Hamilelik ve Saç

Hamilelik ve Saç

Hamilelik ve Saç

Çoğu kadının hayatının bir dönemin de tattığı hamilelik daha ilk haftaların da bile kişinin vücudun da önemli oranlar da değişiklik yapar. Kendi vücudundan yeniden bir canlı meydana getirmek hormonların, hücrelerin max. oran da çalışmasıyla olur. Her türlü hormonal değişim direk ya da dolaylı yoldan saçları etkiler.
Hamilelikte bayanların en çok karşılaştığı sorunlardan biri vitamin eksikliği ve kansızlıktır. Bu iki durum da kişilerin saçlarını direk olarak etkiler. Kansızlık demir eksikliği olan kişiler de saçlar da incelme ve dökülme meydana gelir. Bu durum kişinin demir tedavisi görmesiyle düzelir. Demir eksikliğinizi et, süt, yumurta gibi hayvansal besinlerden ya da demir haplarından ya da şuruplarından karşılayabilirsiniz.

Kişiler de meydana gelen vitamin ve mineral eksikliği yine direk olarak saçları etkiler. Saçlar köklerden kan yoluyla beslendiği için kanda ki vitamin ve mineral eksikliği saçların eksik beslenmesine bu yüzden saçların uzamamasına, dökülmesine, çabuk kırılmasına hatta dökülerek kellik oluşturmasına neden olur. Bu gibi durumlar da vitamin kompleksleriyle ya da taze sebze meyve et süt yumurta gibi besinlerle vücudunuz için eksik olan besinleri tüketebilirsiniz.

Hamilelikte cansız saçlarınızı düzenlemek bakımlı hale getirmek için haftalık ev de yapacağınız bakımlarla çözülebilir. Ev de hazırlayacağınız maskeler doğal olduğu için ne size ne de bebeğinize zarar verir.

3 tatlı kaşığı badem yağı 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı 2 tatlı kaşığı badem yağı 1 tatlı kaşığı yılan yağı  tatlı kaşığı2 tatlı kaşığı jojoba yağını karıştırın. Bu karışımı benmari usulü ısıtın kesinlikle kaynatmayın. Kaynattığınız taktir de yağların yapısını bozmuş olursunuz. Benmari usulü ısıtmak istemiyorsanız yağ karışımını tüm saçınıza özellikle saç diplerinize masaj yaparak uyguladıktan sonra saç kurutma makinasıyla saçınızı ısıtabilirsiniz. Saç köklerine masaj yapmanız yağın saçınıza daha kolay ve iyi bir şekil de emilmesini sağlar. Saç köklerin de ki kan dolaşımını hızlandırır. Yağ karışımını ortalama 2 saat saçınız da bekletin. Daha sonra kendi saç tipinize en uygun organik bir şampuanla saçınızı yıkayın. Gerekmedikçe ısıl işlem uygulamayın. Saçlarınızı tarama sırasın da iri dişli tahta tarakları tercih edin. Yukarı da verilen saç uzunluğunuza göre değişiklik gösterebilir. Aynı zaman da bu yağ karışımını sprey bir şişeye göre hazırlayarak uzun süreli de kullanabilirsiniz. Kullandığınız yağlara karşı bir alerjiniz olup olmadığını anlamak için yağlardan bir miktar bileğinizin iç kısmına sürün kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı gibi olumsuz etkiler görmediğiniz taktir de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

3 tatlı kaşığı badem yağı

2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

2 tatlı kaşığı badem yağı

1 tatlı kaşığı badem yağı

1 tatlı kaşığı yılan yağı

2 tatlı kaşığı jojoba yağı

Bu maskeyi haftalık olarak düzenli olarak kullandığınız da saçlarınızın pırıl pırıl çok sağlıklı olduğunu göreceksiniz.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir