Hardal Esansiyel Yağı Sağlık İçin Faydaları

Hardal Esansiyel Yağı Sağlık İçin Faydaları

Hardal Esansiyel Yağı Sağlık İçin Faydaları

Hardal Yağı Genel Faydaları: Uyarıcı, tahriş edici, meze, antibakteriyel, antifungal, böcek kovucu, saç Vitalizer, samimi, terletici antiromatizmal ve tonik madde gibi özellikler isnat edilebilir.

Hardal yağı, hardal tohumunu soğuk sıkıştırma ile ekstre edilmiş olmakla birlikte, uçucu yağ olarak su ile ıslatılmış hardal tohumu buharla damıtılması yolu ile ekstre edilir. (Siyah veya beyaz) Hardal tohumları Mirosinaz adı verilen bir enzim ve Sinigrin adında bir glukosinolat içerir. Bu ikili normal koşullar altında hardal tohumunda izole kalır, ancak tohum basınç veya ısı işlemine tabi tutulmasıyla tepki verir. Suyun varlığında, bu iki bileşen, bir toksik bileşik olup, alil (siyah hardal durumunda) izotiyosiyanat ve (beyaz hardal durumunda) normal bir izotiyosiyanat, oluşturmak için tepkimeye sokulur.

Oleik Asit, Linoleik Asit ve erüsik asit gibi bazı yağ asitleri ile birlikte hacminin en fazla% 90 oranında hardal bir uçucu bitki yağı içinde mevcut olan Alil İzotiyosiyanat vardır.

Hardal Esansiyel Yağının Sağlığa Yararları

Uyarıcı: Hardal esansiyel çok güçlü bir uyarıcıdır. Bu dolaşım, sindirim ve atılımında uyarıcı etkilidir. Masaj amacıyla haricen kullanılan, bu yağ, çok iyi dolaşımını teşvik eder. Aynızamanda, dalak ve karaciğerden mide suyu ve safra salgısını sindirim uyarır

Tahriş edici: Bir tahriş edici olmak genellikle iyi bir şey olarak görmedim rağmen, bazı benzersiz durumlarda yararlı olabilir. Tahriş bir organ, bir dış ajan veya uyarıcı tepki bir şekilde başka bir şey değildir. Ayrıca, organ dış uyarıcılara yanıt olduğunu göstermektedir. Potansiyel yararı olduğu yerdir. Bu özellik, hissizlik veya duyu eksikliği muzdarip bu organlara geri hissi getirmek için kullanılabilir. Bu özellik aynı zamanda kasları yukarı pompa ve kas gelişimini veya uyarma uyarmak için kullanılır.
Antibakteriyel: Bu esansiyel yağ bakteri öldürücü ya da antibakteriyel özelliklere sahiptir .Içten,  kolonda bakteriyel enfeksiyonlar, sindirim sistemi, boşaltım sistemi ve idrar yollarında savaşır. Harici olarak uygulandığında, deri üzerindeki bakteri enfeksiyonlarını tedavi edebilir.

Mantara karşı: Bu yağ bağlı Alil izotiyosiyanat varlığına bağlı olarak, bir antifungal madde olarak hizmet eder.

Böcek : Böcekler ve hatta bazı küçük hayvanları bu yağ uzak tutar. Hardal uçucu bitki yağı da yararlı bir böcek kovucu olarak hizmet eder. Bu böcekleri kovmak için fumigant ve vaporizörler kullanılabilir.

Saç Canlandırıcı: uyarıcı etkisi ile tarçı yağı ile bir araya getirildiğinde etkin bir saç canlandırıcı  olur. oleik asit ve linoleik asit gibi bazı yağ asitlerinin varlığı saçları canlandırır. Yağ asitleri saç köklerini besler bir yandan da uyarıcı etkileri ile kafa derisi kan dolaşımını artırır. Defalarca saç üzerinde bu yağın uzun süreli kullanımı, ona kahverengi bir renk verir ve etkili saç dökülmesini önler olmuştur.

Cordial:  Solunum sistemi gibi dahili sistemleri ısıtır ve  balgam birikmesinden korur. Ayrıca bazı ölçülerde kışın vücudu ısıtır. Bu aynı zamanda uyarıcı ve hafif tahriş etkilerine kısmen bağlı olabilir.

Terletici: terleme teşvik eder, hem tüketildiğinde zaman ve hem de dıştan uygulandığında. Cilt üzerindeki gözeneklerin açıklıkları genişler yanı sıra daha da ter üretmek için ter bezlerini uyarır. Bu özellik vücut sıcaklığının düşürülmesi, hem de vücuttan toksinlerin, fazla tuzların ve suyun çıkarılması için yararlıdır.

Tonik: Bu yağ vücudun sağlığı için bir bütün tonik olarak hizmet vermektedir. Bu, vücuttaki tüm sistemleri uyarır ve bağışıklık fonksiyonunu artırır.

Anti-Romatizmal ve Anti-Arthritic : Hardal uçucu yağ romatizma ve artrit semptomları için rahatlama sağlar ve antik çağlardan beri bu amaç için kullanılmıştır.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir