ISIYA DAYALI SAÇ ŞEKİLLENDİRME ÜRÜNLERİ NASIL KULLANILMALI

ISIYA DAYALI SAÇ ŞEKİLLENDİRME ÜRÜNLERİ NASIL KULLANILMALI

ISIYA DAYALI SAÇ ŞEKİLLENDİRME ÜRÜNLERİ NASIL KULLANILMALI

ISININ ZARARLI ETKİLERİNİ NASIL MİNİMUMA İNDİREBİLİRİZ

Teknoloji ilerledikçe insan ihtiyaçlarına göre şekillenen ürünlerin devamlı bir yenisi eklenmektedir. Son yıllar da ise ısıl etkili saç şekillendiricileri üretilmiştir. Bu ürünler yüksek ısı sayesin de saçlarınızı çok kısa bir sürede istediğiniz şekle sokmaktadır. Ancak bu güzel ürünlerin ısı etkili olması nedeniyle saçlar da çokça yıpratma etkisi vardır.

Isıl etkili saç şekillendiricilerinden önce saçlar fön ya da maşa için ise ateşle ısıtılan maşalar kullanılmaktaydı. Ateşle kullanılan maşalar direk metal yapılı oldukları için saçlara oldukça zarar vermekteydi. Aynı zaman da kullanımı da bir o kadar zordu. Fön günümüz de hala kullanılmaktadır hatta bazı kesimler tarafından saç düzleşticilerden daha az zararlı olduğu söylenmektedir.

Öncelikle saç şekillendiricinizi seçerken dikkatli olmalısınız. Saçlarınızın sağlıklı olmasını istiyorsanız ürünlerinizi seçerken fiyatına göre değil işlevselliğine göre seçmelisiniz. Kullanacağınız ürün kesinlikle metal plakalı olmamalıdır. En son çıkan iyonlu ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu tarz ürünler hem saçlarınızı ısının etkilerinden korur aynı zaman da iyon salgılaması sayesin de saçlarınız da meydana gelebilecek kabarmaları elektriklenmeleri önler.

Her ne kadar dünyanın en pahalı ürününü de alsanız saçlarınıza ısı verdiği için saçlarınız yıpranacaktır. Düzenli olarak saç şekillendirici kullanıyorsanız saç şekillendiricisini kullanmadan önce saçlarınıza ısıdan koruyucu ürünlerle destek sağlayabilirsiniz. Bu tarz ürünleri alırken alkol bazlı olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu tarz ürünler saçları kurutarak sertleşmesine neden olur.

En basit yöntemlerle saç şekillendiricisini kullanamadan önce çok hafif bir şekil de sprey bir şişeyle saçlarınızı nemlendirirseniz hem saçlarınızın daha uzun süre şeklini koruduğunu hem de daha az yıprandığını göreceksiniz. Bu yöntemlere alternatif olarak saçlarınıza ev de rahatlıkla hazırlayabileceğiniz gliserinli suyu sıkarak hem saçlarınızın dahayumuşak hem de ısının zararlı etkilerine karşı daha duyarlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Saç şekillendiricisini saçınız da en fazla 8 saniye tutmalısınız.  Daha fazla tutarsanız saçlarınız yanabilir. Aynı zaman da saç şekillendiricisini saçınızın her tutamından sadece bir defa geçirmelisiniz. Saçlarınızı şekillendirdikten sonra saçlarınıza sabitleyici sprey sıkarak şeklinin daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zaman da diğer günler de saçınıza kuru şampuan sıkarak şekillendirdiğiniz saçlarınızı daha uzun süre kullanabilir böylelikle saçlarınızı daha az ısıya maruz bırakmış olursunuz.

Saçlarınıza haftalık yağ bakımı uyguladığınız da saçlarınız hem daha dayanıklı hem de daha az hasarla ısıl işlemleri atlatmış olacaktır.

1 paket yaş mayanın içerisine 5 tatlı kaşığı badem yağı 2 tatlı kaşığı hint yağı birkaç damla da lavanta yağı ve yarım çay bardağı süt ekleyin. Bu karışımı homojen olacak şekilde karıştırın. Bu karışımı tüm saçınıza saç diplerinize masaj yaparak sürün. Yarım saat saçınız da bu karşımı bekletin.  Daha sonra kendi saç tipinize en uygun olan organik yapılı bir şampuanla yıkayıp bol su ile durulayın. Yukarı da bahsettiğimiz oranlar saç uzunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

Malzemeler:

1 paket yaş maya

5 tatlı kaşığı badem yağı

2 tatlı kaşığı hint yağı

Birkaç damla lavanta yağı

Yarım çay bardağı ılık süt

Yukarı da önerdiğimiz saç bakım kürüyle saçlarınızı korkmadan şekil verebileceksiniz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir