KADINLARDA GENEL SAÇ KAYBI İLE İLGİLİ HORMONLAR

KADINLARDA GENEL SAÇ KAYBI İLE İLGİLİ HORMONLAR

KADINLARDA GENEL SAÇ KAYBI İLE İLGİLİ HORMONLAR  

Tiroid Bozuklukları. Saç dökülmesin de, doğrudan saç hücresi  ile ilgilidir. Dolaşım sayesinde vücutta gerçekleşen tüm olayları saç kökünü etkiler ve dökülmeye sebep olur. Hypothyroidism, tiroid hormonunu yeterli miktarda üretemeyen tiroid bezinin yetmezliğinden kaynaklanan bir bozukluktur ve saç dökülmesini etkileyebilir, tiroid hormonlarındaki bir dengesizlik kuru, kabarık ve kırılgan saç tellerine sahip olmamıza neden olur. Ayrıca, saç incelmesi ve  kısmi alopecia gene tiroid hormonu bozukluğundan kaynaklanabilir.

Hyperthyroidism sonuçlarınnda, saç telleri çapı azalabilir. Tiroid bezi tarafından tiroid hormonlarının aşırı üretimden kaynaklanan bir durumdur, ince ve seyrek saçlara neden olur .Hashimoto tiroidit başlaması, tiroid bezinin çeşitli hücre ve antikor aracılı immün süreçlerin neden olduğu saldırı sonucu oluşan lenfosit kaynaklı otoimmün hastalığıdır. Graves hastalığı, otoimmün bir nedenden dolayı (hipertiroidi)  aşırı uyarılmayla oluşur, erken saç ağarmasını tetikleyebilir. Ayrıca alopesi areata ve telogen effluviumun başlamasına neden olabilir.

Gebelik ve Doğum. Hamilelik sırasında ve doğum sonrası kadının vücut değişiklikleri hormonlardan kaynaklanır. Başlangıçta, gebelik başlangıç ​​ ,  estrojen hormonu  vücutta artar saç eskisine göre daha iyi görünümlü olabilir . Ancak, doğumdan dört ay sonra, kadınlarda n tiroid bezi ve sistemin genel enervation düzensizliği sebebiyle saçlarını kaybetme başlayabilir. Bu olay östrojenin normale dönmesi ve hormon düzeylerin de düşüşün bir sonucudur.

Menopoz sırasında hormonal değişiklikler, geçici saç kaybına neden olur.Menopozda östrojen üretiminde bir düşüş meydana getirir, bu değişim de saçlarda incelme ve saç kaybı olabilir.

 

Bu yazıyı paylaş

Comments (8)

 • melisa Yanıtla

  benimde sacımm cok dokuluyo garlexı onerdıler ınsallah alıp kullanırım kendıne gelır saclarım

  16:06 içinde 20 Ocak 2015
 • gülçin karaağaç Yanıtla

  bendede saç dökülmesini sorunu var son zzamanlarda daha fazla dökülme başladı. demekki bu yüzdenmiş. bilgi için teşekkürler

  16:18 içinde 20 Ocak 2015
 • serap sedat tasdemir Yanıtla

  benim saclar dokuluyor kullandiktan sonra memnun kalirsam butun cevreme tafsiye edicem tesekkurler.

  17:09 içinde 20 Ocak 2015
 • eylülnaz filiz Yanıtla

  benimde çok ihiyacım var inşallah banada çıkar

  18:21 içinde 20 Ocak 2015
 • fehmi ORAK Yanıtla

  Benimde hanımımın saçları çok dökülüyor ve beyazlaşıyor ürününüzü denemek için bu yarışmanıza katılıyorum hanımım bilgisayar kullanamadığı için ben ilgilenmek zorundayım.tabiki hanımımın söylediği şekilde sizlere iletiyorum.ve kazanarak denemek istiyor hanımım uygun görürseniz tabiki saygılar

  18:23 içinde 20 Ocak 2015
 • sultan beyhan Yanıtla

  benimde saçlarım dökülüyor tabiiki kimse istemez kullancam işe yarayacaktır eminim bıtkısel olusuda ayrıca cok guzel

  13:25 içinde 21 Ocak 2015
 • Feyza Yanıtla

  Gebelik ve doğum… Sanırım benim saçlarımın suçlusu buydu…Hatta gebeliklerimmm ve doğumlarımmm diye değiştiriyorum..

  22:47 içinde 24 Ocak 2015
 • yüksel özge Yanıtla

  hormonlar her şeyin yöneticisi, hormonlar çok önemli..

  13:12 içinde 14 Mart 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir