HİDROJEN PEROKSİT NEDİR?

HİDROJEN PEROKSİT NEDİR?

HİDROJEN PEROKSİT NEDİR?

Hidrojen peroksiti kozmetikle ilgilenenler bir kez bile olsa hayatları boyunca duymuşlardır. Hidrojen peroksitin adı bile insanı bir adım geri bastırmaya yetecektir. BUkimyasal başta kozmetik sektörü olmak üzere bir çok yerde kullanılmaktadır. Hidrojen peroksit kozmetik alan da boyalarda saç açıcılarda saçın rengini kırmak için kullanılır. Bunun yanında dişçiliktede diş beyazlatmada tercih edilir. Hidrojen peroksit güçlü bir kimyasaldır ve bu etkilerine ek olarak bir çok yan etkisi bulunmaktadır.

Öncelikle hidrojen peroksit nedir ve yapısı nasıldır? Hidrojen peroksit tehlikeli bir maddedir. Sürtünme, ısı, kontaminasyon ile yanıcı özellik gösterir ve renksizdir, hafif bir kokusu vardır. İnsan , bitki, bakteri  vb canlılarda az miktarda bulunur. Cansız maddelerde düşük düzeydedir.

Kullanıldığı alanlar başta kozmetik, ilaç, tekstil ,gıda, temizlik sanayisinde kullanılır. Endüstriyel ve ev atıklarının temizlenmesinde, çeşitli kimyasalların ilaçların ve plastiklerin üretiminde kullanılmaktadır. Atık temizlenmesinde anti mikrobiyal ürün olarak kullanılır. Evde kullanılan hidrpjen peroksit düşüktür, aynı şekilde saç boyalarında da oran yüzde 3- 6 arasında değişen kontrollü miktarıdır. Hidrojen peroksit solunmasında ya da temasında dikkat edilmelidir.

Sağlık Etkileri

Akut Toksisite

Hidrojen peroksitin yüksek dozlarda (>%35 konsantrasyonlarda) cilt, sindirim, solunum yollarıyla alınması veya göze temas etmesi sonucunda önemli toksik etkileri şunlardır; solunum yollarında iritasyon, gastrointestinal sistemde karın ağrısı, kanama, citte iritasyon,kızarıklık, korozyon, ciddi yanıklar, ülserler, gözde ağrı, konjuktivit, ışığa hassasiyet, yanık ve körlük, letarji, bilinç kaybı ve hatta ölüm gibi ciddi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bunu önlemek için koruyucular kullanmalı kesinlikle fazla miktarlarda solunmamaıldır. Az miktarda kullanımında ciltte beyazlaşma görülür, bu aynı zamanda saç boyalarında saçın asıl rengini kırmak için de yardımcı ajandır. Böylelikle istediğiniz rengi farklı bir gölge yada ton elde etmeden kullanabilirsiniz. Hamilelik sırasında ya da emzirme döneminde herhangi bir toksit etkisi bilimsel olarak bulunmamaktadır ama bu dönemde butür kimyasallardan uzak kalmak bebeğiniz için en mantıklısıdır. Bebeğiniz için ilk üç ay kimyasallardan uzak durun. Uzun süreli toksit durumlarda akutta görülen yan etkiler görülmektedir.

Hidrojen Peroksit ve Kanser

Uluslararası kanser ajansı olan IARC (International Agency for Research on Cancer)

tarafından insanda aknsere kesin neden olduğuna dair bir çalışma olmaması sebebiyle kanser sınıflandırmasında sınıf 3 te yer almıştır. İn- vitro deneylerde mutajenik özellik gösterdiğine dair veriler elde edilmiş olsa da bu  in- vivo deneylerde desteklenmemiştir. Ev ortamında yada günlük hayatta kullanılan hidrojen peroksit çok büyük bir tehlikeye yol açmaz, çok miktarda alındığında ancak kronik ya da akut toksiteye yol açar. Bu tip yerlerde çalışan insanların uzun süreli bu kimyasala teması sonucunda sorunlar yaşanmaktadır. Bu sebeple böyle yerlerde çalışan insanların maksimum güvenlik önlemlerini almaları ve düzenli kontrol yaptırmaları gerekmektedir.

hidrojen peroksit ve saç boyası

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir