KAKULE ESANSİYEL YAĞI FAYDALARI

Şifalı Bitkiler

KAKULE ESANSİYEL YAĞI FAYDALARI

KAKULE YAĞI YARARLARI

Kakule Esansiyel Yağı, spazmları azaltmak kemoterapinin olumsuz etkilerini nötralize etmek, bulantıyı azaltmak, hem de bir antiseptik, antimikrobiyal, afrodizyak, büzücü, sindirim, mide, uyarıcı ve idrar söktürücü olarak nitelikleri kabiliyeti bağlanabilir madde.

Kakule uçucu yağ  Kakule, tohumlarından elde edilir bilimsel adı Elettariacardamodur. Bu yaygın olarak kullanılır ve dünya çapında çok yönlü bir baharat olarak takdir edilir.

Kakule yağının temel bileşenleri, içeriği: Sabinene, limonen, terpenene, öjenol, sineol, nerol, geraniol, linalul, Nerodilol, heptenon, borneol, Alpha Terpineol, Beta terpineol, terpinil asetat, Alpha Pinene, mirsen, simen, neril asetat, metil, heptenon, linalil asetat ve Heptacosane

 

Kakule yağı insanlar için pek çok sağlık faydası barındırır, ve genel sağlıkta önemli bir bileşeni olabilir.

Kakule Esansiyel Yağı Sağlık İçin Faydaları

Antispazmodik

Kakule yağı böylece kasları çeken krampları azaltır, astım ve boğmaca da rahatlama verir, kas ve solunum spazmların da kür oldukça etkilidir.

Antiseptik ve Antimikrobiyal

Kakule uçucu yağı hem  güvenli çok güçlü antiseptik ve antimikrobiyal özellikleri vardır. Suda bu yağı birkaç damla ekleyerek bir ağız yıkama gargarası olarak kullanılırsa, tüm mikropların öldürür ağız boşluğunu dezenfekte eder ve kötü nefesi ortadan kaldırır. Ayrıca orada bulunan mikropları öldürmek için içme suyuna ilave edilebilir. Ayrıca, aynı zamanda mikrobiyal hareketle bozulmadan besinleri güvenli tutacak bir tatlandırıcı maddedir. Cilt ve saç dezenfekte edilmesi sırasında su içinde hafif bir çözelti, yıkanmak için kullanılabilir.

Sindirim ve mide

iyi bir sindirim sağlar kakule uçucu yağı. Bu yağ tüm sindirim sistemini uyararak sindirimi artırır. Bu sağlıklı ve düzgün mide anlamına gelir. Bu mide suyu, asitler ve midede safra doğru salgılanmasını sağlar korunmasına yardımcı olur. Ayrıca enfeksiyonlardan mideyi korur.

Kakule uçucu yağı tüm sistemini uyarır. Bu uyarıcı etki aynı zamanda depresyon veya yorgunluk durumlarında moralinizi artırır. Ayrıca böylece vücutta uygun metabolik eylemi sürdürmek, çeşitli enzimlerin ve hormonların salgılanmasını sağlar, mide suları, peristaltik hareket, dolaşım ve atılımını uyarır.

Isınma: Kakule yağı bir ısınma etkisi yaratır. Bundan vücut ısınır terlemeye teşvik edilir, aynı zamanda soğuk algınlığı belirtileri giderici,  tıkanıklığı ve öksürüğü giderir. Ayrıca, hastalık sonucu oluşan baş ağrısı rahatlama sağlar ve aşırı soğukların neden olduğu ishali tedavi etmek için kullanılabilir.

Diüretik

İnsanların böbrekler yoluyla toksinleri atar, kalsiyum ve üre miktarını düzenler, idrar arttırır ve düşük kan basıncı yaratır.

Afrodizyak

Kakule yağı tütün, böcek ısırıkları ve hafif zehirlerin  önlenmesi amacıyla yenmesi etkilerini nötralize etmek için yardımcı olur.Ayrıca,, bağırsakları temizlemek için kolik tedavisinde, kötü nefesi ortadan kaldırmak için, ağız enfeksiyonları iyileştirir ve diş ağrılarını azaltabilir. Ağız içi gargara olarak kullanılması antiseptik olması sebebiyle rahatlıkla kullanılır. Ayrıca doğaldır ve yan etkisi yoktur.

Mutlaka kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.