KABARAN SAÇLARA ÇÖZÜM 6 YÖNTEM

Bitkilerle Saç Bakımı

KABARAN SAÇLARA ÇÖZÜM  6 YÖNTEM

KABARAN SAÇLARA ÇÖZÜM

Kabaran saçlar aslında bir olayın sonucudur, bir hastalıktır öncelikle hastalığın nedenini tedavi edip daha sonra saça gerekenleri vermek gerekir.İstediğiniz miktarda sıklıkla ürün kullanırsanız kullanın ürün sadece bu durumu maskeler nedeni ortadan kaldırmaz.Öncelikle nedeni ortadan kaldırmalı daha sonra tedavi etmeliyiz.Peki kabaran saçların sebepleri nelerdir?

İlk olarak genetik sebepler akla gelir, burada olay saçın sık ve gür olmasından kaynaklanan volümle birlikte az da olsa nemsiz kalmasıyla ortaya çıkan önüne geçilmez saçlardır.

Peki nasıl önleyebiliriz?İlk olarak saç kesimini değiştirmeli ve katlı ya da hacim katan saç kesimleri yerine daha uzun saçları tercih etmeliyiz.Bunu yaptıktan sonra düzenli olarak bitkisel içerikli saç kremimizi düzgün kullanarak olabilecek kabarmaları en aza indirmeliyiz.

Saçın kabarmasına genetiğin yanında çevresel faktörlerde vardır.Saçın kabarmasının başlıca sebebi saçın herhangi bir nedenden dolayı neminin azalmasıdır.

Nemi azaltan faktörler nelerdir? 6 Yöntem öneri

1.SAÇTA ISIL İŞLEM:Saç ta ısıl işlem uygulandığında ister istemez nem kaybı yaşanır, özellikle kuaför salonlarında fön çektiren herkes fön çekimi sırasında saçtan buhar çıktığını görür.Bu buhar saçın doğal yapısındaki nemdir .Nem ısı sebebiyle saçınızdan uzaklaşır.Bu yüzden sık sık saç yıpratıcı ısıl işlemlerden uzak durmalıyız.

2.DOĞRU ŞAMPUAN:Çoğu kez yanlış şampuan kullanımı da saç yapısını ve nemini bozar.Yanlış şampuanlar nelerdir?İlk olarak market şampuanları dediğimiz içine silikon doldurulmuş ilk yıkmalarda saçı muhteşem yapıp daha sonra saçı kurutan ve matlaştıran ürünlerden uzak durmalıyız.İçerisinde yüklü miktarda kansorejen madde içerirler ve saçın dökülmesine de uzun vadede sebep olurlar.

3.HORMONAL DEĞİŞİM:Özellikle hamilelikte ve menopoz dönemlerinde vücudun değişen kimyasal yapısıyla birlikte saç yapınız da etkilenir.Bu etki daha çok saçlarınızı kurutucu yönde etki eder.

4.HAVUZ VE DENİZ:Havuz içerisindeki  kimyasallar ve özelilkle klor sebebiyle saç yıpranır,yıpranan saçın nem ve yağ dokusu deforme olur.Deniz ise tuz nedeniyle yıpranır.Güneşte bu ikiliye yardım ederek kurutucu ve yıpratıcı etkiyi tamamlar.

5.KİMYASAL İŞLEMLER:Saçınızda yaptırdığınız kimyasal işlemler sadece saçınızı kurutmakla kalmaz aynı zamanda yıpratır ve saçın keratin yapısını bozar saçın lastik gibi uzamasına sebep olur.Uzamaz kabarır, kurur ,lastikleşir.

6.SU:su tüketimi sadece vücut için değil aynı zamanda saçiçinde önemlidir, çünkü saçın her hücresi canlıdır. Ve yaşadığı süre boyunca metabolik faaliyetler sırasında su kaybeder. Eğer yeterli suyu almazsak bu kurumaya meyilli bir saç olarak karşımıza çıkar.

Kurumuş saç yıpranmaya ve kırılmaya, çatallaşmaya en meyilli saçtır. Nemsizleşen saç sadece su kaybetmez su ile birlikte saçın yapısını koruyan yağı da kaybeder.Yağ ve suyun birlikte uzaklaşmasıyla saç dış etkenlere karşı savunmasız kalır ve en ufak etkilerde bile saç kopmaya, kırılmaya meyilli hale gelir. İşte bu yüzden saçınızın nemsizliğini dikkate alarak gerekli önlemleri almalısınız. Yoksa sadece kabarma değil birçok saç sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.