Kabarık Saçlar İçin Bitkisel Kür

Bitkilerle Saç Bakımı

Kabarık Saçlar İçin Bitkisel Kür

KABARIK SAÇLAR
Duştan hemen sonra banyonuzu havalandırarak banyoda oluşan buharın saçınıza yapışmasını engelleyin.
Saçlarınızıyıkadıktan sonra durulama suyunuza elma sirkesi ekleyin.
Doğal elma sirkesi, saçın hem kabarmasını önler hem de doğal pH dengesini sağlayarak saçın beslenmesini sağlar.
 
Düz saçlar, kuru saçlar ve yıpranmış saçlar kabarmaya daha çok yatkındır. Bu tarz problemleri olan  kişiler bol bol su tüketilmelidir. Böylece saçın gereken nem ihtiyacı su tüketimi ile karşılanmış olur.
Saçlar kan yoluyla köklerden beslenir. Yetersiz beslenme ilk olarak saçın yıpranmasına neden olur bu yüzden vücudunuz için gereken vitamin ve mineralleri taze sebze meyve gibi ürünlerden karşılamaya özen gösterin.   Haftanın bir günü saçınıza yapacağınız sıcak yağ bakımı saçlarınız da ki kaybolmuş nemin geri kazanılmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede saçlarınız daha sağlıklı olacak aynı zaman da kabarma gibi problemleri de minimuma inecektir.
Saçlarınızı kimyasal ürünlerden uzak tutun.  Bu tarz ürünler yerine organik içerikli ürünleri tercih edin.
Hafta da bir kez saçlarınıza sıcak yağ bakımı yapın.

Kabarık Saçlar İçin Bitkisel Kür

Örneğin 3 tatlı kaşığı zeytin yağı, 2 tatlı kaşığı badem yağı, 2 tatlı kaşığı argan yağı, 1 tatlı kaşığı jojoba yağı, 1 tatlı kaşığı ceviz yağı, 1 tatlı kaşığı hint yağını cam bir kapta karıştırın. Bu karışımı benmari usulü ısıtın. Kesinlikle kaynatmayın kaynattığınız taktir de kullanacağınız yağların kimyasal yapısını bozmuş olursunuz. Isıttığınız yağ karışımını tüm saçınıza uygulayın. Saç diplerinize masaj yapın. Masaj saç köklerinizi uyaracak kan dolaşımını hızlandıracaktır. Bu sayede yağlar saçınıza daha iyi nüfus edecektir. Benmari usulü yağlarınızı ısıtmak istemiyorsanız yağları saçınıza sürdükten sonra saç kurutma makinasıyla saçınızda ki yağları ısıtabilirsiniz. Yağ karışımını saçınız da  2 saat bekletin.  Kendi saç tipinize en uygun organik bir şampuanla saçınızı yıkayın.

Gerekmedikçe ısıl işlem uygulamayın. Yukarıda ki oranları kendi saç uzunluğunuza göre azaltıp çoğaltabilirsiniz. Oranları arttırarak bir sprey şişesini doldurarak uzun süreli de kullanabilirsiniz. Kullandığınız yağlara karşı alerjiniz olup olmadığını anlamak için yağlardan bir miktar bileğinizin iç kısmına sürün kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı gibi olumsuz etkiler görmediğiniz taktir de rahatlıkla yağlarınızı kullanabilirsiniz. Yağlarınızı organik seçerseniz yağlardan faydalanma oranınız max. olur.
Malzemeler:
2 tatlı kaşığı argan yağı
3 tatlı kaşığı zeytin yağı
2 tatlı kaşığı badem yağı
1 tatlı kaşığı jojoba yağı
1 tatlı kaşığı ceviz yağı
1 tatlı kaşığı hint yağı
Cam kap
Saç ısıtıcılardan, şekillendiricilerden uzak durun, kullanmak zorundaysanız düşük ısılar da seramik kaplı iyonlu ürünler kullanın.
Saçınızı pamuk havlular yerine daha ipek ürünlerle saçlarınızı kurulayın. Böylelikle saçlarınıza hem daha az zarar hem de kabarmasını da önlemiş olursunuz.
Saçlarınızı hafta da iki defadan fazla yıkamayın. Sık saç yıkama saçın doğal nemini bozar.