KADINLAR DA AŞIRI TÜYLENME NEDEN OLUR?

KADINLAR DA AŞIRI TÜYLENME NEDEN OLUR?

Vücudumuz da bulunan dağılımı genetik yollarla belirlenen kıllar ayak tabanımız ve avuç içimiz hariç vücudumuzun her yerin de bulunur. Vücudumuzun bazı bölgelerinde ki kıllar görülemeyecek kadar küçükken bazı bölgelerde ki kıllar ise düzenli büyüme sağlayarak görünür haldedirler. Kişiler de yaşa, cinsiyete, ırka, hormon yapısına göre kişiler de kıl miktarı ve gözle görülebilir kıllanan bölgeler değişiklik gösterebilir. Oluşan kılın ömrü uzunluğu yapısı her bölgeye göre değişiklik gösterir. Oluşan kıllar kendiliğinden dökülene ya da fiziksel yollarla alınana kadar o bölgede kalır.

Örneğin kişinin saçları, ya da koltuk altları gibi yerler oldukça hızlı uzar ama kolumuzda ki kıllar bu bölgelere göre daha yavaş uzar. Bu durum genetik faktörlerden meydana gelir. Vücudumuz da ki kıllar aynı zaman da uzayamaz. En çok uzadığı belli olan bölgelerden biri olan saçlar da bile uzama eşit değildir. Bazı saç kökü dinlenme halindeyken bir diğer saç kökü aktif olabilir. Bu durum kişiden kişiye kısaca hormonal yapıya göre değişiklik gösterir. Bu durum sadece yeni doğmuş bebeklerde aynıdır. Yeni doğmuş bebekler de kıl üretim hızı her yer de aynıdır. İster kadın ister erkek olsun kişiler de kıllanmayı yapıcı hormon androjen denilen erkeklik hormonudur. Bu hormon erkekler de daha çok görülürken kadınlar da daha azdır. Normal olmayan kıllanma görülen bayanlar da hormon bozukluğuna bağlı androjen seviyelerin de artma görülebilir. Kadınlar bu hormon böbrek üstü bezleri ve yumurtalıklar da üretilir daha sonra kana verilir. Bu homonun salgılanma miktarı da kişinin yapısına göre değişiklik gösterir.

Öncelikle kişide aşırı tüylenme varsa doktorun giderek hormon testi yaptırılmalıdır. Hormon testinin sonucun da kişinin yumurtalık, böbrek üstü bezi ya da başka bir nedenden dolayı mı aşırı kıllanmaya maruz kaldığı bakılır. Bunun sonucun da kişi durumundan rahatsızsa lazer epilasyonla istenmeyen bu tüyler alınabilir. Kişinin bu gibi durumlar da kendini tanıması en önemli şeydir. Eğer ki böyle bir durumla karşılaşmışsa zaman kaybetmeden doktoruna gitmelidir. Çünkü hormonal bozukluklar bazı hastalıkların tetikleyicisi olabilir. Kişiler de yüz de meydana gelen tüylenme kalıtsal androjen ve kortizol düzensizliğidir. Vücut kortizol ve aldosteron hormonunun eksikliğine bağlı olarak androjen hormonu üreterek bu eksikliği gidermeye çalışmasından dolayı kişiler de yüz de tüylenme meydana gelir. Bu gibi durumların yanın da kişinin aldığı ilaçlar da vücutta yan etki olarak tüylenme meydana getirebilir. Bu gibi durumlar da ialç takviyesiyle tüylerin çıkması önlenebilir.

Aşırı tüylenme sorununuz varsa kesinlikle bu tüyleri lazer epilasyon haricin de almayı denemeyin. Aksi taktir de ince tüylerin yerine sert ve koyu renkli tüyler getirmiş olursunuz. Bunun yanın da tüyleri koparırken yanın da ki diğer ince tüyleri de uyararak daha çok kıl çıkmasına neden olmuş olursunuz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir