Karpuz Çekirdeğinin Cilde Faydaları ve Karpuz Yağının Yararları

Karpuz Çekirdeğinin Cilde Faydaları ve Karpuz Yağının Yararları

Yaz aylarının en çok tüketilen meyvesi hiç şüphesiz karpuzdur. Sıcaklar nedeniyle daha çok tercih edilmekle birlikte yapılan araştırmalar da karpuz çekirdeğinin cilt ve saç bakımı üzerine iyileştirici özelliği bulunmuştur.

Karpuz içerdiği %92 su ve %6 şeker ile vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarını tamamıyla karşılamaktadır. Kansere karşı vücut direncini arttırma özelliği bulunan karpuzun içerdiği A vitamini, C vitamini ve Likopen ile kalp rahatsızlığını, kanser vb. sağlık sorunlarını önlemede etkili bir meyvedir.

Karpuz çekirdeği yağının yararları

Genel olarak karpuzun çekirdeği pek çok kişi tarafından yenilmeyerek ayıklanmaktadır. Ancak karpuzun besin değerlerinden faydalanmak için karpuzu çekirdeği ile birlikte yenilmesi gereklidir.  Son dönemlerde popüler olan karpuz çekirdeği yağı üretimi ülkemizde azdır. Karpuz çekirdeği yağı cilt ve saç bakımında kullanımı artan etkili bir doğal karışımdır.

Karpuz çekirdeği içerdiği yağ ve proteinlerle cilde masaj şeklinde sürülerek daha yumuşak ve pamuk gibi bir görünüme sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda saç bakımında da yoğun olarak kullanılmaktadır. Saçlara, diplerden uçlara doğru uygulanarak durulayın. Daha canlı ve parlak saçlara karpuz çekirdeği yağı ile ulaşabilirsiniz.

Karpuz çekirdeği yağı cildinizi besleyerek antioksidan özelliği ile yaşlanmalara karşı daha doğal ve canlı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda cildinizi kırışıklıklardan ve lekelerden korumaktadır. Karpuz çekirdeği yağının saç için kullanımı için; 30 dakika saçlara masaj şeklinde uygulayarak kullanabilirsiniz.

Bu ve benzeri bir çok faydalı sebze ve meyve, faydaları ve kullanım alanlarıyla sitemizin hemen alt menüsünden ulaşabileceğiniz şifalı bitkiler kategorisinde sizleri bekliyor.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir