KARABİBER YAĞI FAYDALARI

KARABİBER YAĞI FAYDALARI

KARABİBER YAĞI FAYDALARI

KARABİBER YAĞI

Karabiber yağının sağlık için olumlu etkileri yararları, terletici, gaz giderici, müshil, spazm, antiromatizmal, antiarterit, antibakteriyel ve antioksidan gibi onlarca özelliği vardır.

Karabiber, bir çeşni olarak dünyada çok yaygın ve popüler bir baharat olarak kabul edilir. Sıcak tadı ve iştah açıcı bir aromaya sahiptir. Karabiber bilimsel adı olan biber bitkisinin kurutulmuş meyvesi Pipernigrumdur.

Yüzyıllar önce, karabiber kutsal kabul edildi ve hatta para birimi olarak kullanılmıştır. Karabiber altın ticareti kadar değerliydi ve dünyanın geri kalanına Hindistandan ihraç edilen en değerli ticaret maddelerinden biriydi altından daha değerli kabul edilirdi.

Karabiber uçucu yağını nana bileşenleri arasın daLimonen, Pinene, mirseni, felandren, Beta Karifilen, Beta bisabolen, Sabinene, Linalol, Pinocarveol, Alpha Termineol, kamfen ve Alpha terpenene vardır.Bütün bunların dışında, karabiber ayrıca mineraller ve kalsiyum gibi vitamin açısından zengindir, Manganez, Demir, Vitamin-K, Beta Karoten, Fosfor, Potasyum ve Selenyum.

Karabiber Esansiyel Yağının Sağlığa Faydaları

Sindirim: Sindirimi kolaylaştırmak için mide içine asitler ve safra suları gibi sindirim salgılanmasını teşvik etmek de dahil olmak üzere, ağız içinde tükürük bezlerinden kalın bağırsak, tüm sindirim sistemini uyarmak için karabiber sindirim için son derece faydalıdır. Karabiber güvenli bir bitkidir insanlar için yemek için ya da tedavi amaçlı olarak  kullanılabilir. Ağız ya da sindirim sistemi, sarılık, ya da aşırı asidite ülseri olan kişiler biber tüketiminden kaçınmalıdır. Karabiber lezzetli ve sağlıklı bir alternatiftir.

Gaz giderici: Karabiber Yağı gaz giderici ve gaz çıkarmak ve midede ve bağırsaklarda gaz oluşumuna neden olan etkenleri yok eder. Aynı zamanda, gaz oluşumu için sorumlu olan bakterileri inhibe eder.

Müshil:   Karabiber yağının müshil özellikleri vardır, diğer müshil ilaçlarının aksine, sistem için güvenlidir. Kişinin bağırsaklarını temizlemeye yardımcı olur ve aynı zamanda, sindirim ve boşaltım sistemi enfeksiyonlarını da tedavi eder.

Antispazmodik: Karabiber yağı etkili bir antispazmodikdir. Krampları, kas çekilmelerini, spazmları, ya da kasılmalarda  rahatlama sağlar.

Antiromatizmal& Anti-arterit: Karabiber yağı çok amaçlıdır. Isınma uyarıcı ve kan dolaşımını artırır, böylece özellikle belirtiler kan dolaşımının en ağırlaştırılmış kış aylarında, romatizma ve artrit için yardım eder. Ayrıca, kronik romatizma, artrit ve gut hastalığındanmuzdarip insanlar da kanda ki ürik asit gibi toksinlerin giderilmesinde etkilidir.

Terletici ve Diüretik: Karabiber yağı, yutulduğun da, terleme ve idrarı arttırır. Bu özelliklerin her ikisi de, deri üzerinde ki, gözeneklerin temizlemesine, dezenfekte edilmesine ve  vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması da önemli bir rol oynamaktadır. Terleme ve idrar atımı dolayısıyla, kan basıncını düşürücü ve vücudu rahatlatıcı özelliği sayesin de fazla su ve yağ ortadan kaldırır. Bu özellikler, aynı zamanda inflamasyonu azaltmak için de faydalıdır. Karabiber yağını kullanmadan önce bileğinizin iç kısmına bir miktar sürerek 15 dakika bekleyin. Beklenmedik bir etki görmediğiniz taktir de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir