Hint Yağı ile Saç Bakımı – Hint Yağının Faydaları

Hint Yağı ile Saç Bakımı – Hint Yağının Faydaları

Hint Yağı

Bundan önceki yazımız da size Hint kınası ile saç bakımından bahsetmiştik, bugünde sizlere Hint yağının mucizesiyle saçınız için gerekli olan vitaminleri karşılaması ve diğer faydalarından bahsedeceğiz. Hint yağı zengin bileşenleri sayesinde saçlara birçok fayda sağlamaktadır. Bileşiminde E vitamini, trigliserit yağ asitleri,mineraller, omega 6 ve %90 a varan konsantrasyonlu risinoleik vardır. Bu bileşenlerin her birinin saçlara farklı faydaları bulunmaktadır. Bu bileşenler sayesinde saçların korunmasına, güçlenmesine ve uzamasına yardım eder. Antifugal ve anti-bakteriyel özellikleri sayesinde saçları bakteri, mantar ve virüs gibi mikro organizmalardan korur. Ayrıca saçkıran hastalığının tedavisi için de kullanılan ilaçlar arasındadır.

Hint Yağının Faydaları

  • E vitamini omega 6 ve protein bileşenleri ile saç köklerine derinlemesine nüfuz ederek kurumuş ve zarar görmüş saç tellerini onarmaya yardımcı olur.
  • İçerdiği yağ asitleri sayesinde saçların nemini korumaya da yardımcı olur ve kurumasını engeller, yani Hint yağı aynı zamanda saçlara doğal bir nemlendirici krem olarak da kullanılabilir.
  • Saç derisine Hint yağı ile masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerini güçlü tutar. Böylece saç dökülmelerine karşı da saçları korur.
  • Hint yağının saça uygulanması sonrası gösterdiği etkiler sayesinde saçın dolgunluğunu parlaklığını arttırır ve rengini koyulaştırır. Saç beyazlama sorunu olanlar için yardımcı olmaktadır.
  • Saç dökülmesi sorunu olanlar için de Hint yağı , saç derisini besleyerek enfeksiyonlara karşı savaşarak saçların güçlü olmasını sağlar. Zayıf saç köklerini güçlendirip tekrardan çıkmasını sağlar ve saç uzamasını kolaylaştırır. İçerdiği vitamin ve mineraller ile de saç kırıklarını onarır.
  • Antifugal ve Anti-bakteriyel özellikleri sayesinde saçları bakteri, mantar ve virüs gibi mikro organizmalardan korur. Ayrıca saçkıran hastalığının tedavisi için de kullanılan ilaçlar arasındadır.

Hint Yağı ile Saç Bakımı Yapmak İçin Muhteşem Karışım

Kısa ve seyrek saçlara 1 yemek kaşığı Hint yağı 1 yemek kaşığı su , uzun ve gür saçlara ise 4 yemek kaşığı Hint yağı 4 yemek kaşığı su ile karıştırılıp ısıtılır. Karışımın ısısı ılıktan biraz sıcak olmalıdır. Karışım saçlara dökülüp parmakla masaj yapılır. Karışımı en az bir gece saçınızda bekletip yıkayın.

Uygulanışı kolay olan Hint yağını kullanmanız sizler için doğru bir tercih olacaktır. Unutmayın doğal yöntemler en zararsız ve en faydalı yöntemlerdir. Bu ve benzeri saç bakımıyla alakalı birbirinden etkili yöntemleri Bitkilerle Saç Bakımı kategorisinde bulabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir