Hint Kamışı Esansiyel Yağının Faydaları

Hint Kamışı Esansiyel Yağının Faydaları

Hint Kamışı Esansiyel Yağının Faydaları

hint kamışı

Hint kamışı Esansiyel Yağının yararları; anti-romatizmal, anti-spazmodik, antibiyotik, sefalik, dolaşım, bellek artırma, yatıştırıcı, uyarıcı, yatıştırıcı ve madde gibi özellikleri vardır.

Hint kamışı kullanımı,  eski Romalılar ve Hintliler ile bilinen ve Ayurveda denilen, ilaçların Hint sisteminde önemli bir yeri olmuştur. Hint kamışı sulu, bataklık yerlerde iyi yetişen bir bitkidir. Bu Avrupa ve Asya’ya özgüdür.

Botanik, Hint kamışı olarak da bilinir Acorus kamışı . Onun uçucu yağı buhar damıtma yoluyla taze veya kurutulmuş köklerden elde edilir. Bu uçucu yağın baş bileşenleri acorenone, alfa calacorene, alfa aselinene, beta gurjunene, beta asarone, calamendiol, calamusenone, kameralı, iso shyobunine ve shyobunone vardır.

Zehirli olmasına rağmen, Hint kamışı Uçucu Yağının yararlarıaşağıda listelenmiştir

Hint Kamışı Esansiyel Yağının Sağlığa Faydaları

Anti-romatizmal ve Anti-Artrit: Bu yağ özellikle sinirler ve kan dolaşımı için uyarıcıdır. Bu uyarır ve artar etkilenen bölgede kan dolaşımı oranı ile ağrı da rahatlama sağlar ve romatizma, artrit ve gut ile ilişkili şişliklerde de kullanılır.

Anti-spazmodik: Hint kamışı Uçucu Yağ anti-spazmodik özellikleri ile bilinir. Spazmlar da her türlü rahatlatır, ama sinir spazmları üzerinde özellikle etkilidir. Bu nedenle, sinir rahatsızlıkları ve rahatsızlıklarının durumlarda, bu uçucu yağ ancak çok hafif dozlarda tatbik edilebilir.

Antibiyotik: nedeniyle toksik doğası, Hint kamışı Esansiyel Yağı bir antibiyotik olarak herhangi bir biyotik büyümeye ve yaşanmasına izin vermez. Bu özellik hem dahili ve harici enfeksiyonları mücadele için kullanılabilir.

Beyin: Bu uçucu yağ (açıkçası, çok hafif dozlarda alındığında sadece bu veya başka etkileri beyin için yıkıcı olabilir) beyin üzerinde serinletici etkisi vardır. Bu sinir yollarını rahatlatır, ve nörotik bozuklukları tedavi için etkilidir.Bu yağ aynı zamanda olumlu düşünceleri  teşvik etmek için kullanılmaktadır.

Dolaşım: Bir uyarıcı olan yağ kan dolaşımını artırır ve besin , oksijenin  vücudun her köşesine ulaşmasına yardımcı olur. Bu dolaşım, aynı zamanda metabolizmayı harekete geçirir.

Bellek Arttırılması: Hint kamışı Uçucu Yağının hafıza artırıcı etkileri vardır. Yaşlanma, travma ya da başka herhangi bir nedenden hafıza kaybı geçirmiş olanlar için uygulanabilir. Bu aynı zamanda, beyin dokuları ve nöronlar için yapılan bazı zararları onarmaya yardımcı olur.

Yatıştırıcı: beyin ve sinir sistemi ile, bu temel yağ anlaşma etkilerinin çoğu. Beklendiği gibi,  bu yağ bir yatıştırıcı ve sinir sisteminin ideal sağlığını korumaya yardımcı olur. Şok ve diğer hasarlara karşı onları korumak için yardımcı olur. Ayrıca sara nöbetleri, histerik saldırıları ve çeşitli sinir rahatsızlıkları şansını azaltır.

Diğer Yararları:  Hint kamışı yağı kan damarları  ve kranial sinir üzerindeki baskıyı azaltır. Bu nedenle beyin ve sinirler üzerindeki uyuşturucu ve sakinleştirici etkisi, acı duygularını azaltır. Bu yağ, aynı zamanda bir yatıştırıcı olmak ile birlikte, başağrısı ve baş dönmesi tedavisi için kullanılır.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir