İSTENMEYEN TÜYLERE BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

İSTENMEYEN TÜYLERE BİTKİSEL ÇÖZÜMLER


İstenmeyen tüylerden memnun olan birini bulmak neredeyse imkansızdır. Adı üstünde istenmeyen tüy denmiş. Biz ne kadar onlardan kurtulmak istesek de onlar hep bizimle kalma çabasındalar. Doğal olarak bizim de onlarla olan mücadelemiz artıyor. Denenmeyen yöntem kalmıyor. Tüy dökücü kremler, aletler, acılı ağda gibi onca zahmet çekiliyor. İstenmeyen tüylerden kurtulmanın bazı doğal yöntemleri bulunmakta. Vücuda zarar vermeden istenmeyen tüylerden arındıran  bu kürlerin hazırlanması da oldukça basit. Bunca acıya işleme katlanıldıktan sonra bu basit kürler denenmeye değer. Tek seferde etkili olmamaları sebebiyle biraz sabır gerektiren uygulamalardır. Düzenli kullanım sonucunda ise etkilerini zayıflamış ve azalmış tüyler olarak göreceksiniz. Zaman içinde de tamamen yok olduklarını.

Ceviz kürü

Ceviz kürü tüm dünyada bilinen en yaygın doğal tüy dökücülerden biridir. Eğer biraz merakınız varsa ve bu konuda bir araştırma yaptıysanız ceviz kürü yöntemini mutlaka duymuşsunuzdur. Düzenli kullanımı sonucu istenmeyen tüylerden tamamen kurtulmak mümkün. Bu kür için yapmanız gereken bir miktar ceviz kabuğunu temiz bir şekilde yakarak kül elde etmek. Elde ettiğiniz bu külü bir su bardağı su ile karıştırıp bir gün boyunca dinlenmeye bırakın. Ardından bir pamuk yardımıyla tüylerden kurtulmak istediğiniz bölgeye uygulayın. Yarım saat bekleyip durulayın. Her gün bu uygulamayı tekrarladığınız zaman tüylerinizin çok zayıf olarak veya hiç çıkmadığını göreceksiniz.

Zerdeçal ve süt

Özellikle yüz bölgenizde bulunan tüylerden şikayetçi iseniz bu yöntemi uygulamanızda fayda var. Zerdeçal kürünü hazırlamak için ihtiyacınıza göre süt ve zerdeçalı aynı oranda bir kasede macun kıvamına gelen kadar karıştırın. Oluşan macun çok katı veya sıvı olduysa süt veya zerdeçal ilave ederek kıvamı ayarlayın. Tüylerin olduğu bölgeye bir çubuk yardımıyla güzelce uygulayın. Yüzünüzde kalma süresi tüylerinizin güç durumuna göre yarım saat ile bir saat arasında değişebilir. Daha sonra durulayın ve bu karışımı haftada üç veya dört kez uygulayın.

Tuz ve limon

Ceviz küründen sonra en yaygın olan doğal yöntem tuz ve limon ile hazırlanan kürdür. Bu kür ile tüy kökleri zayıflayarak zamanla yok oluyor. Limon ve tuz kürünü hazırlamak için suyunu sıktığınız bir limonun üzerine iki çay kaşığı kadar tuz ilave edip karıştırınız. Bu kürü uygulama zamanı diğerlerinden biraz farklılık göstermekte. Hazırladığınız karışımı tüylerinizi aldıktan hemen sonra bölgeye uygulayarak tüy köklerine nüfus etmesini sağlamalısınız. Karışımı en az 3 saat cildinizde beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Tüyler yeniden çıkmaya başlayana kadar uygulamayı birkaç kez tekrar etmekte fayda var.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir