KAYISI ÇEKİRDEĞİ YAĞI İLE CİLT BAKIMI

Cilt Bakım

KAYISI ÇEKİRDEĞİ YAĞI İLE CİLT BAKIMI

Kişilerin cilt bakımı yaparken kullandıkları ürünlerin yanı sıra bir de kullanabilecekleri doğal yağlar ve doğal bitkiler olmaktadır. Aslında her biri doğada yetişen bitkilerden ya da meyvelerden meydana gelekayisi-cekirdegi-yaginin-faydalarin doğal yağların biri de kayısı çekirdeği yağı olmaktadır. Kayısının etli kısmından değil, kayısının kurutulmuş çekirdeğinden elde edilen kayısı çekirdeği ile cilt bakımı yapmak daha sağlıklı olmaktadır. Kayısının etli kısmı, evde hazırlanan pek çok cilt bakımı ya da saç bakımı maskelerinde kendini göstermektedir. Kurutulmuş kayısı çekirdeğinin yağı içerisinde bol
miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bu C vitamini sayesinde, cilt yağlanmadan nemlendirmekte ve güneş ışınlarından dolayı yıpranan cilde parlaklık kazandırmaktadır. Bu yüzden kayısı çekirdeği yağı ile cilt bakımı pek çok kişi tarafından bilinmese de, cilde çok fazla faydası bulunmaktadır.

Kayısı Çekirdeğinin Cilde Faydaları

 • İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde cildi nemlendirmekte ve cildi beslekirisikliklar-icin-kayisi-cekirdegi-yagimektedir.
 • Özellikle A vitamini bakımından oldukça bir besin kaynağı olmaktadır.
 • Göz çevresinde oluşan kırışıklıkları geçirmekte ve yaşlanmayı geciktirmektedir.
 • Cildi yağlandırmaz ve bu yüzden yağlı ciltler için de kullanılması mümkün olabilmektedir.
 • Alerjik ya da kaşıntılı cilt sorunlarında kullanılarak, kişilerin kaşıntılarını azaltmakta ya da geçirmektedir.
 • Güneşten gelen zararlı ışınlara karşı cildi korumaktadır.

Kayısı Çekirdeğinin Cilde Etkileri

 • Cildin ihtiyacı olan linoleik ve oleik asit gibi esansiyel yağları içeren kayısı yağı çekirdeği, cilt tarafından kolaylık ile emilen A vitamini bakımında da zengin olmaktadır. Bu sayede hasarlı ciltlerin bakımında ve onarılmasında oldukça faydalı bir doğal yağ olmaktadır.
 • Kayısı çekirdeği yağı ile cilt bakımında alerjik ve hassas cilt tipleri içinde bir kayisi-cekirdegi-yagi-ile-masajçözüm noktası olmaktadır. Bunların yanı sıra, kayısı yağı çekirdeği iltihap önleyici olarak da kullanılmaktadır. Egzama ya da dermatit gibi ciltte kızarıklığa, tahrişe ve kaşıntıya neden olan cilt problemlerinin de çözüm kaynağı olarak kullanılan bir
  doğal yağ çeşidi olmaktadır. Ancak kayısı yağını kullanmadan önce mutlaka bir uzman ile görüşmeli ve bu tür hastalıklar için bir krem kullanıyorsanız, uzmana sormadan bırakmamak gerekmektedir.
 • Yaz aylarında etkileri artan güneş ışınları, hava kirliliği gibi nedenlerden dolayı hem ciltte yer alan gözeneklerin kapanmasında hem de cildin daha erken yaşlanmasına neden olmaktadır. Bu durumları azaltmak ya da yok etmek için kayısı çekirdeği yağı kullanılmaktadır. Hem cildin yumuşamasına hem de cildi derinlemesine temizleyerek gözeneklerin açılarak yaşlanmasına engel olmaktadır.
 • Kayısı çekirdeği yağı ile cilt bakımında son olarak kayısı yağı, cilt tonunun gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Masaj salonlarında uygulanan aroma terapi bölümünde en çok tercih edilen doğal yağ çeşidi kayisi-cekirdegi-yagi-ile-kil-maskesiolmaktadır.

Kayısı Çekirdeği Yağı Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

 • Diğer doğal yağlara oran ile cilt üzerinde kullanıldığında pek bir yan etkisi olmasa da kayısı yağı nadir de olsa bazı kişilerde alerjik durumlara yol açmaktadır. Doğal yağı kullandıktan sonra ciltte herhangi bir kızarıklık, kaşıntı ya da kabarma gibi bir durum olduğunda yağı kullanmayı bırakmalı ve mutlaka bir uzman ile görüşülmesi gerekmektedir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Maskesi

 • 1 çay kaşığı organik bal
 • Yarım kase beyaz ya da yeşil kil
 • 2 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı

Hazırlanışı; bütün malzemeler bir kap içerisinde macun kıvamına gelene kadar karıştırılmalı ve sonrasında temizlenen cilde sürülmelidir. 15 dakika bekletmeli ve sonra soğuk su ile durulayarak ciltten arındırılması yeterli olmaktadır.