KEPEK NASIL OLUŞUR? KEPEK NASIL ÖNLENİR?

KEPEK NASIL OLUŞUR? KEPEK NASIL ÖNLENİR?

KEPEK NASIL OLUŞUR? KEPEK NASIL ÖNLENİR?

kepek-nasil-olusur

KEPEK NASIL OLUŞUR?

KEPEK NASIL OLUŞUR?

Saçlarda kepek oluşumunun birçok nedeni vardır. Bunlar dış etkenlerden olabildiği gibi insanların yapı olarak da karşılaşacağı saç sorunlarıdır. Saçlarını devamlı bakım halinde tutan kişilerde de kepek oluşumu görülebilir. Bazen stres ve uykusuzluk gibi faktörlerde kepeğe neden olabilir. Kullanılan şampuanların iyi temizlenmemesi saç diplerinde birikmelere neden olur. Bu birikmeler zamanla tabaka halinde deri döküntüleri oluştururlar. Bu şekilde kepek nasıl oluşur sorusunun da cevabı alınmış olur.

Bir diğer kepek oluşumu faktörü de yanlış ilaç kullanımlarıdır. Cilt için kullanılan bazı ilaçların saçlarda olumsuz etkilerine rastlanmıştır. Deride ileri derecede kuruluk oluşturan bu ilaçlar, deri döküntüleri meydana getirir. Kepeklenme olarak adlandırılan bu oluşumlar insanların psikolojisini bozabilecek boyutlara ulaşabilir. Kepek nasıl oluşur diye düşündüğümüzde bir diğer faktöründe mevsimsel faktörler olduğunu görürüz. Kepek genelde yağlı saçlarda daha fazla görülür. Buda bize gösterir ki; kepek yağlı ve nemli saç diplerinde oluşur. Bu durumun önüne geçebilmek için saçların yağlanması geciktirilmelidir. Bu durumda saçların uzun vadede değil, en az 2 günde bir yıkanması gerekir.

Alkol ve sigaranın vücuda olumsuz etkileri saç derisi üzerinde de kendini belli eder. Sigara ve alkol alışkanlığı olan kişiler de kan akış hızı daha yavaştır. Vücuda alınan oksijen daha azdır. Bu sebeple oksijen azlığı kepek oluşumuna neden olabilir. Sağlığımızın devamı için kötü alışkanlıklardan uzak durmakta fayda vardır. Kepek nasıl oluşur sorusunun cevabını düşünürken; aslında vücudumuza verdiğimiz her türlü bakım ve özen direk olarak saç diplerini de etkiler gibi bir kanıya varabiliriz. Buda son derece doğru bir kanıdır. Dışarıdan alınan her türlü gıda veya saça uygulanan her türlü işlem kepek oluşumunu azaltıp, artırabilir. Kullanılan bitkisel şampuan olan Garlex şampuan ile saç temizliği desteklenirse; kepeğin oluşumu azaltılabilir. Hormon bozukluklarının da kepek yaptığı gerçeği vardır. Fakat çok nadir görülen bu durum çeşitli ilaçlar alınarak giderilebilir. Hormon seviyeleri değişik seyreden bir insanda deri çok yağlı olabilir. Bu durum neticesinde de kepeklenme daha fazla görülür. Tam tersi cildin çok kuru olması da kepeğe yol açar. Gerekli tıbbi tedavilerle bu durum düzeltilebilir.

kepek-nasil-onlenir

KEPEK NASIL ÖNLENİR?

KEPEK NASIL ÖNLENİR?

Kepeğin oluşumunu önlemek için sebeplerini de çok iyi teşhis etmek gereklidir. Kepeğe neden olan saç köklerindeki problemlerin nasıl giderileceği araştırılmalıdır. Kepek nasıl önlenir sorusunun cevabı olarak saç dipleriyle güneş ışınlarını buluşturmak olarak verilebilir. Güneş D vitamini içermesi nedeni ile saç köklerine faydalıdır. Hem vücut hem de saç derisi için çok faydalıdır.

Saç derisinin daha sağlıklı ve kepeksiz olması için beslenmede çinko ve protein alımına dikkat edilmelidir. Çinko içeren gıdaların başında da balık bulunur. Ayrıca beyaz peynirde de bol miktarda çinko bulunmaktadır. Kepeksiz bir saç derisi için bu gıdaların tüketilmesi önem taşır. Kepek nasıl önlenir sorusuna bir diğer cevapta bol su tüketimidir. Su vücuttaki zararlı bakterileri uzaklaştırır. Saç köklerinde meydana gelen kepekli oluşumun önüne geçer. Saç köklerinin yenilenmesine yardımcı olan su gün içerisinde yeteri miktarda tüketilmelidir.

Çok sıcak veya çok soğuk havaya maruz kalmamak için gerekli önlemler alınmalıdır. Saç dipleri gerektiği kadar nemlendirilmeli ve çok kuru ya da çok yağlı olması engellenmelidir.

Kepek oluşumunu yavaşlatmak için bitkisel kürlerden de bol miktarda faydalanılır. Bunlardan biride zeytinyağı ile saç derisine yapılan bakımdır. Bu bakım kürü neticesinde saç diplerinin nem dengesi yerine getirilir. Nem dengesi yerinde olan saçlarda kepek oluşması küçük bir ihtimaldir. Ayrıca bitkisel şampuan olan Garlex sarımsaklı şampuan kullanımı da kepek nasıl önlenir sorusunun yanıtıdır. İçeriğinde saç derisine faydalı mineraller bulunduran Garlex şampuan; kepekli kötü görünümü giderici nitelik taşımaktadır. Daha uzun süre kullanımlarda ise saçlara kattığı dolgunluk ve parlaklık daha fazla tercih edilmesini sağlar.

Kepek meydana getiren faktörleri incelediğimizde çok uçlarda olan durumların kepeğe neden olduğunu görürüz. Çok sıcak, çok soğuk, çok şampuan veya çok az şampuan gibi etkenler kepek oluşturur. Bu önemli noktalara dikkat ettiğimiz sürece kepek oluşumunu da önlemiş oluruz. Dengede yapılan saç bakımları her zaman daha sağlıklı olmuştur. Kepekli görüntünün giderilmesini istiyorsak bilinçli ve özenli olmamızda fayda vardır. Önlemlerimizi aldığımızda bir nevi saç sorunu olan kepekten de tamamen kurtulmuş oluruz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir