla önerilmemektedir.
 • Bu yöntemlerin dışında pek fazla bir şey uygulamamak gerekmektedir. Özellikle güneş yanığı olduğunda; yumurta akı, fıstık ezmesi, vazelin ya da sirke gibi besinlerin kullanılmasından kaçınılmak gerekmektedir. Bu ürünler, iyileştirmeyi geciktirmektedir.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir