Güneşten Korunmak İçin 5 Doğal Yöntem

Güneşten Korunmak İçin 5 Doğal Yöntem

Güneşten Korunmak İçin 5 Doğal Yöntem

Yaz deyice akla gelen üç şey: deniz, kum,  güneştir. Yazı sürekli denize girerek ve bronz tenli olmak için uzun vakit güneşleniyoruz. Güneş her ne kadar güzel olsa da zararlarını göz ardı etmemeliyiz.

Güneş ışınlarının zararlarından korunmak için güneş kremleri pahalı kozmetik ürünleri alıyoruz. Bu yöntemler her zaman iyi sonuç getirmediği gibi pahalı olmasıyla birlikte cebimizi de yakmaktadır.  Güneşten korunmanın en iyi yolu doğal yöntemlerdir. Güneşten korunmak için doğal 5 yöntem yazısını sizinle birlikte göz atalım.

1.Havuç Ve Havuç Tohumu Yağı

Havuç yağı ve tohumu içinde bulundurduğu A vitamini kaynağı olan beta Karotenlerden fazlaca bulundurduğu için güneşe karsı korunmamızda büyük etkisi bulunmaktadır. Havuç ve havuç yağı bronzlaşmayı engellemez aksine yardımcıda olmaktadır. Havuç yağı 30-40 faktörlük bir etkiye sahiptir.

2.Ahududu(Kırmızı)Yağ

Güneş ışınlarından koruma sağlayan bir diğer yağ ise ahududu yağıdır. Ahududu 3o ile 50 faktör arasında bir koruma sağladığı bilinmektedir. İçerisinde E vitaminin yanı sıra A vitamini de bulunmaktadır. Bununla birlikte alfa-Linolenik bakımında da oldukça zengin olmaktadır. Bu da cildin yaşlanmasına karşı oldukça etkilidir. Ahududu yağı oldukça yoğun ve kıvamlı bir yağıdır. Bu nedenle herkese iyi gelmiyor.

3.Zeytin Yağı

Zeytinyağının her şeye devası olduğu gibi cilde de çok faydası olan yağlardandır. Bununla birlikte güneşten korunmada da önemli etkiye sahiptir. Her ne kadar 8 faktörlük bir etkisi bulunsa bile cildi zararlı ışınlardan koruyabilmektedir. Ayrıca cildi yumuşatmada etkisi bulunmaktadır.

4.Domates

Güneşin zararlı ışınlarından koruyan diğer bir doğal yöntem ise domatestir. İçerisinde bulunan Likopen sayesinde güneş ışınlarından korumaktadır. Bununla birlikte UV de dediğimiz zararlı ışınlardan ve cildimizdeki lekelerin oluşmasını da engellemektedir. Tarifi ise oldukça ucuz ve basittir. Güneşte uzun süre kaldığınız günün sonunda 1tatlı kaşığı pirinç ununa ortalama bir büyüklükte olan domatesi rendeleyerek karıştırınız leke olmasını istemediğiniz yere sürünüz kısa süre de etkisini göreceksiniz.

5.Buğday Tohum Yağı

Güneşten korunmanın doğal yollardan bir tanesi ise buğdaydır. İçinde bulunan E vitamini ile birlikte B ve K vitaminlerin içinde bulunan şifalı yağlardandır. Bununla birlikte cildimizi güneş ışınlarında korunmasında da etkili bir yağıdır. antioksitan özelliğin bulunmasıyla birlikte bizi UV de ışınlarından bizi korumaktadır. Aktarlardan kolaylıkla bulabileceğimiz bir yağıdır.

Güneşten Korunmak İçin verdiğimiz doğal yöntemlerle cildiniz için hem sağlıklı hem de uygulaması kolaylıkla yapılacak yöntemdir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir