KEPEK SORUNUNA BİTKİSEL ÇÖZÜM

Kepeklenme

KEPEK SORUNUNA BİTKİSEL ÇÖZÜM

Kepekli Sorununa Bitkisel Çözüm

Garlex ürünleri saç dökülmesi, saçların uzaması, hacim kazanması gibi alanlarda kullanılabildiği gibi aynı zamanda kepek sorununa bitkisel çözüm arayanlar için de kullanılabilecek etkin bir formüle sahiptir. Vücudumuz , her geçen gün kendini yenilemektedir. Dıştan gelen etkilere, örneğin havanın sıcaklığına göre uyum sağlayabilmek için bunu yapması gerekmektedir. Yaşam tarzımıza, beslenme koşullarımıza göre bu değişiklikler kimi zaman fazla olabilmekte veya yetersiz kalabilmektedir. Belli oranlarda ve zaman aralıklarında, uyumun sağlanması ve vücudumuzun yenilenmesi için bu durum gereklidir, fazla ya da eksik olduğu zamanlarda ise bizim için birtakım sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Kepeklenme nedir; Kepek nasıl oluşur? Tüm vücudumuzda olduğu gibi saç derimizde de bir kendini yenileme durumu söz konusudur. Saç derisi kendini yenilediğinde ve yeni dış deri tabakası yüzeye çıktığında üstte önceden bulunan deri tabakası ölü deri tabakası halini almakta ve baştan ayrılarak ufak parçalar halinde dökülmektedir. Bu durumun belli zaman aralıklarında gerçekleşmesi oldukça doğal ve gereklidir. Önemli olan ve dikkat edilmesi gereken nokta ise bu durumun ne sıklıkta görüldüğü ve ne ölçüde yaşandığıdır.

Bir kişinin tüm vücut yüzeyi devamlı olarak ölü hücrelerini atar. Cildimiz her yirmidört saatte bir kendini yenilemektedir. Kafa derisindeki ölü hücrelerin anormal derecede dökülmesi sonucu ise kepek sorunu dediğimiz durum ortaya çıkmaktadır. Bu durum kaşındırıcı, sıkıntı verici ve çoğunlukla dönemseldir. Genellikle yaz aylarında azalırken kış aylarında artmaktadır. Normal bir saç derisinde ölü cilt hücrelerinin atılması ve yenilerinin oluşma süreci normal ve orantılıdır. Kepek sorunu olan kişide ise  bu oran bozulur, çoğunlukla dökülen hücrelerin bir kısmı henüz ölmemiştir.

Kepek

Kepek sorunu nedenleri iki ana başlık altında toplamak mümkündür. Bunlar içsel ve dışsal birtakım nedenleridir. İçsel nedenler başlığı altında; hormonel dengesizlikler, sağlık sorunları, fazla terleme, yetersiz temizlik, alerjikbazı rahatsızlıklar, stres, dengesiz ve yetersiz beslenme, belli besinlerin gerektiğinden fazla tüketilmesi (şeker, yağ, nişasta vb gibi). Saçtaki kepek sorununa neden olan dışsal nedenlere örnek olarak ; çok sık saç spreyi, jöle gibi  saç şekillendiricilerin kullanılması, saç boyası ve elektrikli bigudilerin yanlış kullanılması, soğuk hava ve kuru mekan sıcaklıkları, sıkı şapka veya eşarplar, saçın fazla sıcak suda yıkanması, iyi durulanmaması gibi etkenler sayılabilir.
Kepek oluşumu doğal bir süreç olduğundan durdurulamaz ve durdurulmamalıdır da. Ancak özellikle aşırı biçimde gerçekleştiğinde kontrol edilebilmektedir. Kepek sorunu yaşayan kişide saç derisinin yanısıra; şakak, alın, kaş gibi bölgelerde kızarıklıkla birlikte kepeklenmeler ve döküntüler meydana geliyorsa sadece kepek sorunu değil, başka sorunlar da meydana gelmiş olabilme ihtimali vardır ve bu durumda bir uzmana başvurmakta yarar vardır.

Kepek oluşumu durdurulamaz olsa da bu sorunu kontrol altına almanın birçok farklı yolu vardır. Bunları şu temel başlıklar altında toplamak mümkündür:

Beslenme : Beslenme biçimi, beslenme alışkanlıklarının kepek oluşumu üzerinde çok büyük etkisi bulunmaktadır. Kepeğin oluşmasına imkan sağlayabilecek karbonhidrat ve yağlardan mümkün olduğunca uzak durmak ve bunlara karşılık bol bol B vitamini almak  saç derisinin sağlığını korumak için oldukça önemlidir. Ayrıca çinko minerali saç derisi ve cilt derisi için oldukça önemli bir mineraldir.

Şampuan ve saç bakım ürünleri : Saçların temizliği ve güçlendirilmesi kadar saç derisinin de sağlığını koruyabilecek , etkil ürünler tercih edilmelidir. Bunun için de hangi maddelerin saç derisine ve cilde iyi geldiği konusunda doğru bilgilere sahip olmak oldukça önemlidir.

Kepek sorununa bitkisel çözüm : Saçların ve saç derisinin sağlığını geri kazandırmada ve bunların sağlığını korumada takip edilebilecek yeni, alternatif  bir takım yöntemler de vardır. Bunlar arasında  kepek sorununa bitkisel bazı çözüm önerileri önemli yer tutmaktadır. Günümüzde birçok sağlık alanında doğanın da yapılan çalışmalara katkısının çok büyük olduğu bilinmektedir ve bu durumun kökeni çok eski dönemlere dek uzanmaktadır.
Bugün yapılan bilimsel deneylerin ve araştırmaların da yardımıyla bizler istediğimizde doğada bulunan hangi bitki ve mineralin veya sıvının ne durumlarda en verimli ve faydalı biçimde kullanılabileceğini öğrenebilmekteyiz. Kafa derisinde meydana gelen ve özellikle kadınlarda daha çok sıkıntı yapan kepek sorununa karşı da birtakım doğal uygulamalardan yararlanılması söz konusudur. Üstelik doğal içeriğe sahip olan ürünlerin yan etkilerinin olması , alerjik bazı reaksiyonlara neden olması ihtimali de oldukça zayıftır. Bu nedenle kepek sorununa bitkisel çözüm sunan seçenekler daha çok tercih edilebilmektedir ve önerilmektedir.

Saç derisinin sağlığının kazandırılmasında ve korunmasında faydalı olduğu bilinen bitkilerin başında sarmısak gelmektedir. Çünkü sarmısak daha pek çok  derde çare olduğu gibi saç derisinde meydana gelen kepek sorununa da çözüm olabilmektedir. Yaşanmakta olan kepek sorununun ortadan kaldırılmasında kullanılacak yöntemlerin hızlı etkiye sahip olmasının yanısıra, özellikle yoğun tempoda yaşayanlar için, bulunan çözümlerin pratik uygulamalarının olması da mümkün olduğu kadar aranan önemli bir özelliktir. Bu nedenle, hem kellik sorununa bitkisel ve doğal bir çözüm yolu getiren, hem de kolayca uygulayabileceğininiz, etkili ürünlerin tercih edilmesi kaçınılmazdır.
Kepek sorununa bitkisel çözüm için Garlex marka saç bakım ürünleri (şampuan,losyon,serum vb), zengin ve bitkisel içeriğiyle, ulaşılabilirliğiyle  uygun bir alternatif sunmaktadır. Bu ürünlerin içerikleri, yaşadığınız kepek sorununa bitkisel çözüm için gereken tüm bitki ve mineralleri bir araya bilimin de gücünü kullanarak bir araya getirmiş bulunmaktadır. Saç yıkama alışkanlıklarınıza göre seçebileceğiniz pek çok alternatif ürün seçeneğinini bulabileceğiniz Garlex marka saç ve cilt bakımı  ürünleri arasında, içeriğinde ; sarmısak, avokado, ısırgan otu, papatya, buğday gibi önemli besin kaynakları bulunan saç ürünü, şampuan , saç serumu gibi ürün seçeneklerinden dilediğinizi seçip kullanabilir, güzel ve kepeksiz saçlara kavuşabilirsiniz.