Günlük cilt bakımı nasıl olmalı nelere dikkat edilmeli?

Günlük cilt bakımı nasıl olmalı nelere dikkat edilmeli?

Günlük cilt bakımı nasıl olmalı nelere dikkat edilmeli?

günlük cilt bakımı

İlk olarak, makyajınızı çıkarmadan yatmamalısınız. Gece makyajlı yattığınız taktir de tıkanmış gözenekler ve aşırı yağlanmaya yol açacaktır. Ayrıca, uyurken göz makyaj  geçici inflamasyon ve şişmeye neden olabilir ( kontakt lensler ile büyük hasara yol olacaktır).

Uyumadan önce yağ, kir ve makyajı çıkarmak için makyaj temizleyici bir ürün kullanın. Yumuşak, alkolsüz ürünleri tercih edin. Bezler derin gözenekleri cildinizi  temizlemenin yanın da, az da olsa peeling yapar. Makyajınızı çıkarırken nazik bir şekilde çıkarın. Sert şekilde çıkarmaya çalıştığınız taktir de cildiniz hasar görebilir.

Yatmadan önce hafif yağsız nemlendirici ve ardından bir toner ile makyajınızı temizleyin.

Ellerde ve ayak bakımını da unutmayın. Eğer ayaklarınız da kuruluk ve çatlak varsa, ayaklarınıza kalın bir vazelin tabakası veya nemlendirici vücut losyonu uygulayın. Sonra, yatmadan önce temiz, pamuklu bir çift çorap giyin. Ellerinizi, kollarınızı ve bacaklarınızı nemlendirmelisiniz. Özellikle cildinizin sonbahar ve kış ayların da daha nemsiz olur.

Sabah cilt bakımı nelere dikkat etmeli, rutinlerinizi unutmayın.

Cilt gençleştirmek için düzenli olarak duş alın. Yüzünüze buhar tutarak tıkanmış gözeneklerinizi daha rahat temizleyebilirsiniz.

Temizleyici ürün olarak peeling etkili ürünleri tercih etmeniz sizin için daha yararlıdır. Böylelikle sağlıklı bir ışıltı için cilt gençleştirmek için, yüzüne kan dolaşımını teşvik edecektir.

Cilt tipinize en uygun bir cilt temizleyicisi kullanın. Cilt temizleyiciler de ağır içerikleri tercih etmeyin. Bu tarz temizleyiciler cildinizi kurutabilir ya da tahriş edebilir. Temizleyici ürünler de cildinizi dinç ve tazelenmiş görünümü vermek için doğal limon, ananas ve greyfurt özlü ürünleri tercih edebilirsiniz.

Cilt temizleyicinizle ellerinizi köpürtün. Bir kaç dakika boyunca dairesel hareketlerle yüzünüzü ve boynunuzu yıkayın, sonra soğuk su ile iyice durulayın. Temiz bir havlu ile kurulayın. Çok güçlü bir şekilde ya da çok uzun süre cildinizi fırçalamadığınızdan emin olun.

Tonik

Birçok kişi sabahları toner kullanmaktan üşenir. Aksine tonikler cildinizin pH ını dengeler ve nemlendirici için zemin hazırlar.

Alkol içerikli tonerleri kullanmaktan çekinin  bu tarz tonerler ciddi şekil de  cildinizi kurutabilir. Ayrıca kendi cilt tipinize uygun bir toner seçtiğinizden emin olun. Temiz bir pamuk üzerine toneri dökün ve yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Toner uygulandıktan sonra, nemlendirici uygulamadan önce bir havluyla cildiniz ıslaksa kurulayın.

En önemlisi çok makyaj yapmaktan kaçının özellikle kapatıcı fondöten gibi ürünleri zorunlu olmadıkça kullanmayın. Eve geldiniz de iş işleriniz arasın da cildinizi temizlemek olsun. Kendi cilt tipinize en uygun ürünleri kullandığınızdan emin olun. Nemlendiricileri uygularken cildinize masaj yapın. Hafta da bir cildinize hafif bir peeling uygulayın. Göz çevrenize uygun ürünler kullanın. Daha doğal içerikli ürünleri tercih edin. Sıcak su zorunlu olmadıkça kullanmayın.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir