HAVUÇLU YÜZ MASKESİ YAPIMI

HAVUÇLU YÜZ MASKESİ YAPIMI

Doğada yetişen bitkilerin hepsinin kendine has özellikleri olmaktadır. Kimi karaciğere kimi kalbe kimi de cilt bakımına iyi gelmektedir. Ancak bazı besinler ile yapılan doğal maskeler sadece vücuda değil, cilde de yararlı olmaktadır. Bunlardan biri de havuçlu yüz maskesi yapımı olmaktadır. Herkesin de bildiği gibi havuç tüketimi en çok göz ile ilgili sorunların oluşmasını engellemekte ya da yavaşlamaktadır. Ancak içerisinde yer alan vitamin ve mineraller aynı zamanda cildin de ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Havuç, antiseptik özelliğe sahip olan bir diğer besin çeşidi olmaktadır. Bu da cilt tonunun gelişmesine, daha sağlıklı ve daha canlı gözükmesine yardımcı olmaktadır.

Havuçlu yüz maskesi yapımından önce dikkat edilmesi gereken noktalar ise kişilerin cilt tiplerini bilmeleri gerekmektedir. Havuç ile kullanılacak diğer doğal maske besinler, her zaman yağlı cilt ya da kuru cilt için kullanılmamaktadır. Bu yüzden hangi cilt tipine sahipseniz, ona uygun malzemeler kullanarak doğal maskeler hazırlanması gerekmektedir.

Havuçlu yüz maskelerinde dikkat edilmesi gereken durum ise, eğer cilt tipi yağlı ise zeytinyağı kullanılmaması gerekmektedir. Var olan cilt yağını, zeytinyağı ile artırmamak gerekmektedir.

Maske Tarifleri

Maske 1:

2-3 adet orta bou havuç
1 muz
2 yemek kaşığı bal
2 yemek kaşığı zeytinyağı
Hazırlanışı; ilk olarak belirlenen havuçların kabukları soyulmalı ve yıkanmalıdır. Sonrasında küçük küçük keserek, bir tencere içerisinde iyice haşlayın. Haşlanmış havuçları çatalın arkası ile ezin. Havuçları ezerken balı da yavaş yavaş havucun üzerine koyarak karıştırın. Daha sonrasında ezilmiş muzu ve zeytinyağını da ekleyerek, macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırlanan maskeyi, cildinize uygulamadan önce biraz soğutun. Soğuyan maskeyi,temizlenmiş cildinize masaj yaparak sürün. 10 dakika boyunca bekleyin ve sonrasında ılık su ile durulayarak, nemlendirici krem sürün.

Maske 2:

2 adet havuç
1 çay kaşığı sıkılmış limon suyu
1 çay kaşığı zeytinyağı
Hazırlanışı; 2 adet havucu soyarak, haşlayın. Haşlama işlemi bittikten sonra ezin ve soğuması için bir süre bekleyin. Daha sonrasında üzerine zeytinyağı ve limon suyunu da koyarak, pürüzsüz bir hale gelene kadar karıştırın. Malzemelerin iyice karıştığından emin olduktan sonra, temiz cilde uygulayın ve yarım saat süre ile bekleyin. Yarım saatin sonunda ılık su ile durulayarak, cildinizden arındırın. Bu havuçlu yüz maskesi yapımı, solgun olan cildin daha parlak gözükmesine yardımcı olmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir