KELLİK GENETİK Mİ? KELLİK SEBEPLERİ

Bitkilerle Saç Bakımı

KELLİK GENETİK Mİ? KELLİK SEBEPLERİ

Kellik Genetik Mi?

Doğru ve dengeli beslenerekgenetik kellik nedenleri ortadan kaldırılabilir mi? Kelliğin sebepleri nelerdir nasıl kurtulunur? Özellikle erkeklerde görülen kellik genetik mi, onların yaşamıyla bütünleşmiş ve iç içe kaldığı bir durum olmuştur. Bazen bununla yaşamak normal bir durum olup buna alışsa da, bazen de kişiyi rahatsız eder alışamaz. Bu alışma durumu da kişiden kişiye değişkenlik göstererek devam eder. Bazı insanlar bu kellikle yaşamayı öğrenmiş ve bunun başına geleceği bilincinde olup bu problemi sorun etmez çünkü ailesinde çok sayıda kel olan kişilerden dolayı kendisinde başına geleceğini bilir, işte bu şekilde olan kellik genetik mi, kellik durumu genetiktir. Kuşak kuşak ileri gelen ve tüm ailesel çevresinde yaşanan kellik genelde kalıtsal olan birbirinin devamı niteliğinde zincirleme oluşan bir olaydır. Yani kellik genetik nedenler başta olmak üzere başka sebeplerden de ileri gelmektedir. Örneğin bunlardan biri hormonlardan kaynaklanan sebeplerdir.

Erkeklerde görülen kellik androjen hormonundan kaynaklanan bir durumdur, bu androjen hormonu erkeklerde çok fazla salgılandığı için saç kayıplarına yol açar. Kadınlarda ise kelliğe sebep olan hormon alopesi areta hormonudur. Özellikle hamilelik, emzirme ve menopoz dönemlerinde aşırı salgılanan hormon kadınları kelliğe götürür.

Kellik yoğun stres altında yaşayan bireyle içinde kellik genetik mi, yaşanan bir durumdur. Sıkıntı, aşırı üzüntü ve depresyon atakları kişinin vücut dengesinde bozukluklar meydana getirerek kişiyi kelliğe götürür. Çünkü bu gibi olumsuz dönemlerde vücut fazla enerji tüketir ve yine vücut için gerekli olan enerjiyi iyileşme olarak harcayan metabolizma saça besin gönderemez bu durumda kellik baş göstermeye başlar.

Kellik Sebepleri

Ayrıca saça aşırı kimyasal maddelin kullanımı da saçta kellik genetik mi yapar. Mesela saç boyaları yüksek miktarda kimyasal içerdiğinden saça fazlasıyla zararlıdır, sık sık saç boyamak, röfle yaptırmak, balyaj, saç rengini fazla açtırmak, perma uygulaması yaptırmak, saça gölge verdirmek kellik sebepleri içindedir. Aynı zamanda saçı yine çok fazla kimyasal maddeler içeren saç jölesi, saç jeli, saç kremi, saç şekillendiricisi, saç köpüğü ve saç tutucusu gibi ürünlerle saça şekil vermek yanlış bir davranıştır. Bu ürünler saça sürülüyorsa aynı gün saçın yıkanması şarttır. Hem saçı saç kurutma makineleriyle kurutup, saç düzleştiren makinelerle düzleştirip, saç kıvırma makineleriyle kıvırıp, ütü ve maşa gibi cihazlar kullanıp saçı yakan, yıpratan ve zayıflatıp, incelten ısı ve sıcaklık yayan cihazlardan sakınmak gerekir ki kellik sebepleri arasında yer alır. Bunların yanında saçı sıkı sıkı toplayıp bağlamak ta saçı hem gereceğinden saç köklerinden kopmasına neden olacak, hem de örülerek ve topuz gibi saç modelleri yapılarak saçın nefes almasına engel olarak saçı zayıflatıp, inceltecek ve sonuç olarak saç kayıplarına varılacaktır. Kel kalınmak istenmiyorum deniyorsa saçlar rahat ve serbest olarak salık bırakılmalıdır.

Beslenme bozuklukları ve yanlış beslenme de kelliğe sebep olmaktadır. Kişi yeterli ve dengeli beslenmiyorsa ve saç için gerekli olan besin öğelerini almıyorsa saç kökleri de doğal olarak beslenemeyecek ve zayıflayıp kopacaktır. Bunun için her birey özellikle B grubu vitaminler olan besinlerle beslenmeli, bunun yanında A vitamini, C vitamini ve E vitamini olan yiyecekler almaya özen göstermelidir. Bunlarla birlikte protein ve mineral bakımından zengin yiyecekler yemesi de önemlidir. Karbonhidratlı besin gruplarından özellikle kaçınmalı çok aşırı yağlı yiyecekler yememelidir. Kuruyemiş türü gıdalar almalı bol bol su içmelidir. Su kan damarlarının yolunu açtığı için saç köküne daha fazla kan gitmesini sağlayacak ve saç kökünü besleyecektir. Ayrıca düzenli uyku da şart olmakla birlikte günde en az 7- 8 saat uyunması gereklidir. Uykusuz kalan kişi uykusuzluğun verdiği huzursuzlukla stres yapacak ve buda kelliğe yol açacaktır.

Her bireyde olmamakla birlikte bazı hastalıklar da kellik faktörleri arasında yer alırlar. Şiddetli geçirilen hastalıklar kişinin metabolizmasını bozduğu için saç dengesini de bozacaktır, dolayısıyla saçı ve saç derisini olumsuz etkileyecek kellik sebepleri arasında yer alacaktır. Bunların yanında yanıklar, travmalar, kanser hastalıkları, ağır ilaç tedavileri, kansızlık gibi faktörlerden dolayı da kellik görülmekte ve kişiler istemeseler de buna maruz kalmaktadırlar. Sigara kullanan bir kişi,  kullanmayan kişiye nazaran saç kayıpları büyük ölçüde mutlaka yaşayacaktır. Kan damarlarının büzülmesine sebep olan sigara kan akışını yavaşlatacağı için kan yoluyla beslenen saç köküne besin yolu kesilecek ve buda kelliği doğuracaktır.

Yani demek oluyor ki, bu kellik genetik mi sorusuna karşın; kellik genetik olmakla beraber çeşitli sebeplerden de kaynaklanarak insan yaşamını olumsuz yönde etkileyen, kişilerin görünümünü etkileyen ve cazibelerinin düştüğünü hisseden kişiler için ve de yaşlılık belirtisi olduğuyla bu durumu ilişkilendirirler, böylelikle bu durum psikolojik bir problem teşkil ederek, kişinin kendine olan özgüvenini zedelemesi açısından kişiye zarar vermektedir. Bu yüzden mümkün olduğu süre içinde önlem almak gereklidir. Kellik ayrıca psikolojik sorunların yanında fiziksel rahatsızlığa da sebep olmaktadır ki kel olan kişi kışın soğuk havada üşüdüğü gibi yazın da fazla güneş ışınlarından ve sıcaklığından rahatsız olmaktadırlar. Kellik kişide genetik bir özellik olduğu gibi zararlı güneş ışınları ve klorlu su kullanımından kaynaklanan sebeplerle de oluşmaktadır. Çoğu insanın yaşadığı bu durum gerekli önlemlerle en aza indirgenmelidir.