HASSAS CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

HASSAS CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

HASSAS CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

Pek çok cilt tipi olmak ile birlikte en çok zorluk çeken ve dikkat edilmesi gereken cilt tipi hassas ciltler olmaktadır. Bu cilt tipinde yenilen yemekten giyilen kıyafete kadar pek çok neden alerji gibi sorunlar yaratmaktadır. Hassas ciltlerin bakımında yapılması gerekenlerin önceden belirlenerek, uygulanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. yesil-cay-ile-cilt-bakimiAksi takdirde ufakta olsa sorunlar yaşanmaktadır.

Cilt tipleri için bakım ürünleri bulunmaktadır. Normal ciltler için çıkarılan ürünlerin, hassas ciltlere kullanılması sonucunda ciltte alerjik durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden alınacak ürünlerin bakılarak hassas ciltlere göre alınması gerek olmaktadır. Kılcal damarlar, hassas cilde sahip kişilerde daha çok görülmektedir. Bu yüzden alınacak ürünlerin kılcal damarlara da zarar vermemesi gerekmektedir. Kişilerin cilt bakımında bu durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. Bu yüzden hassas ciltler için bakım önerileri ile cilde bakım yapılması gerekmektedir.

Hassas Ciltler İçin Yapılması Gerekenler

 1. İlk olarak yapılması gerekenler kadınların kullandıkları kremleri ve makyaj malzemelerini iyi seçerek alması gerekmektedir. Ciltte kızarıklıklar ya da yanmalar meydana geldiğinde cilt o ürüne karşı tepki göstermektedir. Bu yüzden kadınların alacakları ürünlerin doğal ve mineral bakımından yüksek olması gerekmektedir. Markalı ürünleri kullanıyor zannederken, aslında cildine zarar veren çok insan olmaktadır.
 2. Kişilerin kullandıkları makyaj malzemeleri kadar ciltten çıkarmak için kullandıkları makyaj çıkartıcı ürünlere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Satılan makyaj çıkartıcı ürünlerin içerisinde yer alan maddelerden dolayı polen-tozucilde zarar gelmektedir. Bu yüzden cildin temizlenmesi için badem yağı ya da zeytinyağı bu konuda etkili olmaktadır.
 3. Hassas ciltler için yapılması gerekenlerden biri de cildin temizlenmesi için hazırlanacak maskelerden geçmektedir. Bu maskelerin mevsime uygun doğal meyveler ile hazırlanması yeterli olmaktadır.
 4. Ciltte meydana gelen alerjik durumların ya da kızarıkların geçmesi için yeşil çay etkili bir rol oynamaktadır. Yeşil çayı hazırlayıp içtikten sonra, kalan kısmı ile cilde bakım yapılması gerekmektedir.
 5. Kullanılan sabunların bile hassas ciltlere uygun olması gerekmektedir. Sabunların içerisinde bulunan kimyasal ürünlerden dolayı cilde zarar vermektedir. Bu yüzden kullanılacak sabunların da doğal olması gerekmektedir. Genel olarak tercih edilen sabunların buğday sabun olması daha iyi bir tercih olmaktadır.
 6. Hassas cilde sahip olan kişilerin yedikleri yiyeceklere dikkat etmesi gerekmektedir. Örneğin; bir kişinin bir yiyeceğe alerjisi var ise cildinde bazı kızarıklıklar ya da kabarmalar oluşmaktadır. Kişilerin yedikleri yiyeceklerden dolayı sorun yaşadıkları zaman besin alerjisi testi yaptırması gerekmektedir. Böylelikle çıkan sonuçlara göre tüketilecek besinlere dikkat edilerek, devam edilmesi gerekmektedir.
 7. Son olarak hassas cilt bakımı için yapılması gereken ise gün içerisinde tüketilen su miktarı olmaktadır. İçilen su cildin tamamına iyi gelmektedir. Bu yüzden günde ortalama 1,5 ila 2 litre arasında su tüketilmesi gerekmektedir.gliserinle_yapilan_cilt_maskeleri

Hassas Ciltler İçin Kullanılması Gerekenler

 1. Allantoin ve Bisabolol antiseptik özelliğe sahip olmak ile birlikte cildi rahatlatmaktadır.
 2. Allantoin naturel aslında Buğday özü yağı olmaktadır ve atkestanesinden elde edilmektedir. En büyük özelliği ise cildi tahriş edici maddelerden korumaktadır.
 3. Bisabolol ise papatya yağından elde edilmektedir. Ciltte oluşan kızarıklıklar sonucunda yanma ve kaşınma hissine iyi gelmektedir.
 4. Bir diğer iyi gelen madde ise, pantenol olmaktadır. Cildi yumuşatmasının yanı sıra nem kazandırır ve tahrişi engellemektedir.
 5. Gliserinin cilde iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Özelliği ise cildin nem dengesini sağlamakta ve yumuşatmaktadır.
 6. Bir bitki çeşidi olan arnika da antiseptik özelliğe sahip olmaktadır. Bu yüzden tahriş giderici özelliğine sahip olmaktadır.
 7. Son olarak badem yağı da hassas ciltlerin kurtarıcı olmaktadır. Cilde yumuşaklık kazandırmaktadır.

Hassas Ciltler İçin Maske Tarifleribal-sut-maskesi

 1. HASSAS CİLTLER İÇİN
 • Bir çorba kaşığı süt
 • Bir tatlı kaşığı bal
 • Yarım muz

Hazırlanışı; bir kabın içerisinde muz iyice ezilmeli ve üzerine süt ile bal konulması gerekmektedir. Elde edilen
karışım ilk olarak göz çevresi ile başlamalı, daha sonra cildin tamamına sürülmesi gerekmektedir. Sürüldükten sonra 20 dakika boyunca ciltte bekletmek gerekmektedir. Süre bittikten sonra ılık su yardımı ile ciltten arındırılması gerekmektedir. Haftada bir kez uygulanması yeterli olup, cildin yumuşamasına ve parlaklık kazanmasına yardımcı olmaktadır.

 1. HASSAS CİLTLERE YUMUŞAKLIK KAZANDIRAN MASKE
 • Bir adet yumurta beyazı
 • Yulaf ezmesi

Hazırlanışı; yumurtanın beyazı ile yulaf unu bir kap içerisinde karıştırılmalı ve krem kıvamına gelene kadar devam edilmektedir. Daha sonrasında hazırlanan karışım cilde sürülmeli ve 15 dakika boyunca beyulaf-ezmeli-cilt-maskesikletilmesi gerekmektedir. Sonrasında ılık su ile yıkanması yeterli olmaktadır.

 1. HASSAS CİLTLER İÇİN NAR SUYU MASKESİ
 • Bir tatlı kaşığı badem yağı
 • Yarım fincan nar suyu
 • Bir tatlı kaşığı polen tozu

Hazırlanışı; bütün malzemeler bir cam kap içerisinde karıştırılmalı ve kıvama gelene kadar devam ettirilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında cilde sürülmeli ve 20 dakika boyunca bekletilmesi gerekmektedir. 20 dakika bittikten sonra ılık su yardımı ile masaj yaparak ciltten arındırılması gerekmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir